Benátky ovládne film pošedesáté

„Zatímco my se musíme za filmy honit, Benátkám padají samy do klína,“ posteskla si nedávno umělecká ředitelka filmové přehlídky v Locarnu Irene Bignardiová na největšího konkurenta „svého“ festivalu. Podle toho, co ohlašuje 60. MFF v Benátkách, který začíná ve středu večer, měl nejstarší světový festival skutečně z čeho vybírat a tentokrát nejspíš hladce překoná Cannes, jehož program byl letos předmětem ostré kritiky.

Moritz de Hadeln, který byl loni do funkce ředitele slavné „Mostry“ angažován na poslední chvíli a byl potvrzen i pro letošek, neskrývá uspokojení. Mezi dvaceti filmy, které budou soutěžit o Zlatého lva, nechybějí díla známých tvůrců, jako jsou Takeši Kitano, Manoel de Oliveira, Tsai Ming-liang, Marco Bellocchio, Margarethe von Trotta, Amos Gitai, Jacques Doillon či Michael Winterbottom (jemuž asi nestačil Zlatý medvěd z letošního Berlinale a spěchal dokončit nový film Kod 46).

Po několikaleté přestávce se na festivalové scéně znovu objevují bělehradský absolvent FAMU Srdjan Karanovič, jemuž trvalo čtyři roky, než se mu podařilo realizovat Milující pohled, anebo „enfant terrible“ 52. MFF v Cannes Bruno Dumont, jehož kontroverzní Lidství si v roce 1999 odneslo tři ceny, ale který pro jistotu přihlásil svůj nový film 29 palem do Benátek.

Do hlavní soutěže „Venezia 60“ byl letos přizván i film zkušeného polského tvůrce Jana Jakuba Kolského Pornograf, a dokonce také debut ruského režiséra Andreje Zvjaginského Návrat, s nímž původně počítalo Locarno. Jen české zastoupení bychom hledali marně, a to i v další soutěžní sekci nazvané „Controcorrente“ (Proti proudu), kde se o Cenu svatého Marka bude ucházet osmnáct filmařů.

Je mezi nimi jiný „přeběhlík“ z Cannes Raoul Ruiz, ale i další tvůrci druhdy objevení ve vedlejších sekcích Cannes, jako lotyšská režisérka Laila Pakalnina nebo dcera Francise F. Coppoly Sofia Coppolová. Poměrně málo je v obou soutěžích zastoupena americká kinematografie: její přední reprezentanti Woody Allen, jehož film Cokoliv dnes večer festival zahájí, Robert Benton, James Ivory, Ridley Scott a kupodivu i Jim Jarmusch, bratři Joel a Ethan Coenovi a Robert Rodriguez dali přednost uvedení mimo soutěž. Soutěžit nehodlá ani Bernardo Bertolucci, jehož film Snílci předchází pověst skandální otevřenosti v líčení erotických vztahů.

Podle Moritze de Hadelna je téma lidské sexuality, v letošních soutěžních příspěvcích až nezvykle časté, pojednáno v řadě filmů tak syrově, že „moralistům bude naskakovat husí kůže“, ale „není úkolem festivalu soudit, jak současný film odráží stav společnosti, v níž už zůstalo máloco tabu“. Srovnání posunu v tom, co se na plátně sneslo dřív a co si dovolí dnešní tvůrci, poskytne velká retrospektiva věnovaná italské kinematografii, kde budou uvedeny i slavné filmy Maria Monicelliho.

Tvůrce legendárních komedií jako Zmýlená neplatí či Velká válka (Zlatý lev 1959), který v květnu oslavil už osmdesáté osmé narozeniny, bude letos jako předseda poroty „Venezia 60“ spolurozhodovat o tom, komu připadnou ceny. Hlas mládí bude za Itálii zastupovat v téže porotě populární herec Stefano Accorsi.

Na Lidu je očekávána řada hvězd, z nich stoprocentně potvrzený je Omar Sharif, který si přijede pro Zlatého lva za celoživotní dílo u příležitosti uvedení francouzského filmu Pan Ibrahim a květy koránu. Sean Connery naproti tomu vzkázal, že se evropské premiéry Ligy výjimečných zúčastnil podle svého slibu už v Praze, a proto ho publikum téhož filmu na Lidu nemá čekat.