Archivy ČT zamíří na internet. Retroseriál Vyprávěj tam už boduje

  12:26aktualizováno  12:26
O podmínkách využití starších děl na vlastním webu vyjednávají Kavčí hory s agenturou Dilia, která zastupuje autorská práva umělců.

Ze seriálu Vyprávěj | foto: Česká televize

Už dávno televizní diváci nesedí jen před obrazovkou. Když jim oblíbený pořad "uteče", pustí si ho jindy, na internetu. Třeba seriál Vyprávěj si k více než milionovému publiku televizní premiéry přidává statisíce lidí na webu ČT.

Kdo si přilepší

Jenže to nejde u starších pořadů, které s internetem ještě nepočítaly či ani netušily, že vznikne. "Autoři se tedy nemohli práv k internetovému užití vzdát a ČT je od nich nemohla vykupovat jako dnes," vysvětluje Jiří Srstka z agentury Dilia, která umělce zastupuje.

Jak to bude podle příští smlouvy

Archivní pořady ČST a ČT budou na internetových stránkách ČT k vidění pouze v podobě takzvaného iVysílání. Jde výhradně o způsob, kdy konzument audiovizuální dílo odborně řečeno "streamuje" neboli mu počítačem "protéká", tudíž se  nezaznamenává na pevný disk; download čili stahování bude vyloučeno. Podmínkou zůstává, že ze strany ČT půjde o bezplatnou službu. Za případné prodloužení práv k internetovému užití za týchž podmínek zaplatí ČT autorům 30 procent z odměny za vysílání.

"Skutečně s agenturou jednáme o podmínkách, za nichž lze získat práva autorů k internetovému užití děl vyrobených do 30. listopadu 2000. Podrobnosti zveřejníme, až bude smlouva uzavřena, rádi bychom to zvládli do konce roku," potvrdila mluvčí ČT Michaela Fričová. Proč je přelomem právě podzim před dvanácti lety? Od 1. prosince 2000 totiž platí autorský zákon, jenž umožnil práva pro internet vykupovat, což ČT pro svůj web okamžitě využila.

Chystaná smlouva zahrne nejen pořady České televize, které vyrobila od roku 1992, ale také rozsáhlé archivy její předchůdkyně Československé televize. Zmiňuje výhradně bezplatné internetové zpřístupňování na stránkách ČT, díla tedy lze jen sledovat, nikoli je stahovat a ukládat.

Kteří umělci si díky internetovému šíření přilepší? "Smlouva se týká autorů literární složky, hlavně scenáristy, režiséra, kameramana, architekta a kostýmního výtvarníka, u animovaných filmů výtvarníka a režiséra," jmenuje Srstka.

Podobně jako Fričová však nechce sdělit, o jaké částky půjde. "Mohu říci jen obecně, že autor dostane odměnu dle dohody v minutovém sazebníku, jenž bude přílohou smlouvy. Po uvedení může být v rámci této odměny dílo nabídnuto k užití výhradně na internetových stránkách ČT, jen zdarma a pouze ke sledování, na pět let. Bude-li ČT chtít využít dílo stejným způsobem znovu, za dalších pět let zaplatí třicet procent z odměny za vysílání," říká Srstka.

Jako v Polsku

Kavčí hory tak vstupují do moderní internetové éry naplno. Jaká je praxe jinde v Evropě?

"S výjimkou Francie producenti včetně televizí vykupují práva na internet v rámci jedné odměny nebo odměn podílových, které poskytují za ostatní licence, jako u nás po roce 2000. Autoři se snaží prostřednictvím svých nadnárodních organizací, aby dostali další odměnu tehdy, pokud dostali jen pevnou odměnu a dílo se dál užívá, aniž by jim byla zaplacena tantiéma. Tato praxe je zavedena třeba v Polsku, v Česku zatím nikoli," shrnuje šéf agentury Dilia.

A naše komerční stanice? Zprvu vyráběly skutečně autorských děl málo, ale od roku 2000 již také práva na internet vykupují.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Přichází Yesterday. Líčí, jak Ed Sheeran pomáhal ukrást písně Beatles

Ed Sheeran ve filmu Yesterday

Jako byste slyšeli písně Beatles poprvé, popisují tvůrci britskou hudební komedii Yesterday, v níž se i popová hvězda...

Víc než pohádka, Toy Story je symbol Pixaru. Čtvrtý díl míří k rekordu

Z filmu Toy Story 4: Příběh hraček

Průměrná známka v hodnocení kritiků 98 procent ze sta, to se na filmovém webu Rotten Tomatoes často nevidí. Animovaný...

PRVNÍ DOJMY: Rozervané mondénní paničky bloumají telenovelou Milenky

Hrdinky seriálu Milenky

Když se zdá, že český seriál došel na vrchol pokleslosti, zasáhnou Slováci. Vedle titulu Milenky, který letní Nova...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz