Batman začíná, hra skončila

  1:00aktualizováno  1:00
Je to on, a není. Z komiksového hrdiny dvou tváří zůstaly ve filmu Batman začíná pouze vnější znaky, večerní smoking bohatého povaleče a netopýří maska nočních trestních výprav za zločinem. Batman změnil styl – prosím, proč ne. Ale jak dopadl film?
Batman začíná

Batman začíná - Fotografie z filmu Batman začíná | foto: Warner Bros

Především pod názvem Batman začíná se tají vlastně filmy dva. Přičemž první, školometský úvod do hlubinné psychologie příštího Batmana zatím na vandru, by měl být vystřižen, spálen, zakopán a milosrdně zapomenut.

Druhý, jenž líčí přerod navrátilce Bruce Waynea v podání bondovsky přitažlivého Christiana Balea v temného rytíře střežícího rodné město Gotham, přestavuje dobře natočený thriller, katastrofický film z jakéhokoli skutečného velkoměsta, ale už bez pohádkově fantaskní stylizace, již v úvodu celé sérii vtiskl Tim Burton. Tohle už není hra.

Nejtěžší je přetrpět začátek, kdy hrdina od děsivé vzpomínky z dětství přes tuláckou a vězeňskou zkušenost dospěje kašírovanou vánicí do kláštera velehor, kde absolvuje cosi mezi školením zednářské lóže a lekcí východních filozofií, to vše v podobě rychlokurzu pro hospodyňky.

Ubohý Liam Neeson musí učedníkovi předžvýkat spoustu pouček, jak potlačit hněv, vzbudit strach, pohřbít minulost a narýsovat budoucnost. Hrdinův duchovní i fyzický výcvik se svezl na módní asijské vlně, ovšem bez obsahu a poezie originálu, zkrátka na podnikové školení přijel další americký samuraj.

Příval škobrtavých frází zahladí jen efektní souboj učitele s žákem na ledě, podobně jako lepkavé příklady veřejného blaha, o něž dbali hrdinovi rodiče, vykoupí scéna jejich násilné smrti: rychlá, neodvratná, zbytečná.

Ještě po Wayneově návratu chvíli trvá nuda. V Gothamu se mluví o drogách a korupci, kdysi akční zloduch Rutger Hauer má stříbrné skráně mazaného kapitalisty, jenž vyrábí zbraně a míří na burzu.

Psychodrama se chválabohu mění v thriller, ale na půdě města, v němž burtonovskou křiklavou bizarnost nahradil temný sociální realismus hodící se k metropolím od New Yorku po Tokio – dokonce při scénách ohrožení vytane na mysli nedávný Londýn.

Také zlo nosí fádně vážnou tvář, chybějí výstřední zábavné figurky, jaké v minulých dílech předvedli Jack Nicholson či Jim Carrey. Tady už nevládnou magoři, nýbrž dealeři.

Ctitel legendy se nemůže dočkat, kdy už se hrdina promění ve známý přízrak. Pak plátno ožije, byť si scénář pomáhá bondovskými prvky včetně postavy výzkumníka alias Morgana Freemana, jenž Batmanovi shání výbavu.

Hlavním miláčkem filmu je však Michael Caine se suše vtipnými průpovídkami vzorného komorníka britského střihu. Kromě humoru jiskří i obrazově působivé scény, třeba s náletem netopýrů jak z Hitchcockových Ptáků.

Režisér Christopher Nolan prokazuje, že své řemeslo umí, i když mu v něm překážejí další disputace o spasení světa. Ale je to ještě Batman? Bývalý karneval hravosti se proměnil v akční manévry, představivost v nápodobu skutečnosti. Je to zkrátka jiný film; totiž ta lepší, závěrečná půlka.

A pokud jde o jeho první část, zbude z ní jen hrůzná představa, že by hollywoodští psychoanalytici takhle zprznili Jamese Bonda.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

Upocené vítězství. Čtvrtí Muži v černém našli 26 tisíc diváků

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Nejvyšší návštěvnost víkendových kin v Česku vykázal premiérový snímek Muži v černém: Globální hrozba. I když 26 tisíc...

RECENZE: Nacistický zajatec v anglické lize. Co snímek Brankář zamlčel

Hrdina filmu Brankář

Ojedinělý osobní příběh Brankář jednak fascinuje reálnými fakty, jednak ukázkově zapadá do trvalých polemik o...

Najdete na iDNES.cz