Benátky slaví a očekávají velká jména

  1:39aktualizováno  1:39
Italské město na laguně se může právem chlubit nejstarším filmovým festivalem na světě: letos totiž slaví jeho 75. narozeniny. Přestože byl založen v roce 1932, kvůli ne zcela pravidelné periodicitě a hlavně vinou jeho přerušení v letech války bude letos, v roce 2007, zahájen teprve jeho 64. ročník.

Jedním z očekávaných hostí benátského festivalu je i Woody Allen | foto: Bioscop

Jak se zdá, připravil se však na oslavu výročí založení s vervou, kterou lze přičíst i oprávněným obavám Benátek z konkurence nedávno zřízeného festivalu v Římě i z možného ohrožení nově koncipovaným festivalem v Turíně, do jehož čela byl počátkem roku povolán kultovní tvůrce střední generace Nanni Moretti.

Benátský festival řídí už čtvrtým, a podle smlouvy posledním rokem italský filmový kritik, znalec asijských kinematografií a osvědčený nezávislý producent Marco Mueller, který má předchozí zkušenosti z vedení festivalů v Rotterdamu a v Locarnu.

Šíře a rozmanitost festivalového menu, jež letos přichystal, se téměř zdá napovídat, že se bude snažit udržet si své postavení i do budoucna.

Páteř programu budou tvořit jako v posledních letech dvě soutěže: v té hlavní budou o Zlatého lva a další tradiční ceny vedle známých režisérů, jako jsou Brian De Palma, Kenneth Branagh, Ken Loach, Eric Rohmer, Peter Greenaway, Wes Anderson, Yussef Chahiné, Nikita Michalkov či Ang Lee, bojovat i tvůrci méně zvučných jmen.

Zahájení festivalu bylo svěřeno pětatřicetiletému Joe Wrightovi, který po úspěších ve sféře televizních filmů upoutal předloni pozornost zdařilým filmovým přepisem románu Jane Austenové Pýcha a předsudek, uvedeným i u nás.

Předlohou jeho nového díla Pokání byl stejnojmenný román Iana McEwana, jehož počátek je zasazen do roku 1935 a jehož námětem je pocit viny z falešného nařčení. Nejen našemu, ale i italskému publiku zní málo povědomě také jména Vincenzo Marra, Andrea Porporati a Paolo Franchi, zastupující v hlavní soutěži domácí kinematografii.

Další italské autory ovšem najdeme v druhé soutěži, nazvané Horizonty, kde jsou uváděny kromě celovečerních hraných filmů rovněž dokumenty.

A jako by chtěl umlčet občasné kritiky, kteří mu předhazovali, že dává přednost asijským kinematografiím před domácími filmy, uspořádal letos Marco Mueller velkou retrospektivu italských westernů 60. a 70. let, jejímž patronem má být Quentin Tarantino.

Dalšími italskými tvůrci, jež festival připomene, jsou v rámci jubilea Benátek Mario Camerini a Carlo Lizzani a rovněž světově proslulý Bernardo Bertolucci, jemuž bude udělen Zlatý lev 75. výročí, zatímco Zlatého lva za kariéru se chystají Benátky udělit Timu Burtonovi...

Umělecký ředitel přehlídky dobře ví, že víc než po domácích hvězdách, jichž bývá na Lidu vždy dostatek, lační média po osobnostech z anglosaského světa filmu. Proto si pojistil výběrem mimořádně vysokého počtu filmů z USA a z Velké Británie nejen přítomnost Tima Burtona a režisérů, k nimž kromě těch, kteří se utkají o ceny, patří mimo soutěž i Woody Allen, ale hlavně možnost očekávat představitele jejich filmů.

Jsou mezi nimi tak lákavá jména jako George Clooney, Brad Pitt, Jude Law, Cate Blanchettová, Richard Gere, Charlize Theronová, Susan Sarandonová, Scarlett Johanssonová, Keira Knightleyová či Romola Garaiová.

Zda všichni přijedou, není ještě jisté, ale vzhledem k romantické pověsti Benátek i ke snahám producentů prodat filmy na lukrativním italském trhu se nepochybně mnozí z nich dostaví.

Kdo přijede zcela jistě, je německý tvůrce, spisovatel a teoretik Alexander Kluge. Dnes už pozapomenutý spoluautor Oberhausenského manifestu, jímž se v roce 1962 postavili proti konvenčnímu německému filmu tvůrci nové generace, získal v roce 1968 v Benátkách Zlatého lva za film Artisté pod kopulí cirku, bezradní… a stal se jednou z vůdčích osobností snah o obrodu filmového umění v Evropě.

V únoru letošního roku mu bylo 75 let a přijede oslavit své narozeniny spolu s festivalem na důkaz toho, že Benátský festival i umělci, jež ocenil, stále věří v nový film.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Angelina Jolie coby Zloba sesadila z trůnu Jokera, zlákala 72 tisíc lidí

Premiérová pohádka Zloba: Královna všeho zlého, v níž se do hlavní role kouzelné panovnice temných blat vrátila...

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz