Hrát sebevražedkyni může být legrace, tvrdí oscarová Anna Paquinová

  12:58aktualizováno  12:58
Překvapivě popisuje natáčení dramatického snímku Sklenka na rozloučenou oscarová herečka Anna Paquinová, která je jednou ze zahraničních hvězd karlovarského festivalu.

Ač nemá Paquinová ve snímku příliš velkou roli, je největší hvězdou delegace. Do historie totiž vstoupila jako druhá nejmladší držitelka Oscara; získala jej jako jedenáctiletá v roce 1993 za vedlejší roli v dramatu Piano (1. července 2018). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Předstoupila na pódium a s očima rozzářenýma překvapením i štěstím dlouhé sekundy nemohla popadnout dech. Dojemný moment za sebou zanechalo 66. předávání cen Americké filmové akademie z roku 1994. Tehdy jedenáctiletá Anna Paquinová si tak došla pro Oscara za nejlepší vedlejší roli, nechala za sebou taková jména jako Winona Ryderová či Emma Thompsonová a stala se tak druhou nejmladší držitelkou ocenění v historii.

Pětadvacet let po premiéře romantického dramatu Piano, kde po boku Harveyho Keitela a Holly Hunterové tak zazářila, dorazila Paquinová na karlovarský festival. „Jestli jsem ještě někdy zažila podobný pocit štěstí? Určitě, při narození mých dětí,“ vrátila se nyní pětatřicetiletá herečka krátce k osudovému momentu své kariéry.

Paquinovou obvyklý osud dětských hvězd nestihl, dnešní filmová generace ji zná z komiksové série X-Men a hlavně pak z populárního seriálu True Blood. Na festival však herečka s kanadskými kořeny, která vyrůstala na Novém Zélandu, dorazila kvůli novému snímku Sklenka na rozloučenou.

Fotogalerie

„Natáčení byla docela legrace, velmi osvobozující,“ komentuje trochu překvapivě svou roli. Sklenka na rozloučenou totiž vypráví o setkání jedné rodiny, kterou po letech přivedla dohromady sebevražda nejmladší sestry. Společně musí převzít její věci, vyklidit byt a hlavně se s tragickou událostí nějak vypořádat. A Paquinová hraje právě tu zesnulou: o její postavě se v komorním snímku plném břitkých dialogů a výrazných emocí hodně mluví, ovšem ona obrazově vystupuje pouze ve vzpomínkách svých sourozenců.

„Každá moje scéna byla samostatnou vzpomínkou a tím pádem nemusela souviset s ostatními obrazy,“ popisuje herečka. Svou roli totiž hrála vždy tak, jak si ji ve vzpomínkách vybavil sourozenec, manžel či otec. „Právě to bylo osvobozující,“ dodává.

„Ač je moje postava celou dobu v centru dění, příběh není o její osobě a jejím životě,“ pokračuje herečka. Divák se tak ani nedozví, proč sebevraždu spáchala. V silném obsazení se zde vedle Cynthie Nixonové (Sex ve městě) či Rhyse Ifanse (Notting Hill) objevil i americký herec Denis O‘Hare, autor scénáře. Sklenka na rozloučenou je totiž částečně autobiografickou vzpomínkou na jeho početnou rodinu a částečně i vyrovnání se se skutečnou sebevraždou sestry. O‘Hare se s Paquinovou potkal při natáčení seriálu True Blood. A známou tváří z této upírské ságy je i režisér Sklenky Stephen Moyer, manžel Paquinové.

„Původně jsme uvažovali, že by roli zesnulé hrál v každé vzpomínce někdo jiný,“ popisuje. Hlavní ideou Sklenky na rozloučenou je totiž právě fenomén vzpomínek a toho, jak si každý moment časem v mysli upravíme. „Jak tady teď sedíte – za rok bych vás ve vzpomínce třeba přehodil, vám bych místo černé blůzy dal modrou,“ vysvětluje Moyer. „Každý si to překroutí. Tedy až na Annu, ta si vše pamatuje do puntíku,“ dodává k manželce.


Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

RECENZE: Ach, ty plenky! Jak Daddy Cool opsal S tebou mě baví svět

Záběr z filmu Daddy Cool

Francouzská rodinná komedie Daddy Cool trvá půldruhé hodiny, z hlavy se vykouří za pět minut a domácí klasice S tebou...

TELEVIZIONÁŘ: Kdo vyhraje volby, kdo hokej a kdo jim dá na frak

Z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku

Nezapomeňte, že rozhodují právě vaše hlasy, huláká víkendová obrazovka ze všech stran. A taky nám výsledky veškerých...

PRVNÍ DOJMY: Mercury má v Rocketmanovi silného soka. Ale žijícího

Taron Egerton coby Elton John a Richard Madden jako jeho milenec John Reid ve...

O filmovém životopisu Eltona Johna s názvem Rocketman, který do kin přijde 30. května, se píše jako o druhé Bohemian...

Najdete na iDNES.cz