Bible sci-fi, slavná Nadace, se dočká filmového zpracování

  15:37aktualizováno  15:37
Jedno ze stěžejních děl sci-fi literatury se dočká filmového zpracování. Hollywoodští tvůrci se rozhodli natočit první část slavné Nadace od Isaaca Asimova.

Isaac Asimov | foto: Profimedia.cz

"Chceme u diváků na celém světě obnovit chuť diváků po tomto příběhu," míní jeden z producentů Bob Shaye, který dvaačtyřicet let staré dílo označil za svou "srdeční záležitost".

Společně s dlouholetým kolegou Michaelem Lynnem má v plánu natočit první část původní Asimovovy trilogie s tím, že pokud bude mít film úspěch, pustí se i do zbývajících dvou. Asimov posléze napsal další tři díly, takže celá série čítá šest knih.

Asimov za Nadaci získal prestižní literární cenu Hugo pro nejlepší sci-fi sérii všech dob. A je-li biblí fantasy Tolkienův Pán prstenů, pak Nadace znamená totéž pro science fiction.

. O ČEM JE NADACE?

Série Nadace vychází z toho, že geniální matematik Hari Seldon vyvinul teorie umožňující předpovídat chování velkých lidských mas v průběhu dlouhých časových údobí, jež položily základ vědy nazvané psychohistorie, která matematickými cestami odhaluje budoucnost. Vychází z předpokladu, že zatímco chování jednotlivců je příliš svobodné a nepředvídatelné, chování velké masy lidí lze predikovat na základě matematických simulací. Nejdůležitějším problémem, na který je psychohistorie aplikována, je vývoj Říše, která zahrnuje celou Galaxii s miliony lidmi obydlených světů. Seldon odvodí, že Říše je blízko před zánikem, po kterém bude následovat třicet tisíc let chaosu a bezvládí před vznikem další říše. S pomocí psychohistorie je ale schopen navrhnout i plán, který by měl toto období temna zkrátit na pouhých tisíc let. Plán počítá se založením malého útočiště vědců (Nadace) na okraji Galaxie, které uchová znalosti po zhroucení Říše.

Zdroj: Wikipedia

Lynn a Shaye, zakladatelé filmových studií New Line Cinema, už dokonce ohlásili i první předběžný termín premiéry - počítá se s ní na rok 2011. Podle Shayeho by měly přípravy na natáčení začít co nejrychleji.

"Není to scénář, který vychrlíte za šest měsíců," podotýká producent. Film musí obsáhnout čtyři časově oddělené a jen volně na sebe navazující příběhy prvních generací vědců z Nadace na planetě Terminus a jejich úsilí v začátcích budování nové galaktické říše.

Výrobně by snímek měla zaštítit filmová studia Fox patřící pod gigant 20th Century Fox. Ta stála i za úspěšnou adaptací jiného Asimovova díla Já, robot, v níž hlavní roli hrál Will Smith.

TRAILER K FILMU JÁ, ROBOT

Úspěch snímku Já, robot pak předurčil jeho producenta Vincea Gerardise a scenáristu Jeffa Vintara k tomu, že byli osloveni ke spolupráci i na Nadaci. A dostali nelehký úkol - Shaye a Lyn po nich chtějí, aby vytvořili co možná nejunikátnější dílo, které nebude kopírovat zažité stereotypy.

Pustit se do Asimova je podle hollywoodských producentů vždy nesnadné. Adaptovat díla původem ruského spisovatele a biotechnika totiž vždy znamená vypořádat se kromě dějové linie i s filozofickým a politickým přesahem, kterým jsou protkána.

. ASIMOV, AUTOR ZÁKONŮ ROBOTIKY

Dílo Isaaca Asimova zahrnuje řadu beletristických i vědeckých prací, v češtině ale vyšel jen jejich nepatrný zlomek. Je známý hlavně svými sci-fi díly a populárně vědeckými knihami. Nejznámějším Asimovým dílem je série Nadace (původně trilogie, posléze rozšířená o další tři knihy). Asimov se věnoval celý život robotům - první povídku o robotovi napsal už v květnu 1939. Jmenovala se Robbie a je součástí sbírky Já, robot. Asimov sám přiznal, že slovo robot je přejaté z dramatu Karla Čapka RUR z roku 1920. Dílo českého dramatika přečetl a netajil se tím, že se mu nelíbilo. Asimov je navíc tvůrcem zákonů robotiky, které se staly dogmatem sci-fi literatury.

ZÁKONY ROBOTIKY
0) Robot nesmí ublížit lidstvu nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.
1) Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo, kromě případů, kdy je to v rozporu s nultým zákonem.
2) Robot musí poslechnout člověka, kromě případů, kdy je to v rozporu s nultým a prvním zákonem.
3) Robot se musí chránit před poškozením, kromě případů, kdy je to v rozporu s nultým, prvním nebo druhým zákonem.

Zdroj: Wikipedia

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

VIDEO: Během první půle odešlo třináct diváků, hřímá Čermák Za oponou

Portál iDNES KINO uvede seriál Za oponou

Je podezřelý, arogantní, nemusí se chovat, i hvězdu souboru pošle klidně do háje. Řeč je o novém řediteli upadajícího...

DO KINA: Pánskému týdnu kralují Neeson, Bardem, bratři Hádkovi a draci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Od třetího dílu animovaných dráčků až po domácí krimikomedii Úhoři mají nabito kralují pěti novinkám týdne vesměs...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Najdete na iDNES.cz