Batman začíná. A všichni chtějí vědět jak

  1:00aktualizováno  1:00
Komiksový superman se vrací ve velkém stylu. Za čtyři týdny překonaly celosvětové tržby filmu Batman začíná dvě stě milionů dolarů, čímž v žebříčku nejúspěšnějších filmů všech dob předstihl Pulp Fiction – Historky z podsvětí a dohání Patriota.

Fotografie z filmu Batman začíná. | foto: Warner Bros

Po včerejší premiéře na obřím plátně pražského kina Oskar Imax vejde zítra do českých sálů.

Vlnu diváckého zájmu řídí přirozená zvědavost. Nový příběh totiž postupuje podobně jako Hvězdné války zpětně proti času, do hrdinova mládí, kdy se teprve rozhodoval, zda se stane temným rytířem, jenž pod netopýřím znakem brání slabé.

První Batman měl premiéru roku 1989, film Batman se vrací následoval roku 1992; režisérem obou byl Tim Burton a představitelem titulní role Michael Keaton. Další dva díly točil Joel Schumacher, v Batmanovi navždy z roku 1995 svěřil hlavní úlohu Valu Kilmerovi, dva roky poté v titulu Batman a Robin  Georgi Clooneymu. "Pětka" nese opět střídání stráží – v režii Christophera Nolana přichází Christian Bale.

Děj se odvíjí od okamžiku, kdy jsou před zraky malého Bruce Waynea zavražděni jeho rodiče – při návratu z divadla, kde zhlédli stylově Straussova Netopýra. Hrdina prahne po pomstě, zároveň však chce zachovat dobré jméno rodiny proslulé charitou. Dědic impéria Wayne Industries opouští město Gotham a ve světě se pod novou identitou učí chápat myšlení zločinců, aby proti nim mohl bojovat.

Rádcem i "trenérem" je mu tajemný muž v podání Liama Neesona, ve stopách mu jde Liga stínů, jejíhož vůdce hraje Ken Watanabe. Po návratu najde rodné město zaplavené krví a korupcí. Spojence najde jen v kamarádce z dětství neboli Katie Holmesové, ve věrném komorníkovi, kterého hraje Michael Caine, a v postavách Garyho Oldmana či Morgana Freemana. S jejich pomocí v sobě nalezne sílu stát se nočním přízrakem střežícím zákon.

Netopýří silueta nad Gothamem se poprvé objevila roku 1939 v sešitu číslo 27 ze série Detective Comics od Boba Kanea. Nolan vidí v Batmanovi "superhrdinu bez superschopností", člověka, jenž své legendy docílil tvrdým cvičením. A stejně viděl Nolan celý film: pod heslem Vše musí být reálné, v duchu klasických dobrodružství Lawrence z Arábie či agenta 007 Ve službách Jejího Veličenstva. Každý detail musel mít logiku, od délky netopýřích uší k podobě slavného auta Batmobilu.

Výsledkem je prý kříženec sportovního vozu a tanku, o němž Bale tvrdí: "Řídit tu hromadu plechu je, jako když vám Ozzy Osbourne řve do ucha – šílenost." Kostým, do nějž se po lekcích v posilovně nemohl vejít, zároveň miloval i nenáviděl, a na bojovou scénu na islandském jezeře, kde prchali z praskajícího ledu, prý taky jaktěživ nezapomene. 

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Další z rubriky

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

RECENZE: Nacistický zajatec v anglické lize. Co snímek Brankář zamlčel

Hrdina filmu Brankář

Ojedinělý osobní příběh Brankář jednak fascinuje reálnými fakty, jednak ukázkově zapadá do trvalých polemik o...

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

Najdete na iDNES.cz