Berlinale v područí mučení a „špíny“ od Madonny

  11:22aktualizováno  11:22
Na festivalu Berlinale si světovou premiéru odbyl film o týrání iráckých věznů v americké věznici Abú Ghrajb, ovšem hlavní pozornost na sebe strhla popová královna Madonna, která představila svůj režijní debut Špína a moudrost.

Berlinale - Madonna - Z mezinárodního filmového festivalu | foto: Reuters

Madonnina celovečerní komedie Špína a moudrost (Filth And Wisdom) byla zařazena do nesoutěžní sekce Panorama.

"Navzdory svému materiálnímu úspěchu v uplynulých 25 letech se stále cítím jako lidé v tom filmu. Stále ještě usiluji o to, abych našla svou cestu," řekla novopečená režisérka, která se prý nechce nechat svést na scestí iluzemi.

Ztotožnila se tak s hlavními postavami filmu, které spolu žijí v bytové komunitě v Londýně, hledají smysl života a bojují o obživu.

Recenzenty nenadchla
Berlinale - MadonnaZpěvačka, jež letos oslaví padesátiny, má bohaté zkušenosti s filmem coby ne vždy úspěšná herečka; vlastní několik Zlatých malin za nejhorší herecké výkony.

Jako režisérka první recenzenty také nepřesvědčila. Sice prý nejde o úplný propadák, neboť se obklopila zkušenými profesionály, ale film je poskládaný z jednotlivých epizod bez jasného cíle, postrádá napětí i perlivé dialogy.

Zklamáním je i herecký výkon ukrajinského hudebníka Eugena Hütze, jenž je v reálném světě i ve filmu lídrem newyorské kapely Gogol Bordello.

"Působí, jako kdyby neuspěl v castingu na poslední film Emira Kusturici," napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Deník Die Welt uznal, že Madonnina komedie je komická, ale nechtěně.

Berlinale - MadonnaMadonna si však režii zamilovala. "Miluji práci s herci. To kouzlo, které vzniká, když pak člověk slyší psané slovo z úst herců, je pro mě naprosto úžasné," řekla.

Původně chtěla natočit jen krátký film, ale pak se prý do postav zamilovala, poznávala se v nich a nemohla si pomoci. "Řekla jsem si, že ten příběh by měl trvat déle než dvacet minut," vysvětlovala.

Porušování práv v přímém přenosu
Večeru kromě blonďaté ikony hudebního průmyslu kraloval i režisér Francesco Rosi. Pětaosmdesátiletý Ital převzal čestnou festivalovou cenu Zlatý medvěd za celoživotní dílo.

Berlinale - Errol MorrisUdálostí Berlinale se stala také světová premiéra filmu Standard Operating Procedure (Obvyklý postup řízení) oscarového režiséra Errola Morrise. Šlo o první dokument, který kdy byl zařazen do hlavní soutěže festivalu, a navíc přibližuje okolnosti týrání iráckých vězňů v americké věznici Abú Ghrajb u Bagdádu.

Film obsahuje rozhovory s americkými vojáky, kteří se na trýznění v Abú Ghrajbu podíleli, včetně vojínky Lynndie Englandové. Ta se nechvalně proslavila fotografií, na níž si vede nahého iráckého vězně na vodítku.

Systematické porušování lidských práv se podle Morrise v Abú Ghrajbu stalo běžnou součástí vojenské mašinerie. "Nejhorší události v Abú Ghrajbu nebyly nikdy vyfoceny, takže nemáme žádné fotografie jako důkazy," obává se režisér, jenž chce více než tisícovku fotografií z věznice zveřejnit na internetu.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

Upocené vítězství. Čtvrtí Muži v černém našli 26 tisíc diváků

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Nejvyšší návštěvnost víkendových kin v Česku vykázal premiérový snímek Muži v černém: Globální hrozba. I když 26 tisíc...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

Najdete na iDNES.cz