RECENZE: Roztomile pitomé. Naštvaní ptáci bojují s orlicí samoživitelkou

  16:59aktualizováno  16:59
Počítačová hra o naštvaných ptácích a zelených prasatech dostala deset let po svém příchodu na trh už druhý celovečerní animovaný snímek. Do kin právě vstupují Angry Birds ve filmu 2.

Fotogalerie

Zahraniční recenzenti jsou na pokračování animované pohádky většinou docela vlídní, někteří je dokonce stavějí nad první snímek z roku 2016, třebaže pochvala vyplývá z charakteristik „roztomile pitomé“ nebo „chaotická energie“.

Oba postřehy platí, nicméně vstřícnost jejich autorů očividně vychází z vnímání dospělého diváka, vděčného za četné zcizovací prvky: prostřihy, představy, reminiscence. Díky jejich nadsázce se rodičovský doprovod v kině sice nenudí, zato menší děti se mohou v klipovité skladbě místy poněkud ztrácet.

Prostou základní zápletku však vstřebají bez potíží. Jestliže minule se ptáci s prasaty utkávali navzájem, tentokrát musí sjednotit své síly proti novému společnému nepříteli, jehož zbraní je led: vůdkyně orlice samoživitelka.

Ostatně nezůstane sama, feministická vlna zjevně vtrhla i na půdu animace, protože také záchranářské výpravě vévodí mimořádně inteligentní a půvabná ptačí samička. Co se lásky týče, dojde i na rychloseznamku, popravdě však daleko větší zábavu poskytuje jednak prazáklad Angry Birds, tedy vynalézavé akční pošťuchování ptáčků s prasaty, jednak ledový svět, ze kterého tvůrci vykouzlili spoustu vtipných drobností. Počínaje sprchou, z níž padají kroupy, a konče dojemným zmrazeným psíkem.

Angry Birds ve filmu 2

USA, 2019, 97 min

Režie: Thurop Van Orman, John Rice

Scénář:

Hrají: Jason Sudeikis, Josh Gad, Bill Hader, Peter Dinklage, Rachel Bloom, Sterling K. Brown, Eugenio Derbez, Zach Woods, Awkwafina, Lil Rel Howery, Dove Cameron, Brooklynn Prince, Leslie Jones

Hodnocení­: 50 %

Bohužel trvají, ba dokonce ještě posilují obě sporné položky předešlého filmu. V prvé řadě přebujelá, leckdy bezobsažná žvanivost, a pak sklon k veselému tanečnímu křepčení, které postrádá motivaci. Propuká prakticky bez příčiny, nejspíše jen proto, aby se zužitkovala hudební soupiska populárních hitů. Solidní dabing zase nechává jednoho z orlů mluvit slovensky, což nejmenší diváci sotva rozšifrují.

Navenek Angry Birds ve filmu 2 hýří všemi barvami, jenže vedle Toy Story 4: Příběhu hraček silně blednou. Naštěstí jim pomáhá milý vedlejší motiv sotva ochmýřených písklat, která se ve vodě, ve vzduchu i na zemi neúnavně honí za trojicí zatoulaných vajíček.

Včetně pointy tu plní podobnou úlohu jako v Době ledové němá praveverka, jejíž obliba postupně přerostla věhlas hlavních hrdinů. Ovšem malé ptačí trio na samostatnou kariéru zdaleka nemá.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

TELEVIZIONÁŘ: To se ví, že je to pravda. Přece nejsem blbej!

Z pořadu To se ví

Podle výsledků loňského průzkumu dokáže rozeznat falešné zprávy od pravdivých pouze čtvrtina populace v Česku, přičemž...

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

Najdete na iDNES.cz