Benátky tleskají Georgi Clooneymu

  1:00aktualizováno  1:00
Jediný dolar si prý vzal George Clooney za režii filmu Dobrou noc a hodně štěstí, který zatím patří k filmům, jimž se v soutěži 62. filmového festivalu v Benátkách nejvíce tleská.
George Clooney

George Clooney - Americký herec George Clooney | foto: Reuters

Clooney chyběl v průvodu celebrit o zahajovacím večeru, protože do Benátek sice přijel ze své italské vily u Lago di Como, ale dal přednost starým Benátkám před Lidem.

Svým fanouškům však všechno vynahradil další den před uvedením svého filmu. Při tiskové konferenci i autogramiádě ocenili jeho ctitelé uvolněnost a smysl pro humor, jímž slavný hollywoodský herec nešetřil.

Jen ctitelky muselo trochu zklamat poznání, že Clooneyho druhý režijní pokus zcela vybočuje z řady filmů, v nichž je okouzlil. Clooney s Grantem Heslovem napsali příběh evokující kus historie Spojených států.

Inspiroval je neústupný boj televizního novináře Edwarda R. Murrowa proti neslavně proslulému "honu na čarodějnice" na přelomu 40. a 50. let minulého století.

A také proti jeho iniciátorovi senátoru Josephovi McCarthymu a komisi pro vyšetřování "neamerické činnosti", jíž padla za oběť řada amerických intelektuálů obviněných ze sympatií ke komunismu.

V dobově laděném černobílém filmu hraje Clooney producenta pořadu Person to person (česky spíš ve smyslu Z očí do očí), v němž Murrow v podání Davida Strathaima komentuje politické dění. "Můj film neútočí na Bushovu administrativu, je jen varováním před nebezpečím kontroly svobody informací, jež hrozí i dnes," řekl režisér, o jehož filmu se už teď mluví jako o možném kandidátovi na Zlatého lva.

Patrně ne přímo Zlatého lva, ale rozhodně jednu z cen by měla hlavní porota udělit novému dílu nestora světové filmové scény Manoela de Oliveiry Kouzelné zrcadlo. V přepisu románu portugalské autorky Agustiny Bessa-Luisové, podle jejíchž předloh už předtím natočil tři filmy, se spletitý a rozvětvený příběh rozvíjí kolem bohaté dámy středního věku, jejíž životní touhou je, aby se jí zjevila Panna Maria.

Od znalce Písma se totiž dozvěděla, že pocházela z bohaté rodiny. "Proč se zjevuje jen chudým pastýřům?" táže se hrdinka, považujíc to za nespravedlnost. Přes značnou délku snímku ti, kdo vydrželi do konce, s nadšením tleskali dílu, jež je důkazem  moudrosti a vzdělání 97letého tvůrce, ale i jeho vitality a smyslu pro humor.

Nepochybně divácky přitažlivější byl film režiséra Anga Leeho Brokeback Moutain. Jde o příběh vztahu, který se počátkem 60. let vyvine mezi dvěma mladíky najatými na hlídání stáda ovcí a znovu vzplane i poté, co se oba ožení a mají děti.

Vše je profesně zcela v pořádku: dobré herecké výkony, kamera opěvující hory a údolí Wyomingu jinak než v klasických westernech, bezchybná režie, ale film jako by postrádal vnitřní napětí a emoční sílu.Na Zlatého lva nejspíše nedosáhne.

Ostatně italská veřejnost, ministr kultury a stanice RAI, hlavní producent italských filmů, neskrývají naději, že symbol Benátek zůstane hostitelům.

Naposled byl italský film oceněn před devíti lety, ač kdysi Zlatý lev zůstával doma skoro každý rok, naříká italský tisk. Ale tehdy byli v plné síle Fellini, Antonioni, Visconti a další velikáni, jejichž následovníci chybějí.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Zemřela herečka Troškových komedií Alena Karešová, vypravěčka Arabely

Alena Karešová ve filmu Bota jménem Melichar (1983)

V 92 letech zemřela herečka Alena Karešová. „Hrála v mých filmech, v Botě jménem Melichar představovala protivnou...

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz