Benátky zahájí Spielbergův Terminál

  1:00aktualizováno  1:00
(Od spolupracovnice MF DNES) Benátský festival střídá ředitele s překvapující rychlostí. Po Moritzi de Hadelnovi, jenž připravil v posledních dvou letech velmi slušné programy, převzal funkci dlouholetý ředitel Locarna Ital Marco Muller.

A program 61. ročníku, který na benátském Lidu zahájí dnes večer po slavnostním ceremoniálu film Stevena Spielberga Terminal, označil za vyvážený.

"Diváci uvidí velkofilmy ostřílených tvůrců, jako jsou Spielberg, Jonathan Demme, Tony Scott či Spike Lee, i první filmy talentů. Pamatujeme také na nové technologie," shrnul svou filozofii.

Skladba se proti minulým letům takřka nezměnila, pouze "druhé" soutěži už se neříká Proti proudu, nýbrž Horizonty a sekci Nová teritoria nahradil Digitální film. Hlavní devítičlennou porotu povede režisér John Boorman, další poroty jsou štíhlejší.

V hlavní soutěži jednadvaceti filmů najdeme jména tvůrců, kteří nesoutěží v Benátkách poprvé. Režisérka indického původu Mira Nairová roku 2000 vyhrála s Bouřlivou svatbou, nyní uvede svou adaptaci románu o Becky Sharpové Trh marnosti.

Mike Leigh sem zamířil místo do Cannes s novým dílem Vera Drakeová, také francouzští režiséři Arnaud Desplechin a François Ozon, nejspíše rozčarováni přijetím svých posledních filmů v Cannes, neváhali poskytnout svá nová díla - první Krále a královny, druhý 5 x 2 - Benátkám.

Mezi oběma festivalovými rivaly "pendlují" i věhlasní tvůrci z Asie - Hou Hsiao-hsien s filmem Café Lumiere zastoupí tentokrát japonskou produkci a Im Kwon-taek uvede korejský film Haryu insaeng. Velké očekávání předchází novinku Wima Wenderse Země hojnosti, soutěžící za Německo a vypovídající o Spojených státech.

Pouze tři země mají v soutěži více filmů: Francie, USA a Itálie. Muller vyslovil uspokojení nad úrodou italských filmů, a tak vedle děl Guida Chiesy, Michela Placida a Gianniho Amelia zařadil další ukázky domácí kinematografie mimo soutěž.

Ze tří amerických děl se nejvíce pozornosti upíná k dílu Jonathana Glazera Zrození, kde si Nicole Kidmanová zopakovala "duchařské" téma Amenábarova dramatu Ti druzí. Ostatně sám Alejandro Amenábar tu soutěží s filmem Moře v nitru v hlavní roli s Javierem Bardemem.

Ředitel slibuje, že osmdesát procent hvězd z filmů se v Benátkách osobně objeví - včetně veličin pro festivaly neobvyklých, jako je John Travolta. A aby Benátky nezaostávaly za Cannes vůbec v ničem, soutěží tu také animovaný film.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Pořád jsme doufali, že to uvidí, říká Třeštíková o Miloši Formanovi

Z dokumentu Forman vs Forman

Celovečerní dokument Forman vs. Forman, který natočila Helena Třeštíková se střihačem Jakubem Hejnou, se po Cannes a...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

VIDEO: Před pikolou za pikolou. Schovává se ubohá Krvavá nevěsta

Krvavá nevěsta

I hvězdy jako Andie MacDowellová se nechaly zlákat do hororu s neobvyklou zápletkou, který přijde do kin 22. srpna pod...

Najdete na iDNES.cz