Vedoucí barrandovského fundusu Eva Žambochová dovede k exponátům přiřadit zajímavé zákulisní informace. Tak třeba mnoho kostýmů inspirovaných renesancí, které vznikly pro film Císařův pekař a pekařův císař, si posléze zahrálo také v pohádce Byl jednou jeden král.
Milovníci černobílé klasiky Pyšná princezna zase netuší, že šaty princezny Krasomily měly ve skutečnosti žlutou barvu. Rekvizity v záběrech zahrady a zámku se z velké části vytvářely z papíru a malovaných kulis, protože rozpočet filmu byl omezený.
Legendární myší kožíšek Princezny se zlatou hvězdou byl ve skutečnosti vyroben z králičí srsti, protože skutečné myší kožky by byly příliš malé a obtížné na zpracování. Hvězda na čele princezny Lady je ze zlatého papíru a připevnili ji speciálním lepidlem.
Westernový Limonádový Joe nosil bílou košili, aby zvýrazňovala jeho nevinnost, kostýmy z muzikálu Starci na chmelu zase odrážejí kontrast mezi městem a venkovem včetně tehdy moderních šatů pro Hanku.
Černá róba z pohádky Šíleně smutná princezna existuje ve dvou verzích, jednu oblékala Helena Vondráčková, v druhé se za ni vydával Josef Kemr. Také červánkové šaty z Tří oříšků pro Popelku se šily ve více provedeních, ve velikosti pro Libuši Šafránkovou a pro tehdy těhotnou Danu Hlaváčovou.
Vodnické úbory v komedii Jak utopit Dr. Mráčka zvýrazňovaly zelené a modré odstíny, které symbolizovaly propojení s vodou, doplňky pokryté lesklými materiály zase měly připomínat řasy.
V Tajemství hradu v Karpatech vytvořily efekt pompéznosti vánoční ozdoby na kostýmech, dochoval se i nábytek ve stylu benátského rokoka s italskými motivy.
Barrandovský fundus obsahuje rovněž několik kouzelných prstenů z Arabely, kostýmy z komedie S tebou mě baví svět od chalupářské zástěry po oblečení malého Matýska nebo maketu vlka, která si vedle Arabely zahrála též v pohádce S čerty nejsou žerty; letos se připomene v ČT na Štěpána.