Benátky se pokloní Stallonemu a dají šanci českým Lištičkám

  9:46aktualizováno  9:46
Benátky (Od spolupracovnice MF DNES) - Zakladatel animátorské říše Pixar John Lasseter a akční herec Sylvester Stallone, jenž na jaře začne točit příběh z mexické hranice Rambo 5, převezmou v Benátkách čestné ceny. Ale hlavní pozornost 66. ročníku festivalu, jenž potrvá od středy do 12. září, patří soutěži.

Sylvester Stallone, filmový Rambo a Rocky, převezme v Benátkách čestnou cenu. | foto: Profimedia.cz

Zatímco loni jako již mnohokrát putovala trofej nejstaršího světového festivalu do Států, letos má velkou šanci domácí kinematografie. Mezi dvěma desítkami filmů soutěže jsou totiž čtyři od italských tvůrců, a ne ledajakých.

Hned zahajovací film Baaria natočil oscarový režisér Giuseppe Tornatore. O jeho novinku věnovanou rodné Sicílii se ucházelo už Cannes, ale Tornatore zvolil pro světovou premiéru Benátky. Také další jméno je mezinárodně proslulé. Michele Placido, známý rolí komisaře Cattaniho ze seriálu Chobotnice, dává už dávno přednost režii. Ve Velkém snu se vrací do dob svého mládí, spjatého s bouřlivým obdobím vzpoury proti společnosti a touhy po lepším světě.

Moore proti kapitalismu

Autorka filmu Bílý prostor Francesca Comenciniová už předchozími díly uměla vzdát čest slavnému otci Luigimu Comencinimu. A byť čtvrtý italský film Dvojí hodina natočil debutující Giuseppe Capotondi, též není bez šancí; přinejmenším může získat "Lva budoucnosti".

Stallone chystá pátého Ramba

Sylvester Stallone ve filmu John Rambo (aka Rambo IV)Do kin se ještě nedostal netrpělivě očekávaný film Expendables a jeho režisér, slavný Sylvester Stallone, už spřádá plány na další akční nášup. A nutno říct, že nášup téměř jistě komerčně úspěšný - totiž pátého Ramba.

Ovšem Italové mají silné soupeře. Možná tím největším bude neúnavný bojovník Michael Moore, už léta pohodlně tyjící z předností systému, jejž soustavně napadá. Přiveze dokument Kapitalismus: má láska, inspirovaný příznaky hospodářské krize. Už sice ztratil hlavní terč své sžíravé ironie George Bushe, ale bezpochyby i přes svou výraznou tělesnost navlečenou vždy do bezchybného smokingu si s vytčeným tématem poradí, a navíc si dokáže jako vždy vymoci všechny výhody, jež mohou Benátky poskytnout.

Kam se na něj hrabe idealistický proletář Werner Herzog, který dokáže nanejvýš popustit uzdu fantazii. Slavný německý režisér, donedávna zasluhující přívlastek nezávislý, uvede film Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans, jenž líčí příběh zkorumpovaného, leč nakonec napraveného policisty.

Přijedou Lištičky

Jde o remake kriminálního dramatu Abela Ferrary Bad Lieutenant z roku 1992. V roli patřící k nejlepším ve filmografii Harveye Keitela se v nové verzi objeví Nicolas Cage a v dalších rolích Val Kilmer a Eva Mendesová, takže se zdá, že Herzog nebyl už zcela imunní vůči svodům hvězdného lesku.

Favoritem Benátek se může stát nejnovější dílo Patrice Chéreaua Pronásledování, jež tvůrce dokončoval, když v červenci zaskočil do Karlových Varů na přehlídku svých filmů. Konkurenty však bude mít i ve svých krajanech – v Claire Denisové s filmem White Material a v Jacquesu Rivettovi, v jehož filmu 36 pohledů z Pic Saint Loup shodou okolností vytvořila ústřední postavu Jane Birkinová, jejíž dcera Charlotte Gainsbourgová je zase hlavní představitelkou Chéreauova snímku.

Jako obvykle nechybějí v soutěži zástupci asijského kontinentu; tamním kinematografiím věnuje ředitel Benátek Marco Müller, k jehož odbornému vzdělání patří i sinologie, vždy mimořádnou pozornost. Zajímavostí je soutěžní účast Egypta či Izraele a naopak úplná absence kinematografií Latinské Ameriky, nápadná už v letošní soutěži Cannes.

Z natáčení filmu LištičkyZ filmu Lištičky

Zato po dlouhých letech došlo na český film, byť ne v hlavní soutěži. Režisérka Mira Fornay předvede své Lištičky v benátské soutěžní sekci Týden mezinárodní kritiky.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Zdravím, přátelé v České republice! Sám Spider-Man zve do kina

Zdravice Spider-Man: Daleko od domova

Zdravím, přátelé v České republice, jsem Tom Holland. Tak začíná pozvánka na film Spider-Man: Daleko od domova, kterou...

Přichází Yesterday. Líčí, jak Ed Sheeran pomáhal ukrást písně Beatles

Ed Sheeran ve filmu Yesterday

Jako byste slyšeli písně Beatles poprvé, popisují tvůrci britskou hudební komedii Yesterday, v níž se i popová hvězda...

TELEVIZIONÁŘ: Výjimečně před kamerou. Jak slaví Helena Třeštíková

Lída Baarová a Helena Třeštíková v roce 1995

Když Helena Třeštíková točila s Lídou Baarovou unikátní záběry zužitkované později v dokumentu Zkáza krásou, nacházela...

Najdete na iDNES.cz