Benátky žádají víc pozornosti

  0:10aktualizováno  0:10
Nejstarší a vedle Cannes nejvýznamnější soutěžní přehlídka filmového umění, festival vBenátkách, se chce s novou intenzitou zviditelnit. Příležitostí k tomu je 58. ročník této tradiční akce, jenž bude slavnostně zahájen dnes večer. Organizátoři se například rozhodli znásobit oproti minulým letům počet cen, které se budou 8.září rozdělovat.

Kromě Zlatého lva z tradiční soutěže, pojmenované Venezia 58, se proto o další dva Zlaté lvy - a patrně i o jiné ceny - budou ucházet také snímky zařazené do dříve nesoutěžní sekce Film současnosti, a navíc také všechny první snímky uváděné v obou těchto sekcích. Tyto dvě nové ceny udělované dvěma porotami jsou - na rozdíl od původního Zlatého lva - štědře dotovány; každá částkou sto tisíc dolarů.

"Zavést dva soutěžní programy je svým způsobem riskantní," připouští Paolo Baratta, prezident pořadatelské instituce zvané Biennale. Nicméně on i Alberto Barbera, ředitel filmové sekce pořádající instituce, si od rozšíření nabídky soutěžních filmů slibují zvýšení zájmu médií.

Uvážíme-li, že i dosud věnovaly italské ústřední deníky festivalu dvě až tři strany denně (věc například v našich poměrech zcela nepředstavitelná) a televizní zpravodajství zabíralo minimálně hodinu vysílacího času, je ovšem otázka, jak si vedení festivalu "zvýšení zájmu médií" konkrétně představuje. Patrně jde spíše o ohlas v zahraničních médiích, jenže ta by musela posílit své zastoupení - referovat o dvou soutěžích, z nichž každá čítá dvacet filmů, a navíc zachytit další programy a události není v silách sebezkušenějšího profe- sionála.

Dalším otazníkem je skladba obou soutěží. Šéfové festivalu je prezentují jako zcela rovnocenné, přičemž nová soutěžní sekce Film současnosti se podle nich skládá z děl "poněkud neobvyklých, vypovídajících o jistém hledání". Pravda, v tradiční soutěži Venezia 58 najdeme  letos  jména  jako  Ken Loach, Mira Nair, Goran Paskaljevič, Joao Botelho, Richard Linklater, Lucian Pintilie či Andé Téchiné, tedy tvůrce takříkajíc klasické. Nicméně tentýž nebo velmi podobný přívlastek lze připojit k režisérům jako Werner Herzog, Giuseppe Bertolucci, Jacques Rozier, Teresa Villaverdeová či Marion Vernouxová, kteří se octli v soutěži Film současnosti. A naopak mezi filmy řazenými do první soutěže jsou i díla tak experimentující jako snímek Adresát neznámý Korejce Kim Ki Duka, jehož loňský Ostrov vyvolal skandál.
Jisté navíc je, že slavní režiséři Steven Spielberg, Woody Allen, John Carpenter, ale také nestor evropského filmu Manoel de Oliveira a nejznámější egyptský tvůrce Jusuf Šahín dali letos v Benátkách přednost uvedení mimo soutěž. Diváci se už teď těší na Spielbergův nový bestseller A. I. - Umělá inteligence, na Allenovu Kletbu nefritového štíra (The Curse of the Jade Scorpion),  ale  také  na  Lucky Break, druhý film režiséra Petera Cattanea, jehož prvotina Do naha! sklízela triumfy.

S řadou soutěžních i nesoutěžních titulů jsou spjata jména hereckých osobností, jejichž příjezd je očekáván. Největší hvězdou má být Nicole Kidmanová, která navštívila Benátky už předloni; ta se objeví jednak v soutěžním filmu Španěla Alejandra Amenabara Ti druzí,  jednak  v  britském  filmu Birthday Girl. Zcela jistě přijede vítěz nedávného festivalu v Cannes Nanni Moretti, poněvadž je hlavou jedné z oficiálních porot.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

VIDEO: Měkčí i tvrdší verze. Hynek Čermák vede revoltu v Národní třídě

Trailer k filmu Národní třída

Hrdina Národní třídy, jehož hraje Hynek Čermák, má nevybíravý slovník, rád se rve a kolem něj se dějí věci na hraně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz