Belmondo se vrací na plátno jako královský bezdomovec

  12:50aktualizováno  12:50
Po odmlce způsobené nemocí se Jean-Paul Belmondo vrátil před kameru ve filmu Muž a jeho pes. Ač nejde o komedii, opět září.

Z filmu Muž a jeho pes | foto: Atlantis

Existují výjimky, kdy recenze potřebuje pár životopisných faktů. Tady jsou. Roku 2001 utrpěl Jean-Paul Belmondo mozkovou příhodu a šest dnů byl v kritickém stavu. Ale už rok poté se oženil, za další rok se mu narodila dcera a loni ve svých pětasedmdesáti letech natočil Muže a jeho psa – žádnou lehkou oddechovku, nýbrž drama, v němž hraje starce bez domova a přátel, spějícího k sebevraždě.

Důstojný bezdomovec Věcná data vypovídají o hercově obdivuhodné nezdolnosti. A film sám přidá úlevu. Mohlo se stát, že Muž a pes bude jen soucitnou poctou a hercův výkon pouhým stínem někdejší Belmondovy jiskry – ale obavy se nenaplnily. Naopak, slavný veterán obklopený mladou a střední generací kolegů jí uštědřuje pádnou lekci z moderního herectví. Úsporný, střídmý, soustředěný; Belmondo všem kraluje.

Z filmu Muž a jeho pesMuž a jeho pes vznikl podle italského neorealistického snímku Umberto D., z nějž převzal titulní dvojici a základ příběhu. Ale netlačí tak silně na sociálně kritickou notu. Zatímco úředník v důchodu Umberto D. spadl na dno vinou státu, Belmondův penzista nosí povahu námořníka, jenž nikdy nemyslel na zítřek, a na ulici jej vyžene hlavně krach dávného vztahu.

Jeho neurčitost udávaná pouze v nejednoznačných náznacích filmu sluší; divák může, leč nemusí vyluštit, jaký cit kromě příbuzenských vazeb kdysi poutal hrdinu k ženě utíkající před vráskami do nového sňatku. V každém případě zbytky a poslední záchvěvy onoho "pravztahu" mají tichou jímavost a dráždí tajemstvím; snad si muž nějakou dávnou křivdou svůj dnešní drsný vyhazov trošku zavinil. O voříškovi nemluvě.

Z filmu Muž a jeho pesÚvodní scéna, v níž pes na kufru uprostřed kolejí štěká na svého pána stojícího před tunelem, je vlajkovou lodí filmu; k ní celé vyprávění směřuje a její vyvrcholení zařídí silné finále. Než se však dostane na práh sebezkázy, absolvuje Belmondův samotář řadu zkoušek.

Nejprve vyjde zkrvavený z brutálně účinné demonstrace za zvýšení penzí, do níž se přišli vyřádit mladí "bijci"; pak se zaplete do paralelních osudů v okolí včetně služky, k jejímuž těhotenství se nehlásí ani jeden ze dvou nápadníků. "Odložen" do nemocnice zažije smrt sršatého spolupacienta, zmíněnou čistě bez nátlaku, a po návratu domů najde ve svém pokoji řemeslníky, své věci v kufru – a pes zmizel.

Z filmu Muž a jeho pesTo je jediný okamžik, kdy Belmondo pozvedne hlas; jinak dějem prochází zkázněný téměř k nepoznání, úsporný ve výrazu i v dialogu, a přitom pod vnější nezaujatostí je pořád znát mírný provokatér s lehce pobaveným pozorovatelským odstupem, ale také neporazitelnou lidskou důstojností. Belmondo ji svému hrdinovi dojemně uchovává i v bezdomoveckém období.

Přepjatost nezná
Režisér Francis Huster s filmovým tvarem nijak zvlášť nečaruje. Vypráví měkce a důvěrně, nespoléhá na velké efekty – s výjimkou hudby, jež na rozdíl od zdrženlivých obrazů útočí na emoce někdy až příliš.

Jindy film zrazují okatá klišé typu "nezištná chudá služka – krutá bohatá dáma" či odmlky, pauzy, nedořečené věty a symbolické promluvy coby drobné záchvaty "umění po francouzsku", jimž podléhají zejména lehce přepjaté herečky.

Z filmu Muž a jeho pesAle Belmondo se k artistnímu melodramatu svést nenechá, ani když zažije nepříliš povzbudivá setkání s dávnými kamarády, ani když zkusí žebrotu. Režie mu pomáhá několika tvrdými scénami, počínaje psím útulkem a konče snahou darovat psa cizí holčičce.

Jejich drsnou slupkou sentiment jen těžko prorazí, hlavně když se Belmondo stále drží navenek zpříma – a přitom uvnitř rezignuje, vzdává se, vyhasíná. Což dělá opravdu skvěle až po zručně natočené dramatické finále, které alespoň jednu slzu vymáčkne i z nejotrlejšího diváka. Filmařsky představuje Muž a jeho pes solidní práci odpovídající šedesátiprocentnímu hodnocení. Ale královský Belmondo mu nejméně deset procent přidává.

Muž a jeho pes
Francie, režie F. Huster, hrají J.-P. Belmondo, M. von Sydow, T. Karyo, tit., 94 min.
Hodnocení MF DNES: 70 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Ivan Trojan se v režii Agnieszky Hollandové promění v Šarlatána

Ivan Trojan a Agnieszka Hollandová před natáčením filmu Šarlatán

Šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan se v dubnu opět postaví před kameru. Tentokrát v roli lidového léčitele v...

TELEVIZIONÁŘ: Anthony Hopkins jako pivní magnát si únos vychutná

Anthony Hopkins ve filmu Únos Freddyho Heinekena

Neexistuje nic, co by Anthony Hopkins nezahrál, neřkuli zahrál špatně. Tudíž i v titulní roli Únosu Freddyho Heinekena...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Najdete na iDNES.cz