Bohdalová vzkřísí krále Televarieté

  1:00aktualizováno  1:00
Všechno musí být přesně jako tenkrát, opakuje režisér Adam Rezek. Začíná se z naprosté tmy, s prvními takty znělky pořadu Televarieté se postupně přidávají světla, až zalijí Hybšův orchestr. Na scénu přichází Jiřina Bohdalová. Ale sama.
Bohdalová a Postránecký natáčí pořad o Vladimíru Dvořákovi.

Bohdalová a Postránecký natáčí pořad o Vladimíru Dvořákovi. - Jiřina Bohdalová a Václav Postránecký natáčí pořad o Vladimíru Dvořákovi. | foto: MF DNES

Tak začíná pořad k nedožitým osmdesátinám Vladimíra Dvořáka Vzpomínky nám zůstanou, který ČT 1 uvede 14. května. Točil se o víkendu a mezi hosty se vystřídaly všechny generace umělců.

"Jeho smeče jsem odrážela zase jeho smeči. Všechno psal sám, on byla hlava naší dvojice," vzpomínala Bohdalová na partnerství s Dvořákem v legendárním Televarieté, jehož nejslavnější scénky pořad připomene.

V něm stanul po hereččině boku Václav Postránecký. Když se jí ptá, co mu ve srovnání s Dvořákem chybí, dostane odpověď: "Všechno!"

Postránecký se sice s Dvořákem osobně míjel, protože komice se prý tehdy ještě nevěnoval, ale pro jeho tvorbu má jen slova uznání.

"Kdesi v pozadí jeho humoru cítím stopy pláče, zvláštní stesk. A jeho písňové texty, to je poezie," tvrdí herec.

Právě písně s Dvořákovými texty chce pořad znovuobjevit. "To je dobře, jinak si člověk ani neuvědomí, kolik jich napsal," těší se Ladislav Županič, kterého v pořadu čeká konfrontace s časem.
Známou Kristýnku ze hry Sto dukátů za Juana totiž zpívá nejprve v archivní televizní verzi z roku 1971 – a s odstupem let přímo na pódiu. Další písně si rozdělí Karel Gott, Karel Hála, Karel Černoch i mladí Bohuš Matuš, Daniela Šinkorová či Tereza Duchková.

K pamětníkům patří také herec Lubomír Lipský, který zažil komediální duo Dvořáka s Josefem Hlinomazem na divadelních prknech už počátkem 50. let.

"A pak, 1. března 1955, měl na jevišti premiéru Limonádový Joe, kde Dvořák hrál barmana. Měl tam jen začátek, konec a jedinou větu – Tak co si dáte? – ale roli si rozšířil, jak žertoval, o sto procent! Takže zněla – Tak co si dáte? Nebo si nic nedáte?" líčí Lipský.

Začátky Vladimíra Dvořáka zažila rovněž jeho první spolukonferenciérka Soňa Červená, letošní držitelka ceny Thálie.

"Dali jsme se dohromady jako dva mladí lidé, kteří chtěli přinášet dobrou náladu – pokud se to v té době ještě dalo," vypráví.

Podle herečky, která měla Werichovu průpravu, psal Dvořák výborně: "Vtipně, inteligentně, nikdy jsme nepoužívali vulgarit. A nikdy jsme se nesmáli vlastním vtipům," zdůrazňuje Červená.

Podobné zážitky měla s Dvořákem Bohdalová, včetně precizní přípravy, vybrušování, zkoušení. Teď žádá diváky: "Smějte se, prosím, opravdu upřímně a srdečně, to je pro nás ta správná injekce!"

Po Menšíkovi, V+W a Dvořákovi uctí ČT další mistry. V divadle Jana Hrušínského připomene syn svého otce Rudolfa Hrušínského.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

Do čtvrté řady krimiseriálu Polda přibude Vladimír Polívka

Vladimír Polívka a David Matásek při natáčení čtvrté řady seriálu Polda

Televize Prima opět rozjela natáčení kriminálního seriálu Polda. Vzniká už čtvrtá série, v níž se do hlavní role vrátí...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Po obědě nic dobrého nevznikne, tvrdil Jiří Hubač, šlechtic příběhů

TýTý 2008 - Lucie Borhyová a Jiří Hubač

Když scenárista Sanitky či Babího léta ve dvaaosmdesáti zemřel, bylo příštímu autorovi jeho životopisu teprve...

Advantage Consulting, s.r.o.
EMBEDDED SW VÝVOJÁŘ/KA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.cz