Ježíši Kriste, kárá Bartoškův Bůh. A ministr by rád i Anděla Páně č. 3

  13:19aktualizováno  13:19
I v nebi znají kocovinu, naznačily poslední záběry pohádky Anděl Páně 2, které se točily o víkendu. Do kin film půjde 1. prosince.

Z natáčení pohádky Anděl Páně 2 | foto:  Dan Materna, MAFRA

Naštěstí pro pohádku Anděl Páně 2, která stejně jako v prvním dílu spojí pozemské dobrodružství anděla a čerta s nebeskými rituály, máme svatých jako máku. Když onemocněla svatá Anna (Geislerová) a svatý Kryštof (Hádek) točil jinde, nastoupil jeho bratr svatý Matěj (Hádek).

„Alespoň po Janu Husovi nevyjdu ze cviku, jak se nosí hábit,“ žertoval herec o pauze a při pátrání na internetu žasl, co všechno má jeho světec pod patronátem. „Léčí neplodnost, zařídí řemeslníky a navíc není žádný třasořitka, zobrazují ho se sekerou,“ libuje si Matěj Hádek. Sám ovšem strávil natáčení v mírumilovnější poloze, na peci či v peřinách.

Po zimním natáčení v zasněžené krajině totiž závěr patřil nebi postavenému ve studiu ČT, kde se hrdinové probouzejí po flámu. Anděl Petronel čili Ivan Trojan si stěžuje, že má hlavu jako střep, svatý Matěj mu připomíná, že včera byl u svatého Silvestra nácvik na silvestra, kam donesl zelenou od svatého Patrika, načež se rozlícený svatý Martin (Huba) přijde zeptat, kdo mu vypil svatomartinské víno. A zatímco svatá Veronika (Žilková) chystá andělovi obklad ze svěcené vody, Klára Issová coby Marie ho varuje, aby neskončil u svatého Apolináře.

„Jako by to bylo včera, co jsme točili prvního Anděla Páně, a ne jedenáct let,“ popisuje Issová náladu, která tu vládne. „Rovnou jsme do ní vpadli, to se nezapomíná – stejně jako jízda na kole nebo na lyžích.“ Podobně mluví Ivan Trojan: „Sice teď na nás maskéři musí víc zapracovat, ale je pravda, že kdekoli jsme točili, lidé nás vítali: Jé, Anděl Páně, to známe, už se těšíme!“

Fotogalerie

Na natáčení se přišel podívat i ministr kultury Daniel Herman, původně katolický kněz. Je tu „za kulturu“, či kontroluje katechismus? „Já jsem hlavně fanoušek, teologické nuance jsem obdivoval už v prvním dílu a teď mě baví zas,“ směje se ministr. Zasadí se tedy i o případného Anděla Páně 3? „No jasně!“

Nebe se mění jen málo. Ježíška teď hraje Viktor Antonio, mladší bratr známého dětského herce Filipa Antonia, a Bůh čili Jiří Bartoška, který na „Pozdrav Pán Bůh“ kolegům odpovídá „Dejž to Pán Bůh“, si prý jako všemohoucí smí dovolit jistou úpravu. „Minule jsem měl paruku bez vousů, teď mám povolené vlastní vlasy i vousy. Zato děvčata se nezměnila ani o píď, asi proto, že jsou svatá,“ žertuje Bartoška na adresu hereček, když mu chystají jiné prádlo, aby božskou řízou neprosvítalo. Na společné finále už dorazil i Trojanův protihráč Jiří Dvořák coby čert Uriáš. „Chemie mezi nimi nejenže trvá, ale ještě vyzrála, účinkuje na dotek, prostě radost,“ tvrdí o tandemu herců režisér Jiří Strach.

Střepy v nebi

Nebeskou kuchyní v předvečer svatého Mikuláše voní mák a ořechy, peče se cukroví, svatá Lucie (Bílá) nese chléb a ryby, Petronel má podržet karafu s vínem – a samozřejmě ji upustí přímo před Boha. „Ježíši Kriste,“ pokárá ho Bůh, načež se ozve synek: „Ano, tati?“ Bouřku zažehná Marie, která Bohu tvrdícímu, že on sám nikdy nic nerozbil, předhodí potopu světa.

Zdánlivě jednoduchá scéna tají spoustu otazníků. Rozbije se karafa? Nezraní se bosí herci o střepy? Nepotřísní víno bílé hávy? A nezmění barvu i podlaha? Jak to dopadlo, uvidí diváci v kinech od 1. prosince. Včetně tajemné scény mariánského zjevení, o níž Strach naznačil, že má Petronelovi připomenout, proč by si anděl neměl hrát na člověka.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, již natočili...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz