Blízko nebe, daleko k dokonalosti

  1:00aktualizováno  1:00
Není bez talentu, jako růže není bez trní, řekl by ctitel bonmotů o režiséru Danu Svátkovi. Měl by pravdu, jenže ta nic nevypovídá o Svátkově novince Blízko nebe ani o tom, kam režisér pokročil od prvotiny Zatracení.
Kamera, film, režie - ilustrační foto

Kamera, film, režie - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vydal se jiným směrem, což mu slouží ke cti, ale k dokonalosti se nepřiblížil. Díky tomu, že zvolilo metropolitní předpremiéry, a navíc dětem s pětkou na vysvědčení nabízí představení v letním kině zdarma, získalo Blízko nebe pověst jisté výlučnosti a rebelství.

Ve skutečnosti však jde o typický evropský nezávislý film, jakých jsou na generačních festivalech k vidění stovky. Film očividně mladý, zjevně nízkorozpočtový, přímočaře nekomerční, tak trochu experimentální, o něco více strojený, hodně upovídaný. Film natočený výhradně v angličtině, jejíž neumělost obhajuje sám příběh, film s nápaditější formou než obsahem a s lepší náladou než herectvím.

Na jedničku se povedla hudba, kromě ní dlouhé představování postav i vypravěčský monolog oživují drobné charakteristiky jako šestiprstá klavíristka či eskamotér ve věčném rauši. Sbírkou záhadných hostů ostatně hotel Blízko nebe, kde se děj odehrává, připomíná Wendersův Million Dollar Hotel.

Do útočiště ztracených existencí, výstředníků a osamělých duší našli cestu afričtí běženci, dávný švédský šampion s dcerou, důchodci posedlí duchy, siamská dvojčata prahnoucí po sexu či tichý čtenář skrývající tajemství.

Levné dekorace či umělé pozadí nevadí, dokreslují záměrně stylizaci neskutečna s přízračnými barevnými tóny. Díky oranžově nazlátlému odstínu dostává Tuva Novotny něžně medový půvab a s čokoládovým Jeanem Michelem Francisem vytváří ústřední pár hezký kontrast.

Herečku kamera opravdu miluje, stačí, když jí vystaví svou tvář. Ale osobitým objevem je hlavně Petr Vaněk v roli smolného mága. Budí smích, odpor i soucit, zatímco ostatní nechávají člověka chladným – jako každé umělé panoptikum.

Film je totiž groteskní jen vnějšími ozdůbkami, k nimž patří scénka na poště, opakovaná z různých úhlů pohledu, hra na Jacka Nicholsona a další studentské hříčky ze školních cvičení. Uvnitř bizarní každodennosti se vlastně nic moc neděje, což je potíž spousty podobných modelových "kafkáren", kterým by kávová lžička nadsázky zvedla přitažlivost o hektolitry.

Originální nápady jako spojení marihuany s operní Rusalkou nemají pointy, mizí proto do ztracena. A sotva člověk pookřeje nad náznakem hororu, dá mu ránu kostrbatě nanicovaté a smrtelnou vážností až parodické rozuzlení.

Blízko nebe je vizitkou části generace, která se učí vyprávět osobitě, ale tuší jen pocitově, co chce sdělit. Přehlíží podstatu: silný scénář.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Děda a babi Homolkovi s vnuky, to jsou Josef Šebánek, Marie Mottlová a bratři...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

TELEVIZIONÁŘ: Myslíš, že nám dá? Všechno bude nese napětí i legraci

Záběr z filmu Všechno bude

S vědomím divácké nedůvěry vůči oceněným filmům se chce pro správnou volbu nedělního večera vytáhnout lacinou návnadu v...

VIDEO: Žerou mozky a ten ona nemá, hlásí hororová komedie Zombieland 2

Film o filmu Zombieland: Rána jistoty

Deset let poté, co se zrodila hororová komedie Zombieland, se její hrdinové, které hrají Woody Harrelson, Jesse...

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES ENGINEER (35-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz