Diváci to mohou posuzovat od středy večer, kdy bude 62. ročník nejstaršího světového festivalu slavnostně zahájen, až do 10. září, kdy poroty vyhlásí vítěze.
Nejšťastnější bude samozřejmě ten, kdo si odveze Zlatého lva – o tom bude rozhodovat hlavní porota v čele s proslulým italským scénografem Dantem Ferrettim.
Bude o něj soupeřit devatenáct filmů. Mezi jejich tvůrci je řada známých jmen. Je na místě poznamenat hned zkraje, že na seznamu najdeme nejen kosmopolitního polského tvůrce Krzysztofa Zanussiho, který je na festivalech jako doma, s novinkou Persona non grata, ale také vzácně se vyskytující jméno Alexej German, který přiveze film Garpastum – ovšem v tomto případě jde o syna velkého a takřka zneuznaného ruského tvůrce.
Mnohé potěší, že nebude chybět film nejstaršího a nejplodnějšího tvůrce světového filmu, Portugalce Manuela de Oliveiry, který se letos dožívá sedmadevadesáti let, ani jeho mladšího, ale neméně extravagantního krajana Joao Botelha.
Z dalších evropských filmařů se do hlavní soutěže dostali Francouzi Patrice Chéreau s Gabrielou, Philippe Garrel s dílem Pravidelní milenci, Laurent Cantet se snímkem K jihu a dále pak už jen Italové. Pupi Avati představí Druhou svatební noc, Cristina Comenciniová Bestii v srdci a Roberto Faenza, jehož předchozí film soutěžil letos v Karlových Varech, přepis úspěšného románu Dny osiření.
Dva tvůrci zastupují Velkou Británii: John Madden a Terry Gilliam, který přiveze do Benátek svůj film Bratři Grimmové, natáčený v Praze.
Zbývající místa v soutěži patří Americe a ctitelé známých herců Johna Turturra a George Clooneyho se už těší na jejich nové výlety do oboru režie, snímky Romance a cigára, respektive Dobrou noc a hodně štěstí.
Oscarový Ang Lee známý širokým rozpětím žánrů zasadil tentokrát drama Brokeback Mountain do Texasu 60. let. Své příznivce jistě najde i rozporuplný Abel Ferrara, který natáčel film Mary s italskou koprodukční účastí, zatímco Brazilec Fernando Meirelles natočil svůj přepis thrilleru Johna Le Carré v Keni v německo-britské produkci.
Poněvadž Marco Mueller je vzděláním sinolog, dostalo se i na Asii: v soutěži ji zastupují hongkongský režisér Stanley Kwan a jihokorejský tvůrce Park Chan-wook. Mnoho dalších filmů z asijského kontinentu najdou diváci v jiných částech programu.
Letošní Benátky dokonce slavnostně zahájí nesoutěžní dílo režiséra Tsui Harka Sedm mečů a zvláštní sekce nazvaná Tajné dějiny asijského filmu je věnována restaurovaným kopiím klasických děl z této oblasti.
Soutěžní je opět sekce Horizonty, posuzovaná zvláštní porotou. Kromě hraných celovečerních filmů je do ní zařazeno i několik dokumentů, mimo jiné ruský snímek Alexeje Fedorčenka První na Měsíci.
Jak je vidět, přece jen se daří některým režisérům z bývalého socialistického bloku proniknout na velké západní festivaly. Pokud jde o české filmy, dosavadní smůla však stále trvá alespoň v Cannes či v Benátkách, zatímco jinde už mají naši filmaři štěstí.