Premiérový příběh série, kterou proslavil Arnold Schwarzenegger, přijde do českých kin 4. června. Christian Bale hraje Johna Connora, muže určeného osudem k tomu, aby vedl lidský odpor ve válce proti strojům, proti Skynetu a jeho armádě terminátorů.
Hrál jste Batmana, nyní se objevujete v další slavné sáze, Terminátorovi. Ale prý jste o roli Johna Connora moc nestál.
Z více důvodů jsem nechtěl tohoto Terminátora točit. Když jsem si scénář přečetl poprvé, nebyl prostě dost dobrý. S Batmanem a Johnem Connorem to nijak nesouviselo. Mnohem více šlo o to, jaký je smysl dalšího filmu ze série Terminátor. Naprosto respektuji všechny filmaře, ale třetí díl se mi nelíbil. Nevěděl jsem, co mají v plánu k úspěšnému novému nastartování celé série. Líbil se mi nápad, že by se o to někdo pokusil, protože první dva filmy se mi hodně zamlouvaly. Ale když jsem ten scénář četl, tak tam nic z toho nebylo. Několikrát jsem ho odmítl, ale režisér McG se s ním neustále vracel. Nakonec jsme se shodli na tom, že pokud začneme úplně od začátku, mohlo by to být reálné.
Co podle vás bylo na scénáři třeba změnit?
Toho bylo strašně moc. Podle původního scénáře bych býval strávil na natáčení jen asi sedm dní. Když skončila stávka scenáristů, zapojil se do toho Jonah Nolan, za pár týdnů odvedl skvělou práci a najednou jsme měli něco, co stálo za natočení. Šlo o odlišný film oproti předchozím, který však současně respektoval stávající mytologii. Pokračoval v ději ve stejném světě, ale nespoléhal se na staré, zaběhané věci. Nemůžete donekonečna opakovat příběh o hlavním padouchovi, který hrdiny honí a nikdy se nezastaví. Terminátoři takoví jsou, ale kolikrát to můžete zopakovat? Když jsem viděl, že Nolan napsal kvalitní scénář a navíc posunul mou postavu více do centra dění, věděl jsem, že na takovém filmu bych se mohl podílet.
Johna Connora hrálo v různých filmech a televizních projektech šest herců. Inspiroval jste se někým z nich?
Ne. Vůbec. Podíval jsem se na ty filmy znovu, ale nestudoval jsem konkrétní věci. Když se na filmového Johna podíváte v jednotlivých filmech, je to v prvním filmu zcela odlišný člověk než ve druhém. Je to někdo, kdo žije s vidinou toho, jak se jeho život může vyvinout. Jediné, na co jsme opravdu výslovně navázali, je jeho technická zručnost, ale teď má na svých bedrech náročné úkoly, protože velí svým mužům a všichni od něj očekávají, že jim bude říkat, co mají dělat. John v Terminátorovi 2 nic takového neznal.
Čím jste se tedy inspiroval?
Prostě jsem si představil, jaké by bylo vědět, čím se máte stát. Je to jako nějaká kultistická víra. Chtěl jsem to utlumit a udělat z něj trochu přízemnějšího člověka. Vycházelo to i z tak zdánlivě nepodstatných věcí, jako je oblečení. Když jsem se na natáčení poprvé objevil, chtěli mi cpát pírka a různé podobné věci pro pověrčivé lidi, ale já měl pocit, že John Connor by byl tím posledním, kdo by věřil na pověry. Chtěl jsem, aby byl hodně pragmatický, protože právě takovým se uprostřed všeho toho šílenství musí stát. Nešlo o to, aby působil nelidsky, ale o vysvětlení, proč je schopen udělat to, co musí udělat. Je to stoprocentní velitel. Dokáže být přísný a drsný, ale současně mu není nic lhostejné. Neustále stojí v první linii a je vzorem.
Co říkáte na všechny ty stroje a přístroje, bez nichž se už neobejdeme? Ať jde o mobilní telefony nebo semafory, stroje řídí velkou část našich životů.
To je pravda, proto není takový problém zkusit si představit ten neuvěřitelný svět, který nikdy neuvidíme. Ale nemyslím si, že někdy budou existovat chodící stroje, které budou vypadat jako lidé. Myslím, že to je jen velice zajímavý prvek pro film.
Jste známý tím, že k rolím vždy přistupujete naplno, ať už to znamená zhubnout či zahrát sám řadu kaskadérských kousků. Jste vážně schopný se tak překonat? A do jaké míry?
