Berlinale v královském stylu očekává i Angelinu Jolie

  15:36aktualizováno  15:36
Berlín (Od spolupracovnice MF DNES) - Poprvé se ve čtvrtek večer projdou pozvaní hosté po červeném koberci před filmovým palácem na berlínském náměstí Marlene Dietrichové. Slavnostní zahájení 62. Berlinale, které skončí 19. února, obstará film Sbohem, královno!, jímž začne i boj o Zlatého medvěda.

Herečka Diane Krugerová ve filmu Sbohem, královno! | foto: outnow.ch

Film podle knihy Chantal Thomasové, vyznamenané Cenou Femina 2002, natočil francouzský režisér Benoit Jacquot, jehož Villa Amalia soutěžila před třemi lety v Karlových Varech. Ve své novince líčí paniku na královském dvoře ve Versailles bezprostředně po dobytí Bastilly 14. července 1789. Zároveň nabízí jiný pohled na královnu Marii Antoinettu, viděnou očima jedné z jejích blízkých služebnic.

"Dnes už každý ví, že finanční úpadek Francie zavinila americká válka za nezávislost, ne botičky Marie Antoinetty. Jenže každé ženské u moci se vždy vyčítá její rozmařilost," míní autorka románu. Svým způsobem tak příběh rehabilituje královnu v historii pokládanou pro frivolnost za jednu z příčin Velké francouzské revoluce. Ztělesnila ji Diane Krugerová, známá z Hanebných panchartů, postavě předčitatelky dala tvář hrdinka Půlnoci v Paříži Léa Seydouxová.

Herečka Léa Seydouxová (vlevo) ve filmu Sbohem, královno!

Herečka Léa Seydouxová (vlevo) ve filmu Sbohem, královno!

Francouzský film není jediným historickým dramatem v soutěži osmnácti děl, jež posoudí porota pod vedením Mika Leigha. Tragický milostný příběh dánského režiséra Nikolaje Arcela Královská aféra se odehrává koncem 18. století na dvoře Kristiana VII. Díky Dánům je v Berlíně zastoupeno i Česko, neboť točili u nás za účasti zdejších profesionálů a na produkci se podílí česká společnost Sirena.

Podobně Rusko obhájilo postavení v soutěži výrobní účastí na filmu Vůz Jayne Mansfieldové. Drama o střetu dvou kultur zasazené do 60. let natočil americký herec, hudebník a režisér Billy Bob Thornton. Maďarsko se na filmu Jen vítr podílelo nejen coby koproducent, ale i jako rodiště mezinárodně ceněného režiséra Bence Fliegaufa.

Režírující hvězda

Letos soutěží poměrně málo známých jmen: k nejzajímavějším patří víc než osmdesátiletí bratři Paolo a Vittorio Tavianiové, kteří se po pětileté odmlce vrátili s dokudramatem Ceasar musí zemřít, zachycujícím inscenaci Shakespeara ve vězení.

Patrná je přítomnost kinematografií asijského i afrického kontinentu, z Evropy má pochopitelně největší zastoupení Německo, vesměs s osvědčenými tvůrci: Christian Petzold uvede Barbarau, Hans-Christiana Schmid film Co zůstává, Mathias Glasner Milost.

Česká stopa

Fórum mladého filmu uvede Příliš mladou noc, absolventský snímek slovinského studenta FAMU Olma Omerzy žijícího v Praze. Na filmový trh jede šest děl: Cigán, Perfect Days – I ženy mají své dny, Čtyři slunce, Saxána a lexikon kouzel, Nevinnost a Alois Nebel.

Vedle Kanady, Francie, Británie, Itálie či Španělska jsou zastoupeny často koprodukcí Švýcarsko, Norsko, Portugalsko, Řecko, Brazílie. Americké filmy se kromě Thorntonova hrají mimo soutěž: Zkrat od Stevena Soderbergha i Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko od Stephena Daldryho.

A poněvadž se očekává Angelina Jolie, má být mimo soutěž uveden hereččin režijní debut V zemi krve a medu, romance z války v Bosně, která neúspěšně kandidovala na dva Zlaté glóby.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

VIDEO: Kdo ukradl hity Beatles, odhalí Boyle v komedii Yesterday

Z filmu Yesterday

Romantická komedie Yesterday, která do našich kin přijde 27. června, hýří slavnými jmény. Natočil ji oscarový režisér...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Žádná romantika. V Lásce mezi regály září tajuplný velkosklad

Záběr z filmu Láska mezi regály

Snímek Láska mezi regály nabídne noční jízdu ještěrkami v tajuplném zákulisí supermarketu. Ač může český název trochu...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz