RECENZE: Předvánoční thriller. Švehlík je pilot, který létal s královnou

  6:51aktualizováno  6:51
Skutečný příběh stojící za Baladou o pilotovi, jejíž premiéru vysílala ČT v neděli, je ještě silnější než jeho zpracování. O to silnější, že se týká rodiny, do níž se autor předlohy Jiří Stránský přiženil.

Záběr z filmu Balada o pilotovi | foto: Zuzana Páchová

Jedním z tisíců našich pilotů, kteří za druhé světové války bojovali v britském Královském letectvu a pak je komunisté pronásledovali, byl i jistý Karel Balík, ve filmu přejmenovaný na Emila Malíka. Když si Stránský bral jeho dceru, letec už nežil a rodina o jeho osudu neměla jediný doklad.

Spisovatel se dopátral podrobností teprve po letech; stačil je ještě odvyprávět své manželce, která krátce poté zemřela. Knihu vydal Stránský v roce 2013 a nyní se s režisérem snímku Jánem Sebechlebským podílel i na scénáři. Snažili se prý vyvarovat vysvětlivek podle filmařské zásady „kdo vysvětluje, lže“.

Komorní stavbu rámuje drama ve vzduchu, odkud se vyprávění vrací zpět na zem, k návratu pilotů do vlasti, kdy pilotova manželka musí krotit očekávání potomků i vlastní rozporné pocity. Mužův útěk do Anglie jí totiž vynesl roky v lágru, kde navíc vyslechla od spoluvězeňkyň nečekané intimity o otci svých dětí, jichž se musela ujmout její sestra.

Fotogalerie

Souběžně s dobovou politikou se tak odehrává vztahový souboj. David Švehlík v titulní roli je ztělesněním přitažlivého hrdiny na významném postu: létal s Churchillem i nizozemskou královnou Vilemínou, která mu nyní nabízí práci, přivezl domů Jana Masaryka – ale také vezl Beneše do Moskvy za Stalinem, čímž se stal zajímavým pro sovětskou státní bezpečnost. A zatímco se ruské komunistické agenty i jejich místní poskoky snaží setřást, jeho žena v podání Lucie Žáčkové vyostřuje vzájemné odcizení, leckdy gesty skoro nepochopitelnými.

Nutno přiznat, že uniformy hercům vyloženě sluší, od Švehlíka po Jiřího Dvořáka zosobňují naprosto přirozenou elitu národa.

Nenásilnou samozřejmostí dýchají také domácí obrazy, počínaje volbou navrátilce mezi sexem a svíčkovou a konče dětskými hrátkami se zbraněmi v náladě bezmála svěrákovské. Tichou výbušnost pak přidávají jenom zdánlivě vedlejší ženské postavy Petry Špalkové či Heleny Dvořákové.

Balada o pilotovi

Česko, 2018, 101 min

Režie: Ján Sebechlebský

Předloha: Jiří Stránský (kniha)

Scénář: ,

Hrají: David Švehlík, Lucie Žáčková, Petra Špalková, Jiří Dvořák, Vladimír Javorský, Petr Stach, Daniel Krejčík, Milan Aulický, Antonie Formanová, Sebastian Pöthe, Helena Dvořáková, Robert Hájek

Hodnocení­: 60 %

Naopak slabší jsou aktéři zla z opačné strany barikády, figury načrtnuté podle šablony včetně nápadně „nenápadného“ sledování. Režijně Balada o pilotovi připomíná neprovázaný sled výjevů bez osobitějšího rukopisu, nedýchá z ní takové souznění jako ze Stránského prací s Hynkem Bočanem. Až s přituhující náladou předvánočního thrilleru a s letadly nabere napětí obrátky. Škoda, že si třeba dobový Junkers Ju-52 nezahrál více, přesto i úsporná akce spolu s vědomím otrlého zločinu zařídí účinné finále.

„Při každé repríze seriálu Zdivočelá země komunisti protestují, a to se mi líbí,“ říkává Stránský. Může si být jist, že ctitele minulého režimu nepotěší ani Baladou o pilotovi.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

Po nenávisti přichází genocida. Pravý čas pro Schindlera, líčí Spielberg

Z filmu Schindlerův seznam

Symbol Schindlerova seznamu, obraz dívenky v červeném kabátku na pozadí černobílé masy židovských deportací, obletěl...

RECENZE: Jedna Favoritka, tři oscarové dračice a humor na ostří nože

Z filmu Favoritka

Až bude Americká filmová akademie vybírat nositelku herecké ceny z trojice aktérek Favoritky, zapotí se. Jedna je totiž...

Najdete na iDNES.cz