Ano, či ne Husákovi? Diváci dokumentu se mohou sami rozhodnout

  18:49aktualizováno  18:49
"Byl to člověk kulturní, vědecky založený, vzdělaný, moudrý, bezprostřední. Demokratický." Takhle popisuje osobnost Gustáva Husáka Michail Gorbačov v dokumentu režiséra Roberta Sedláčka a Michala Kubala s názvem V hlavní roli Gustáv Husák. Od 20:30 ho vysílá ČT2.

"Vždycky mě zajímalo téma minulosti, respektive toho, jak se s ní dokážeme vyrovnat. Lidé si zvykli vytvářet mýty a symboly, protože se vůči nim lépe vyhraňuje. Jenže já už dlouhou dobu zjišťuji, že realita je mnohem barevnější než její otisk v médiích. A s tím se také snažím pracovat," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz věnovaném "husákovskému" dokumentu Robert Sedláček. 

Z filmu V hlavní roli Gustav Husák

Portrét komunistické hlavy státu začal spolu s Michalem Kubalem natáčet zhruba před dvěma lety, přičemž jen rok trvalo, než se jim před kameru podařilo dostat pamětníky. "Nechtěli jsme dokument, kde nám budou historici říkat, co se stalo. Chtěli jsme svědky událostí, lidi, kteří Husákovi stanuli tváří v tvář," vysvětluje Sedláček.

O Husákovi i Havel

Za osu Husákova příběhu si autoři zvolili slovenskou divadelní hru Viliama Klimáčka Dr. Gustáv Husák z dílny režiséra Martina Čičváka, kterou doplňují vzpomínky Husákových kolegů, přátel, politických partnerů, a dokonce i rodinných příslušníků.

O Husákovi mluvil i jeho syn. Do teď neví, zda udělal dobře, říká režisér

Z natáčení filmu V hlavní roli Gustav HusákPřed dvěma lety viděl Robert Sedláček na Slovensku divadelní hru o Gustávu Husákovi a napadlo ho, že by nebylo od věci věnovat normalizačnímu symbolu filmový dokument. Z usilovné práce vzešel dvouhodinový film. Názor na Husáka si má po něm udělat každý sám.

V dokumentu tak vedle zmíněného Gorbačova rozjímá například Lubomír Štrougal, poslední komunistický premiér Polska Mieczyslaw Rakowski či starší Husákův syn Vladimír, zajímavý je i příspěvek Václava Havla, který o Husákovi přemýšlí také jako dramatik. 

"Negativní postavy, a řekněme to přímo, velcí darebáci vyzařují zvláštní energii, která k nim lidi vábí nejen za jejich života, ale i dlouho po jejich smrti. Asi je to i příklad tohoto filmu. Gustáv Husák nás přitahoval jako čistá esence všeho, co je na politice odpudivé, jako obrazárna pudů, jichž je politika katalyzátorem… Jako osud člověka uprostřed společenského vlnobití, který nechce nikdy zůstat na okraji, ať to stojí, co to stojí," vysvětluje režisér Sedláček motivy vzniku snímku.

Divadlo Aréna - Dr. Gustáv HusákDivadlo Aréna - Dr. Gustáv Husák

Dokumentarista, který má na kontě také vydařený hraný debut Pravidla lži, zvolil i v případě "husákovského" dokumentu stejnou metodou, jakou použil ve své trilogii Tenkrát. Ta rekapitulovala sametovou revoluci, rozdělení Československa a normalizaci.

"Kritici mi vyčítají, že jsem příliš nevyhraněný či alibistický, že nemám vlastní názor. Ale já si myslím, že právě takový přístup je jediný správný: poskytnout divákům maximum faktů, podívat se na ně rozporně i v případech, které se jeví jako nezpochybnitelné, ale závěr už nechat na nich. Vím, že tím popuzuji, ale je to můj životní postoj a budu tak točit i nadále," vzkázal Sedláček.

Z filmu V hlavní roli Gustav Husák

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Zdravím, přátelé v České republice! Sám Spider-Man zve do kina

Zdravice Spider-Man: Daleko od domova

Zdravím, přátelé v České republice, jsem Tom Holland. Tak začíná pozvánka na film Spider-Man: Daleko od domova, kterou...

PRVNÍ DOJMY: Rozervané mondénní paničky bloumají telenovelou Milenky

Hrdinky seriálu Milenky

Když se zdá, že český seriál došel na vrchol pokleslosti, zasáhnou Slováci. Vedle titulu Milenky, který letní Nova...

Víc než pohádka, Toy Story je symbol Pixaru. Čtvrtý díl míří k rekordu

Z filmu Toy Story 4: Příběh hraček

Průměrná známka v hodnocení kritiků 98 procent ze sta, to se na filmovém webu Rotten Tomatoes často nevidí. Animovaný...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz