Blízcí se rozloučili s Milenou Dvorskou, krásnou ženskou s pohnutým osudem

  12:41aktualizováno  14:59
Manžel, rodina syna Jakuba a nejbližší přátelé se v kostele na pražském Vyšehradě rozloučili s herečkou Milenou Dvorskou. "Byla to krásná ženská s pohnutým osudem," řekla herečka Jana Štěpánková. Představitelka Marušky z pohádky Byl jednou jeden král zemřela 22. prosince ve věku 71 let.

Pohřební mše byla určená jen příbuzným, přátelům a kolegům. Zaplnili kostel sv. Petra a Pavla, kam zaměstnanci správy kapituly pouštěli pouze pozvané.

Před chrámem se shromáždily hloučky vesměs pamětnických diváků, kteří pak vyprovodili alespoň rakev své oblíbené herečky.

"Po rozloučení nebude kremace. O tom, kde bude rakev uložena, zatím ještě není rozhodnuto," řekl ČTK Jakub Dvorský.

"Chtěla bych na ni vzpomínat s úsměvem na rtech, ráda se smála. Pořád vidím ty její nádherné modré oči, které se smály stále," řekla iDNES.tv po obřadu herečka Eliška Balzerová. Podle ní dokonce Dvorská možná poslala smutečnímu shromáždění pozdrav, když na chvíli přestaly fungovat mikrofony.

Herečky Dana Syslová (vlevo) a Liliana Malkinová na pohřbu Mileny Dvorské

Herečky Dana Syslová (vlevo) a Liliana Malkinová na pohřbu Mileny Dvorské

Z herců přišli vedle Štěpánkové a Balzerové vzdát poslední poctu také Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Liliana Malkinová či Filip Rajmont, věnce kromě vnoučat poslali Herecká asociace, kolegové z Divadla na Fidlovačce nebo kamarádi z Podolí.

Ve svátečně vyzdobeném chrámu s vánočními stromky a bílými svícemi nejprve zaznělo Largo, poté kněz zmínil jménem diváků herecké umění Dvorské, "dar, jímž rozdávala radost do lidských srdcí", i rodinnou ztrátu, "v čase Vánoc o to bolestnější".

Za divadelníky se s Dvorskou rozloučila její souputnice, režisérka Helena Glancová. "Hned z prvního ročníku na DAMU si pamatuji její krásné velké oči, které vždy jako by se upínaly k něčemu vzdálenému, velkému, ideálnímu - a přitom stála nohama pevně na zemi. Bylo nám tehdy osmnáct, spřátelily jsme se a vydrželo nám to do poslední chvíle," vzpomínala.

"Nikdy se nezastavila v poklidu, i ty nažehlené záclonky a upravené záhonky jako by zahrnovaly její touhu po lepším uspořádání věcí. Ale taky se hodně smála, nesnášela křivdu, měla ráda život a potřebovala harmonické vztahy - bez nich pak chřadla a chřadla," zmínila Glancová rodinné strasti své přítelkyně.

Josef Kraus (uprostřed) na pohřbu své manželky, herečky Mileny Dvorské

Josef Kraus (uprostřed) na pohřbu své manželky, herečky Mileny Dvorské

Úmrtí Dvorské totiž znovu připomnělo její letité trápení, které prožívala po odloučení dcery Lucie. Ta začátkem devadesátých let odešla do zahraničí se sektářem Janem Dvorským, který si nechá si říkat Parsifal Imanuel. Herečka nikdy neměla vidět žádné z osmi Luciiných dětí. 

Jan Dvorský dokonce po jejím předvánočním skonu prohlásil, že jeho rodina prožila svátky zcela běžně. "Tak jsme se sobě odcizili, že její skon pro nás nehraje žádnou roli," řekl iDNES.cz otec osmi dětí. - více o prohlášení Dvorského čtěte zde

To se velmi dotklo hereččina syna Jakuba a dalších pozůstalých. "Milena Dvorská odešla a s ní veškeré rodinné vztahy, ať už vyřešené nebo nevyřešené. Chceme, aby poslední rozloučení s ní probíhalo tak důstojně, jak si každý člověk zaslouží," uvedl v oficiálním prohlášení. Víc komentovat rodinné vztahy odmítl.

"Táta se vyjadřuje jako frajer a rocker i v situaci, která se k tomu příliš nehodí. Navíc myslím, že není možné, že by mojí mámě bylo jedno, že jí umřela matka," prohlásila v rozhovoru pro iDNES.cz Parsifalova dcera Julie. Jako jediná z osmi vnoučat se s Dvorskou ještě stihla v prosinci setkat. Od rodičů utekla. - čtěte Snad po mé návštěvě umřela šťastnější, věří "zakázaná" vnučka Dvorské

Z populární Marušky těžila Dvorská celý život

Popularita, získaná díky roli Marušky ve filmu Bořivoje Zemana z roku 1954, provázela Dvorskou po celý život. Hrála nejmladší a nejskromnější ze tří královských dcer v pohádce na motivy příběhu o soli nad zlato.

Herečka Milena Dvorská v roli Marušky v pohádce Byl jednou jeden král (1954) a při rozhovoru pro Magazín MF DNES (2004).Do filmu ji prosadil představitel krále Jan Werich, který si ji vyhlédl při setkání v šatně prostějovského divadla. Tato náhoda rázem změnila její život.

Na svůj úspěšný debut před kamerou, kde okouzlila svou dívčí přirozeností, navázala postavami moderních emancipovaných děvčat. Vzápětí se objevila po boku Jaroslava Marvana v komedii Anděl na horách.

Naposledy si zahrála letos ve snímku Karla Janáka Ať žijí rytíři! 

Dvorská studovala zdravotnickou školu, poté vystudovala pražskou DAMU. Začínala v Divadle E. F. Buriana, kde působila až do zrušení v roce 1991. Později hrála v Divadle Na Fidlovačce a v Divadelní společnosti Háta. - nekrolog Mileny Dvorské čtěte zde

Autoři: , ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

VIDEO: Měkčí i tvrdší verze. Hynek Čermák vede revoltu v Národní třídě

Trailer k filmu Národní třída

Hrdina Národní třídy, jehož hraje Hynek Čermák, má nevybíravý slovník, rád se rve a kolem něj se dějí věci na hraně...

Najdete na iDNES.cz