Nátělník a knírek. Jako by zpíval přímo tobě. Freddie Mercury je zpátky

  8:55aktualizováno  8:55
Film Bohemian Rhapsody začíná i končí nezapomenutelným vystoupením skupiny Queen na koncertu Live Aid. Na stadion ve Wembley se vrátila také světová premiéra snímku, v němž Freddie Mercury sedmadvacet let po své smrti opět elektrizuje davy.

Hraje ho Rami Malek, proslavený seriálem Mr. Robot, a podle prvních recenzí patří právě jeho výkon k nejsilnějším položkám podívané, jejíž hodnocení je jinak zdrženlivé. Aktuální průměrná známka se pohybuje kolem padesáti procent a Steve Rose z listu The Guardian shrnul své výhrady následovně: „Bohemian Rhapsody vzdává čest showmanovi Mercurymu, ale nedovede diváka získat pro Mercuryho člověka.“

Jiní zase hovoří o konvenčním, bezpečném, kapelou zjevně autorizovaném životopisu. Nicméně od kritiků to schytává spíše režisér Bryan Singer, který si udělal jméno komiksovou sérií X-Men, naopak představitele hlavní role „vyzařujícího nakažlivý magnetismus“ hromadně chválí. Co vlastně tušil Malek, rodilý Američan egyptského původu, o své postavě?

„Věděl jsem, že Queen mají ohromné množství příznivců a že Freddie Mercury byl ikonou i hrdinou pro spoustu lidí na celém světě. Ale nemyslím, že bych dokázal zcela pochopit, jak obrovský vliv na ně měl,“ přiznává Malek.

Fotogalerie

„Také jsem vždycky patřil k jejich fanouškům, ale když jsem začal pátrat víc, zjistil jsem, že Queen začali už v 70. letech, kdy všichni měli dlouhé vlasy, černé nehty a nosili hodně výstřední oblečení. Myslím, že většina lidí si vybavuje Freddieho Mercuryho jako nakrátko ostříhaného, svalnatého muže s knírkem, oblečeného v nátělníku a překypujícího mužným sebevědomím. Rád jsem tedy poznal i jeho jiné verze,“ vypráví herec.

Podle producenta Grahama Kinga se snažili najít herce, který vedle Mercuryho jevištní stylizace obsáhne jeho složitý charakter. „Byl to bojovník, který se jen tak nevzdával. Přistěhovalci to tehdy ve Velké Británii neměli snadné, nestal se hvězdou přes noc. Ale po každém odmítnutí dokázal přijít s něčím ještě lepším; proto byla skupina Queen tak úspěšná,“ míní King.

Tři v pozadí

Malek začal tím, že objevoval Mercuryho jako frontmana kapely: „Chtěl jsem ukázat jeho schopnost ovládnout pódium, jeho zpěv, hru na piano – a uprostřed toho jsem uviděl muže, který se snažil najít sám sebe. Od toho jsem se mohl odrazit. Freddie byl obdařen naprosto nepopiratelnou přitažlivostí, když byl na jevišti, cítil, že dokáže cokoliv. Uměl zapůsobit na publikum tak, že každému připadalo, jako by byl jedinou osobou široko daleko, jako by Mercury promlouval jen k němu – a takový kontakt z něj udělal revolučního umělce.“

Zbylé členy skupiny Queen – Briana Maye, Rogera Taylora a Johna Deacona – ztělesnili Gwilym Lee, Ben Hardy a Joe Mazzello.

Pro Leeho, který se objevil v seriálech Jamestown a Vraždy v Midsomeru, bylo přímo nemožné odmítnout roli kytaristy Maye. „Jednak je to kultovní postava, jednak se mi líbí, že film věhlasné rockové bohy vykresluje lidsky, jako osobnosti i jako dříče. Vyjeli na turné do Japonska, kde vyvolali poprask, posluchači je tam zbožňovali, ale když se vrátili domů, nedělo se nic,“ líčí Lee.

O Mayovi také ví, že dlouho vedl válku s otcem: „Studoval úspěšně astrofyziku, připravoval se na doktorát a vědeckou dráhu nakonec ukončil kvůli kapele, což jeho otec vůbec neschvaloval. Vzal syna na milost až poté, co ho na vystoupení přivezl concordem a ubytoval v pětihvězdičkovém hotelu.“ Během příprav se herec s Mayem sešel, byl i při natáčení scény, v níž nahrává sólo pro Bohemian Rhapsody.

Hardy měl z role Rogera Taylora strach. „Je to fantastický bubeník a já jsem v životě na bubny nesáhl. Což jsem samozřejmě nepřiznal, když jsem se o roli ucházel! Řekl jsem, že bubnovat umím, režisér si přál vidět video, tak jsem si koupil nejlevnější sadu bicích, na kterou jsem narazil, a pár týdnů se denně učil,“ líčí herec, co předcházelo skutečnému tréninku, kdy se učil Taylorovy triky včetně roztočené paličky. Poslední lekci bubnování dostal nakonec přímo od něj.

Podstatnou složku podívané tvoří dekorace a kostýmy. Péřové boa, kožešinový hermelín, sametové pláště, mramorové koupelny, pozlacení lvi; všechno se dostalo před kameru. Brian May pustil tvůrce do svého archivu, což ocenili, protože si prý schovává každý útržek vstupenky, každý plakát, každé album, dokonce i kousky z šatníku kapely, které si pak herci ve filmu oblékli. Završením věrné filmové pouti po dráze skupiny se stalo zvukové nahrávání v legendárním londýnském studiu Abbey Road.

Prostě dělali muziku

Nejen očekávání spojená s filmem Bohemian Rhapsody dokládají, že Freddie Mercury objevil tajemství nesmrtelnosti. Svět se o něj nepřestává zajímat. Předloni byl po něm pojmenován asteroid – nosí název Freddiemercury. Současně se zvláštní tým věnoval studiu jedinečnosti zpěvákova hlasu, který rakouští, čeští a švédští badatelé srovnávali s operními pěvci; zjistili, že prý měl svižnější vibrato a subharmonii. Letos měl u nás premiéru muzikál Freddie, do kina se chystá celý tuzemský fanklub Mercuryho.

Proč vlastně právě tato hudební kapitola tolik znamenala a znamená? Možná nejpřesněji to vystihl Ozzy Osbourne: „Freddie byl skvělý. V době, kdy každý kolem dělal bůhvíco, Queen dělali muziku.“


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

VIDEO: Oldřich Navrátil poprvé nahradí Postráneckého v Krejzových

Oldřich Navrátil hlásí nástup do Krejzových

Poprvé se v úterní epizodě seriálu Krejzovi objeví Oldřich Navrátil, který v roli otce Krejzy nahradil nemocného...

TELEVIZNÍ CENY: Ano, šéfová? Štiky? Která reality show vás loni bavila?

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

RECENZE: Poslepovaný Skleněný s Brucem Willisem ani nestraší, ani nebaví

Záběr z filmu Skleněný

Z Vyvoleného se vrátí Bruce Willis i Samuel L. Jackson coby lstivý Pan Skleněný, z Rozpolceného zase James McAvoy,...

Najdete na iDNES.cz