Bible sci-fi, slavná Nadace, se dočká filmového zpracování

  15:37aktualizováno  15:37
Jedno ze stěžejních děl sci-fi literatury se dočká filmového zpracování. Hollywoodští tvůrci se rozhodli natočit první část slavné Nadace od Isaaca Asimova.

Isaac Asimov | foto: Profimedia.cz

"Chceme u diváků na celém světě obnovit chuť diváků po tomto příběhu," míní jeden z producentů Bob Shaye, který dvaačtyřicet let staré dílo označil za svou "srdeční záležitost".

Společně s dlouholetým kolegou Michaelem Lynnem má v plánu natočit první část původní Asimovovy trilogie s tím, že pokud bude mít film úspěch, pustí se i do zbývajících dvou. Asimov posléze napsal další tři díly, takže celá série čítá šest knih.

Asimov za Nadaci získal prestižní literární cenu Hugo pro nejlepší sci-fi sérii všech dob. A je-li biblí fantasy Tolkienův Pán prstenů, pak Nadace znamená totéž pro science fiction.

. O ČEM JE NADACE?

Série Nadace vychází z toho, že geniální matematik Hari Seldon vyvinul teorie umožňující předpovídat chování velkých lidských mas v průběhu dlouhých časových údobí, jež položily základ vědy nazvané psychohistorie, která matematickými cestami odhaluje budoucnost. Vychází z předpokladu, že zatímco chování jednotlivců je příliš svobodné a nepředvídatelné, chování velké masy lidí lze predikovat na základě matematických simulací. Nejdůležitějším problémem, na který je psychohistorie aplikována, je vývoj Říše, která zahrnuje celou Galaxii s miliony lidmi obydlených světů. Seldon odvodí, že Říše je blízko před zánikem, po kterém bude následovat třicet tisíc let chaosu a bezvládí před vznikem další říše. S pomocí psychohistorie je ale schopen navrhnout i plán, který by měl toto období temna zkrátit na pouhých tisíc let. Plán počítá se založením malého útočiště vědců (Nadace) na okraji Galaxie, které uchová znalosti po zhroucení Říše.

Zdroj: Wikipedia

Lynn a Shaye, zakladatelé filmových studií New Line Cinema, už dokonce ohlásili i první předběžný termín premiéry - počítá se s ní na rok 2011. Podle Shayeho by měly přípravy na natáčení začít co nejrychleji.

"Není to scénář, který vychrlíte za šest měsíců," podotýká producent. Film musí obsáhnout čtyři časově oddělené a jen volně na sebe navazující příběhy prvních generací vědců z Nadace na planetě Terminus a jejich úsilí v začátcích budování nové galaktické říše.

Výrobně by snímek měla zaštítit filmová studia Fox patřící pod gigant 20th Century Fox. Ta stála i za úspěšnou adaptací jiného Asimovova díla Já, robot, v níž hlavní roli hrál Will Smith.

TRAILER K FILMU JÁ, ROBOT

Úspěch snímku Já, robot pak předurčil jeho producenta Vincea Gerardise a scenáristu Jeffa Vintara k tomu, že byli osloveni ke spolupráci i na Nadaci. A dostali nelehký úkol - Shaye a Lyn po nich chtějí, aby vytvořili co možná nejunikátnější dílo, které nebude kopírovat zažité stereotypy.

Pustit se do Asimova je podle hollywoodských producentů vždy nesnadné. Adaptovat díla původem ruského spisovatele a biotechnika totiž vždy znamená vypořádat se kromě dějové linie i s filozofickým a politickým přesahem, kterým jsou protkána.

. ASIMOV, AUTOR ZÁKONŮ ROBOTIKY

Dílo Isaaca Asimova zahrnuje řadu beletristických i vědeckých prací, v češtině ale vyšel jen jejich nepatrný zlomek. Je známý hlavně svými sci-fi díly a populárně vědeckými knihami. Nejznámějším Asimovým dílem je série Nadace (původně trilogie, posléze rozšířená o další tři knihy). Asimov se věnoval celý život robotům - první povídku o robotovi napsal už v květnu 1939. Jmenovala se Robbie a je součástí sbírky Já, robot. Asimov sám přiznal, že slovo robot je přejaté z dramatu Karla Čapka RUR z roku 1920. Dílo českého dramatika přečetl a netajil se tím, že se mu nelíbilo. Asimov je navíc tvůrcem zákonů robotiky, které se staly dogmatem sci-fi literatury.

ZÁKONY ROBOTIKY
0) Robot nesmí ublížit lidstvu nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.
1) Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo, kromě případů, kdy je to v rozporu s nultým zákonem.
2) Robot musí poslechnout člověka, kromě případů, kdy je to v rozporu s nultým a prvním zákonem.
3) Robot se musí chránit před poškozením, kromě případů, kdy je to v rozporu s nultým, prvním nebo druhým zákonem.

Zdroj: Wikipedia


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

Nabarvené ptáče vidělo 26 tisíc lidí, stačilo to na třetí místo

Petr Kotlár, představitel hlavní role Nabarveného ptáčete, o pauze během...

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče začal svou domácí distribuční pouť ve 129 kinech, kam zlákal 26 tisíc diváků....

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz