AniFest vyvrcholil, předávaly se ceny

  20:02aktualizováno  20:02
V jihočeské Třeboni vyvrcholil předáním cen sedmidenní mezinárodní festival animovaných filmů AniFest. Nabídl 800 snímků z téměř padesáti zemí.

Anifest 2007 | foto: anifest.cz

V rámci šestého ročníku vidělo publikum oblíbené filmy scenáristy a režiséra Břetislava Pojara i retrospektivu slavného belgického režiséra Raoula Servaise, který byl čestným prezidentem letošního ročníku.

"O filmy byl takový zájem, že jsme museli přidávat projekce. Lákaly workshopy, lektoři ve školičkách animace pro děti se dostali na hranici kapacity," uvedl ředitel AniFestu Petr Slavík.

Velkým blokem se představil španělský animovaný film a snímky zemí Visegrádu. Všechny projekce byly přístupné zdarma. Mezi úspěšné novinky se zařadily mezinárodní soutěž internetových animací a setkání s význačnými světovými animačními studii. Tradičně silně navštívené byly večerní projekce na Masarykově náměstí, kde festival uvedl i českou premiéru adaptace Andersenovy pohádky Ošklivé káčátko a já.

Vyhrálo Nedochůdče
Hlavní cenu Grand prix získal v neděli večer drsně realistický snímek Nedochůdče německého autora Andrease Hykadeho. Malý chlapec v něm přijme svět dospělých, když se po krvavé scéně ve sklepě smíří se smrtí zajíce, o něhož se rok staral.

"Tak mě to dojalo, že bych ten film snesla lépe, kdyby zajíček odhopkal a pak by byl konec," řekla porotkyně Vlasta Pospíšilová. Porotci také ocenili, že autor byl dostatečně silný a odvážný, aby mluvil o realitě, což mnohé animované filmy nedělají.

"Přesně zobrazil přijmutí reality života a akt dospění," doplnil porotce Aurel Klimt.

Cenu za nejlepší celovečerní film získal Jan Balej se snímkem Jedné noci v jednom městě. Povídkový film s prvky hororu a černého humoru o lidském osamění například zobrazuje, co se stane, když si člověk přišije cizí ucho, jak vypadá zvířecí krematorium i zkoumá, jestli můžeme potkat v noci na Žižkově džina.

"Ocenili jsme tvůrčí svobodu, postupy a originalitu, která se celovečerním filmům tak často nedostává," uvedl Klimt.

Zaujala i loutková love story
Cenu města Třeboně dostal Michal Žabka za loutkovou love story Paní G., prošpikovanou mnoha humornými situacemi, které přinese soužití muže a jeho nevšední partnerky. V národní soutěži českých krátkých animovaných filmů zvítězil Jiří Bárta s příběhem Domečku Vař, který se odehrává v interiéru domku na klíč – staré plechové hračce.

V doprovodném programu lákaly také koncerty, vyprodáno bylo na Čechomor, silně navštívená byla i další vystoupení Sester Steinových nebo vokálního kvarteta Yellow Sister.

Prostor pro komiks
Poprvé dostal větší prostor komiks, při nedělním Dnu s komiksem, který zaštítilo sdružení Seqence, si lidé mohli vyzkoušet, jak komiks vzniká, setkali se s jeho tvůrci, k vidění byla i výstava plakátů.

"Po dlouhé době, kdy u nás komiks žil v setrvačnosti s Barbánkem a Čtyřlístkem, se najednou situace mění a ke slovu se dostávají mladí autoři, kteří se snaží komiks táhnout někam dál než nostalgickou cestou," řekl lektor workshopů Tomáš Hibi Matějíček.

Zahraniční porotci ocenili české filmy. Španěl Rodolfo Pastor zdůraznil, že obecně jsou české filmy velmi humánní, Raoul Servais vyzdvihl jejich poetiku. Aurel Klimt doplnil, že se český film posouvá s tím, jak se posouvají technické možnosti a například snímání na filmový materiál nahrazuje digital.

"Jestli je v českém animovaném filmu nějaký trend, je to one man show, které studenti dosahují pomocí počítačů. Ovšem s nimi jde dělat jen něco a animovaný film to hrozně ochudí," míní Klimt.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

RECENZE: Druhý Tajný život mazlíčků stále baví, ale zároveň se moc drobí

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Na animovaný snímek Tajný život mazlíčků přišlo před třemi lety jen v Česku do kin více než půl milionu diváků a...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz