Z filmu Artemis Fowl (2020) | foto: HBO

RECENZE: Další odbytá fantasy pro děti. Taková je novinka Artemis Fowl

  • 0
Rodinná fantasy Artemis Fowl v sobě mísí to nejlepší z oblíbených filmových sérií posledních dekád, a přesto selhává téměř ve všech aspektech. Od hereckého obsazení až po scénář.

Je to škoda, ale časům, kdy režisér Kenneth Branagh zásoboval filmové plátno vesměs skvělými adaptacemi Shakespearových děl, už dávno odzvonilo. Z posledních filmů se výrazněji prosadila jen Popelka. Adaptace Vraždy v Orient Expresu ani biografické drama o pozapomenuté éře Shakespearova života Vše je pravdivé se příliš neuchytily.

Nyní bohužel stejný osud čeká i film Artemis Fowl. Snímek, jenž nese jméno svého chlapeckého protagonisty, nejprve zasáhlo obvinění Harveyho Weinsteina ze sexuálního obtěžování a letos, chvíli před premiérou, pak koronavirus. Což v případě rodinné fantasy, která sází na efekty a kina plná dětí s rodiči a popcornem, bolí dvojnásob. Ačkoliv se totiž Artemis Fowl nakonec dočkal premiéry alespoň v rámci internetové služby Disney+ a v Česku na HBO, toho jediného, co se na filmu povedlo, tedy efektů, si divák v domácím prostředí stejně neužije.

Film sleduje souboj mladého superinteligentního a napůl osiřelého Artemise (Ferdia Shaw) se zlými silami z jiného světa. Unesly mu otce, slavného sběratele umění v podání Colina Farrella, a chtějí po něm výkupné, o jehož existenci sám nic netuší. Všemocný artefakt, který je branou mezi podzemním světem skřítků, vil a světem lidí.

Scénář vychází z prvních dvou knih spisovatele Eoina Colfera, který ji sám prezentuje jako Smrtonosnou past s vílami. Ve filmu z toho bohužel nakonec vychází spíše směsice Harryho Pottera (vypravěč příběhu v podání Joshe Gada až příliš nápadně připomíná postavu Hagrida), Mužů v černém (kostýmová stylizace dětského protagonisty), Star Wars (hlavní zloduch v kápi bez tváře osvícen podivným zeleným světlem) a Pána prstenů (až mytologický svět skřítků, vil, trollů a dalších bájných bytostí).

Artemis Fowl

35 %

USA, 2020, 95 min

Režie: Kenneth Branagh

Scénář: Conor McPherson, Eoin Colfer, Hamish McColl

Hrají: Michael Rouse, Racheal Ofori, Josh Gad, Ferdia Shaw a další

Kinobox: 42 %

IMDb: 4.3

Přitom knižní předloha, aspoň podle shodné kritiky fanoušků na internetu, nabízí tvůrcům mnohem širší pole interpretace děje i charakterů. Takto to však spíše vypadá, že bylo potřeba nastartovat další sérii, která bude generovat peníze a od všech ostatních se bude lišit jen tím, že za ní stojí tým Irů, kteří chtěli vzdát hold své krajině a historii, jenže někde po cestě vlastně zapomněli jak.

Seč by totiž divák sebevíc chtěl, najít si vztah alespoň k jedné z postav je téměř nemožné. Obzvlášť když přijde na hlavního hrdinu, který se na rozdíl od knihy stává spíše prototypem dokonalého dítěte, zdatného mentálně i fyzicky bez sebemenších chyb. Přesto to v závěru, když se nazývá největším zločincem všech dob, hodně skřípe. Nehledě na nedopovězený motiv s krádežemi umění, které měl jeho otec spáchat.

Těch pár desítek procent si tak film vysloužil především působivou prací s efekty, vizuálním zpracováním „podzemního světa“ a obsazením Judi Denchové, jež vyhmátla těch pár vtipných replik, kterými scénář disponuje.