Začíná Marhoulův boj. Ve filmových Benátkách mu konkurují velká jména

  13:55aktualizováno  13:55
Nejstarší filmový festival světa, Benátky, hostí v hlavní soutěži 76. ročníku snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Rozhodně není bez šancí, ale o místo na slunci musí tvrdě bojovat. Své novinky ode dneška představí také Steven Soderbergh, Martin Scorsese nebo Roman Polanski.

Z druhé fáze natáčení filmu Nabarvené ptáče | foto: Jakub Čech

Robert De Niro, Brad Pitt, Kristen Stewartová, Scarlett Johanssonová nebo Catherine Deneuve. Takové hvězdné hosty očekává benátský festival, jehož středeční zahájení předznamenala úterní projekce digitálně restaurované Extase Gustava Machatého z roku 1932.

Fotogalerie

Letos nebude archivní poklad jedinou českou stopou na festivalu. Vedle krátkého animovaného filmu z pražské FAMU Sh_t Happens má Česko poprvé od roku 1994, kdy sem přijali Menzelův snímek Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, zastoupení i v hlavní soutěži.

Přepis světoznámého románu Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče začal Václav Marhoul chystat už před jedenácti lety, postupně sehnal práva, rozpočet kolem 175 milionů korun i mezinárodní obsazení, jemuž vévodí Harvey Keitel a Stellan Skarsgard. Navíc dostal pozvánku i na zářijový festival v Torontu, který symbolizuje vstupenku na americký trh – tím spíše, kdyby tam Nabarvené ptáče dorazilo s trofejí z Benátek.

Může se to povést? Teoreticky ano, protože Marhoulova novinka má všechny festivalové předpoklady. Jednak silné téma s kontroverzním pozadím – nejde o autobiografii Kosińského, jak autor tvrdil, jednak výsostně filmový jazyk od černobílého obrazu po minimum dialogů, a navíc světově ceněné herce, přestože hlavní postavou je chlapec putující válečnou Evropou. 

V Benátkách, odkud se rekrutují budoucí oscaroví favorité jako loňský nositel Zlatého lva Roma, však bývá silná konkurence, což platí i pro startující ročník. Proti Nabarvenému ptáčeti bude stát například vesmírná sci-fi Jamese Graye s názvem Ad Astra a s Bradem Pittem v hlavní roli, dále Manželský příběh v režii Noaha Baumbacha se Scarlett Johanssonovou či snímek Stevena Soderbergha Prádelna, kde Meryl Streepová řeší finanční aféru. 

V adaptaci Coetzeeho knihy Čekání na barbary se sešli Johnny Depp a Robert Pattinson; s Jokerem, tedy sokem Batmana, se hlásí Todd Phillips s hercem Joaquinem Phoenixem. Prostor dostane i Roman Polanski, respektive jeho film Důstojník a špion, či jiný bouřlivák viněný ze sexuálních deliktů, Nate Parker s filmem Americká kůže. 

Přehlídku slavných režisérských jmen v hlavní soutěžní sekci doplňují Roy Andersson, Olivier Assayas a Atom Egoyan. A jak jinak, už před zahájením se přetřásá, proč do jedenadvacítky pronikly jen dvě režisérky, i když ředitel festivalu Alberto Barbera může namítat, že proti loňské jediné zástupkyni je to dvojnásobek.

Role pro Micka Jaggera

Benátky si zjevně drží odstup od diktátu kvót a podobně se liší od jiných přehlídek i vstřícností k moderním produkčním platformám. Třeba Netflix tu má tři filmy, vedle Manželského příběhu a Prádelny ještě Krále, adaptaci Shakespearových her s Timothee Chalametem.

Z filmu Sh_t Happens

Z filmu Sh_t Happens

Řada zvučných jmen doprovodí mimosoutěžní program. Herečka Julie Andrewsová převezme čestného Zlatého lva za celoživotní dílo, zahájení obstará japonská Pravda, v níž se potkaly francouzské legendy Catherine Deneuve a Juliette Binoche.  Zakončovacím filmem se stane 7. září příběh z uměleckého světa The Burnt Orange Heresy, ve kterém po boku Donalda Sutherlanda účinkuje Mick Jagger z rockové skupiny Rolling Stones; zahrál si obchodníka s uměním.

Marhoulův okamžik přijde až po víkendu. V pondělí večer se bude Nabarvené ptáče promítat pouze pro novináře, hlavní veřejná projekce jeho novinky se plánuje na úterní podvečer. A ještě než Benátky vyhlásí vítěze, odstartuje Toronto, kde místo porot vybírají vítěze diváci.

Mezi oběma festivalovými událostmi se odehraje tuzemská premiéra Nabarveného ptáčete, které jde do kin 12. září. Sám Marhoul předesílá, že jde o titul hlavně pro mezinárodní trh, takže u domácích pokladen zrovna fronty nečeká.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Zázrak jménem Forman. Když slavný režisér našel svou vlastní svobodu

Nejúspěšnější český režisér v dosud neviděných záběrech. Dokument Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové přináší...

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

RECENZE: Je klidná, čeká ji Dobrá smrt. Vznikl mimořádný film o eutanazii

Tomáš Krupa natočil mimořádný film. Plně pozitivní, přestože mluví o smrti, nadto dobrovolné. Léčivý, neboť divák se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz