RECENZE: Předvánoční thriller. Švehlík je pilot, který létal s královnou

  6:51aktualizováno  6:51
Skutečný příběh stojící za Baladou o pilotovi, jejíž premiéru vysílala ČT v neděli, je ještě silnější než jeho zpracování. O to silnější, že se týká rodiny, do níž se autor předlohy Jiří Stránský přiženil.

Záběr z filmu Balada o pilotovi | foto: Zuzana Páchová

Jedním z tisíců našich pilotů, kteří za druhé světové války bojovali v britském Královském letectvu a pak je komunisté pronásledovali, byl i jistý Karel Balík, ve filmu přejmenovaný na Emila Malíka. Když si Stránský bral jeho dceru, letec už nežil a rodina o jeho osudu neměla jediný doklad.

Spisovatel se dopátral podrobností teprve po letech; stačil je ještě odvyprávět své manželce, která krátce poté zemřela. Knihu vydal Stránský v roce 2013 a nyní se s režisérem snímku Jánem Sebechlebským podílel i na scénáři. Snažili se prý vyvarovat vysvětlivek podle filmařské zásady „kdo vysvětluje, lže“.

Komorní stavbu rámuje drama ve vzduchu, odkud se vyprávění vrací zpět na zem, k návratu pilotů do vlasti, kdy pilotova manželka musí krotit očekávání potomků i vlastní rozporné pocity. Mužův útěk do Anglie jí totiž vynesl roky v lágru, kde navíc vyslechla od spoluvězeňkyň nečekané intimity o otci svých dětí, jichž se musela ujmout její sestra.

Fotogalerie

Souběžně s dobovou politikou se tak odehrává vztahový souboj. David Švehlík v titulní roli je ztělesněním přitažlivého hrdiny na významném postu: létal s Churchillem i nizozemskou královnou Vilemínou, která mu nyní nabízí práci, přivezl domů Jana Masaryka – ale také vezl Beneše do Moskvy za Stalinem, čímž se stal zajímavým pro sovětskou státní bezpečnost. A zatímco se ruské komunistické agenty i jejich místní poskoky snaží setřást, jeho žena v podání Lucie Žáčkové vyostřuje vzájemné odcizení, leckdy gesty skoro nepochopitelnými.

Nutno přiznat, že uniformy hercům vyloženě sluší, od Švehlíka po Jiřího Dvořáka zosobňují naprosto přirozenou elitu národa.

Nenásilnou samozřejmostí dýchají také domácí obrazy, počínaje volbou navrátilce mezi sexem a svíčkovou a konče dětskými hrátkami se zbraněmi v náladě bezmála svěrákovské. Tichou výbušnost pak přidávají jenom zdánlivě vedlejší ženské postavy Petry Špalkové či Heleny Dvořákové.

Balada o pilotovi

Česko, 2018, 101 min

Režie: Ján Sebechlebský

Předloha: Jiří Stránský (kniha)

Scénář: ,

Hrají: David Švehlík, Lucie Žáčková, Petra Špalková, Jiří Dvořák, Vladimír Javorský, Petr Stach, Daniel Krejčík, Milan Aulický, Antonie Formanová, Sebastian Pöthe, Helena Dvořáková, Robert Hájek

Hodnocení­: 60 %

Naopak slabší jsou aktéři zla z opačné strany barikády, figury načrtnuté podle šablony včetně nápadně „nenápadného“ sledování. Režijně Balada o pilotovi připomíná neprovázaný sled výjevů bez osobitějšího rukopisu, nedýchá z ní takové souznění jako ze Stránského prací s Hynkem Bočanem. Až s přituhující náladou předvánočního thrilleru a s letadly nabere napětí obrátky. Škoda, že si třeba dobový Junkers Ju-52 nezahrál více, přesto i úsporná akce spolu s vědomím otrlého zločinu zařídí účinné finále.

„Při každé repríze seriálu Zdivočelá země komunisti protestují, a to se mi líbí,“ říkává Stránský. Může si být jist, že ctitele minulého režimu nepotěší ani Baladou o pilotovi.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

RECENZE: Nacistický zajatec v anglické lize. Co snímek Brankář zamlčel

Hrdina filmu Brankář

Ojedinělý osobní příběh Brankář jednak fascinuje reálnými fakty, jednak ukázkově zapadá do trvalých polemik o...

Upocené vítězství. Čtvrtí Muži v černém našli 26 tisíc diváků

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Nejvyšší návštěvnost víkendových kin v Česku vykázal premiérový snímek Muži v černém: Globální hrozba. I když 26 tisíc...

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

Najdete na iDNES.cz