Blíží se Protektor, film o válce z rozhlasového prostředí

  8:09aktualizováno  8:09
Jako by vypadli z Kristiána, říkali si včera první diváci. Ona smutní ve večerní róbě na barové stoličce, on si přisedne se slovy: "Vy jste plakala!" A ona zpívá... Jenže je to pouze dokonale napodobený "retrofilm ve filmu", který vznikl pro nové české drama Protektor.

43: MFFKV - herci pro film Protektor - Marek Daniel a Jana Plodková - Mezinárodní fimový festival, Kalrovy Vary (8. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Chystaný snímek Protektor odhalil svůj plakát.Hlavní hrdinka, židovská herečka na prahu kariéry, září v podání Jany Plodkové pod plavou parukou po boku Jiřího Ornesta v roli jejího kolegy, filmového milovníka rovněž židovského původu. A vycházející hvězdu žárlivě sleduje Marek Daniel alias její manžel, zatím nenápadný zaměstnanec rozhlasu.

S příchodem nacistů se však karta obrátí: milovník utíká, herečka bez práce se skrývá doma, zato hvězda jejího muže stoupá. Aby ženu chránil, mluví z éteru podle diktátu Němců – to však vyvolá manželské odcizení a ani milenka hrdinovi úlevu nepřinese. Ráno od ní spěchá na náhodném cizím kole, aniž tuší, že muže na podobném bicyklu právě hledá gestapo coby jednoho z pachatelů atentátu na Heydricha.

Jak se dělá retro

"Když jsme dokončili Mistry, žertovali jsme, že příští film natočíme o holokaustu – a kupodivu se to nakonec stalo," říká režisér Marek Najbrt, který stejně jako v případě prvotiny o venkovských hokejových fanoušcích psal scénář s Robertem Geislerem a Benjaminem Tučkem. "Máme rádi absurditu a tu jsme našli právě v klíčovém motivu ukradeného kola," vysvětluje.

Cyklistické prvky tvoří navíc výraznou součást bohaté výtvarné stylizace, která filmu vévodí. Tvůrci však tvrdí, že pro ně nebyla směrodatná: "Jako první vznikal příběh, při psaní scénáře ještě forma nehrála roli."

Natáčení filmu Protektor - Marek Daniel

Film z válečné doby si musí dávat pozor na věrnost faktům, proto také značnou část titulků Protektora zaberou jména poradců. "Ale hlavní práci odvedli dva historici. Paradoxně jeden z nich, Američan žijící tady, je odborník na dějiny českého rozhlasu," říká Najbrt. Rozhlas, tenkrát srovnatelný s dnešním vlivem televize, zvolili jako půdu, na níž lze ukázat různé typy kolaborace.

Veškeré dobové náležitosti si musel uhlídat i zmíněný "film ve filmu". Omnoho více záběrů, než použili, však tvůrci ve stylu prvorepublikových salonních komedií nenatočili. "Rádi bychom, ale nebyl čas ani prostor, abychom se tím mohli ukájet," lituje s úsměvem Najbrt.

Snímek za padesát milionů

Herci neměli před očima konkrétní dobové idoly, ostatně režisér si žádnou přímou podobnost nepřál. Plodková se jen dívala na pamětnické filmy, stejně jako Josef Polášek hrající filmového producenta. "Jakmile mě ostříhali, šlo to samo," směje se. Všichni představitelé rozhlasových zaměstnanců také poslouchali dobové nahrávky. Jen Plodková má podle režiséra zvláštní dikci jakoby z jiných časů i "v civilu".

Z filmu ProtektorZ filmu Protektor

Podle dobových filmů či časopisů a z původních materiálů vznikaly kostýmy, protože na moderních látkách se prý patina nedá napodobit; totéž platí o pečlivé výpravě. Není divu, že předběžný rozpočet činil 60 milionů korun; nakonec se film musel vejít do 50 milionů, neboť německý koproducent těsně před podpisem smlouvy zkrachoval.

Protektor jde do kin 27. září a za ním se valí celá vlna českých novinek na historické téma. Přijme ji divák? "Svým způsobem je to smůla; když film chystáte pět let, nevíte, kam se trefí. A zda to divák unese, to už vůbec nevíme," uznal Najbrt. "Vzniklo to spontánně, nic s tím nenaděláme, ale dilema okupačního Protektora se může řešit i dnes, pouze nemá tak osudové následky."


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

VIDEO: Před pikolou za pikolou. Schovává se ubohá Krvavá nevěsta

Krvavá nevěsta

I hvězdy jako Andie MacDowellová se nechaly zlákat do hororu s neobvyklou zápletkou, který přijde do kin 22. srpna pod...

VIDEO: Jak to celé začalo. Hlásí se The King's Man: První mise

The King's Man: První mise

Producenti zveřejnili první ochutnávku filmu The King's Man: První mise, který svou tuzemskou premiéru předběžně...

Pořád jsme doufali, že to uvidí, říká Třeštíková o Miloši Formanovi

Z dokumentu Forman vs Forman

Celovečerní dokument Forman vs. Forman, který natočila Helena Třeštíková se střihačem Jakubem Hejnou, se po Cannes a...

Najdete na iDNES.cz