Vrcholné dílo Bohumila Hrabala sleduje kariéru pikolíka Jana Dítěte, který se z prodavače párků na nádraží vypracuje až na milionáře. Bohužel až ve chvíli, kdy mu jeho majetek přijdou zabavit zástupci nastupující dělnické třídy a pošlou ho do vězení.
Jak se pomilovat s Árijkou
Menzel vždy platil za odborníka na Hrabala, zejména díky citlivé nadsázce, se kterou sledoval osudy Hrabalových figurek. To ostatně potvrzují i jeho starší filmy Slavnosti sněženek, Skřivánci na niti či oscarové Ostře sledované vlaky.
U Anglického krále mu ale ona nadsázka protéká mezi prsty. Pointy situačních gagů působí nedotaženě a po několika minutách vyšumí z hlavy, nebo až křečovitě. To platí například o scéně, ve které Dítě plodí potomka s árijskou fanatičkou, která se během aktu nábožně dívá na portrét Hitlera a na chvíli se v něj i promění.
Největší sílu Menzel prokazuje úsměvnými scénami, z nichž ovšem mrazí. Takové je vyšetřování kvality spermatu za poslechu rozhlasu hlásícího jména popravených či během závěrečné scény v kriminále, kdy bývalí milionáři nepustí hrdinu mezi sebe, byť jsou si v tu chvíli všichni rovni.
Uherák nechte těm chudým
O hlavní roli se podělil Ivan Barnev, který hraje mladého Dítěte, se "starým" Oldřichem Kaiserem. A jako by bulharský herec byl jen loutkou ve vzpomínkách zkušeného českého barda.
Barnevův naivní pohled se zpočátku zdá roztomilý, ale ve chvíli, kdy pochopíte, že vás už ničím nepřekvapí, začnete ho vnímat jako komiksovou figuru, která se celé dvě hodiny drží jedné předepsané škatulky.
Kaiser ve filmu sice plní jen roli vypravěče, ale i na tak malém prostoru dokáže svůj herecký um prodat, jako například při tokání s prostitutkou potrestanou za své řemeslo prací v lese.
Hereckých hodů se pak divák dočká při sledování epizodních postav, kterých je v Anglickém králi požehnaně. Marián Labuda coby obchodník Walden si scény s Barnevem s přehledem krade pro sebe, ať rovná bankovky na koberec nebo prohlásí: "Uherák nechte těm chudým."
Hodnocení výtečný pak platí i pro Martina Hubu (vrchní číšník Skřivánek), Milana Lasicu (profesor, který za trest hledá stromy s hudbou uvnitř) či dvojici hoteliérů Josefa Abrháma a Jiřího Lábuse.
Nahá pastva pro oči
Z ženských rolí dostává větší prostor jen Julia Jentschová v roli Dítětovy vyvolené árijky Lízy. Její posedlost führerem je (ne)uvěřitelná, stejně jako láska k muži, který s ní může zplodit malého tvůrce nové Evropy.
V Anglickém králi hraje velkou roli erotika, k níž Menzel přistoupil velmi poutavě a přitom citlivě. Navíc se až skoro nechce věřit, kolik nádherných žen režisér dokáže přesvědčit, aby se svlékly před kamerou.
Menzel také nezapírá, že je ze staré školy. V záplavě digitálních a trikových orgií na filmových plátnech točí postaru, tedy bez efektů (až na tři výjimky), obrazově s citlivě zvolenou scénickou hudbou a s důrazem na herce.
K dobru lze Menzelovi připočítat i to, že divák neznalý Hrabalovy předlohy se bude v ději skvěle orientovat. Ale i tak zřejmě odejde ze sálu s lhostejným výrazem ve tváři.
Obsluhoval jsem anglického krále
hořká komedie, ČR 2006, 120 minut, nevhodný do 12 let, Bioscop
scénář a režie: Jiří Menzel
hrají: Ivan Barnev, Oldřich Kaiser, Julia Jentschová, Milan Lasica, Marián Labuda, Martin Huba, Josef Abrhám, Jiří Lábus
Hodnocení iDNES.cz: 60%