V tomhle filmu jsme příliš kaskadéry nevyužívali, i když občas jsme z časových důvodů museli. Vlastně jsme Salvation natočili mnohem rychleji, než se podobné snímky běžně točí – za 70 dní, obvyklá natáčecí doba podobně nákladného filmu je 120 až 130 dní. No a byly okamžiky, kdy se točila nějaká akční scéna a já musel točit jinou, takže jsem zkrátka nemohl být na dvou místech současně. Ale kdykoliv to šlo, chtěl jsem tam být. Nikdy jsem nezastával názor, že akční scéna je tu jen kvůli akci samé. Měla by nějak sloužit příběhu, jinak ji klidně můžete vystřihnout. Považuji to za součást hereckého výkonu, takže bych to měl zahrát sám. Dělám toho tolik, kolik zvládám. U tohohle filmu jsem zjistil, že toho zvládám zatraceně hodně.
Bylo to fyzicky náročné?
Ano, ale rozhodně ne tolik jako v řadě jiných filmů, které jsem točil. S Terminátorem si moc pěstních soubojů či kopů neužijete. Jenom byste si polámali ruce. John Connor je chytrý a spoléhá na své znalosti, ví, která zbraň terminátora dostane. Řada scén byla postavena na zbraních a na zkušenostech s nimi.
Nakolik vám při natáčení pomohli skuteční terminátoři vytvoření Stanem Winstonem?
Bylo skvělé mít je k dispozici přímo na scéně. Byli úžasní, tedy za předpokladu, že se jim nikdo nesnažil dát nějaký konkrétní výraz, protože pak začínají být trochu směšní. Nemají žádný výraz a nejsou na nich vidět žádné emoce. Když jsem bojoval s T600, byl neuvěřitelně těžký, odhazoval mě a dal mi pořádně zabrat. Ovládají je velice talentovaní operátoři a pak se do toho zapojili odborníci na počítačové efekty, jejichž zásluhou se zdá, že se skutečně hýbali sami od sebe. Když jsem to všechno viděl, uvědomil jsem si, že jsem se právě setkal se skutečnými hvězdami filmu. Jsou jimi T600 a T800.
Myslíte, že měníme definici akčního hrdiny? Dříve se filmy stavěly na akci, ne na inteligenci, a jejich hvězdy byly samý sval. Teď v takových filmech vídáme herce jako vy, i u Batmana jde spíše o intelektuálnější přístup.
To je jedna z věcí, které mě fascinují. Schwarzenegger byl úplný nadčlověk. Kdo sakra někdy předtím viděl člověka s takovými svaly? Od té doby měl řadu imitátorů, takže přišel o výjimečnost. Ale Schwarzenegger bude navždy tím, kdo to spustil. Koukněte na tohle (ukazuje na své svaly). Já musím přijít s něčím jiným než se svaly. Jde o evoluci akčního filmu, za kterou podle mého vděčíme Chrisi Nolanovi, jenž filmy, které mohly dost možná být komiksové nebo čistě akční, natočil tak, že jim dodal myšlenku a smysl. Tyhle filmy jsou mnohem lepší než hity 80. let. Tehdy šlo jen o to, abyste sehnali pořádně vypracovaného chlápka, co všechny pobil, ale teď potřebujeme něco nového.
Svaly nesvaly, v Terminátorovi jste musel předvést pořádný fyzický výkon, třeba když jste točil zavěšený na lanech.
Když mi teče krev, vím, že pracuji (směje se). Vzpomínám si na historky o Jimi Hendrixovi, který prý hrál tak dlouho, až mu z prstů tekla krev na struny. Zbožňoval jsem představu někoho, kdo ignoruje bolest, protože tolik zbožňuje svou práci. Líbí se mi to. Nedal jsem se na herectví kvůli pohodlí.
Co si podle vás z tohoto filmu diváci odnesou?
Doufám, že jsme stvořili něco s vlastní identitou, ale současně zůstali věrní mytologii toho světa. A doufám, že lidé nám dají šanci ho ještě vylepšit a natočit druhý díl. Pokud selžeme, pak je všemu konec. Ale pokud ne, tak máme naději, že tenhle fantastický svět bude žít dál.
Nový Terminátor přináší akční standard se spoustou vatyRecenze Mirky Spáčilové na film Terminator Salvation. |