ANALÝZA: Mají filmovou cenu snů. Ale kdo ty Oscary vlastně vyhrál?

  12:17aktualizováno  12:17
Až ve finále vleklého ceremoniálu zaznělo přesně to, co se předpokládalo. Tedy, že Oscara za nejlepší film roku získává 12 let v řetězech. Všechno se zdálo jasné. Ale nad seznamem laureátů 86. ročníku cen Americké filmové akademie přesto člověk tápe, kdo vlastně prestižní filmové ceny vyhrál.

Režisér Steve McQueen a herečka Lupita Nyong'o se radují z Oscarů, které dostal film 12 let v řetězech (2. března 2014). | foto: AP

Nejvíce, sedm oscarových sošek, dostala vesmírná sci-fi Gravitace. Jednak za režii, kameru a hudbu, které určují výraz filmu, jednak za technické profese - střih, zvuk, střih zvuku a vizuální efekty, které podmanivost výsledku zařizují.

Předávání Oscarů

Pouze tři trofeje má naopak 12 let v řetězech - vedle ceny za film roku bodovali už jen debutující keňská herečka ve vedlejší roli Lupita Nyong’o a scenárista John Ridley, který vyšel ze životopisné knihy z 19. století. Nenaznačuje to, že spíše než ryze filmařské kvality rozhodoval hlavně námět filmu?

Zbyla jim nula

Tři ocenění totiž shodně získal ještě Klub poslední naděje, tematicky podobně závažný, ale nekazatelský příběh vzdoru proti umírání, za který pocty sbírali Matthew McConaughey v hlavní roli, Jared Leto ve vedlejší úloze a tvůrci jejich umných masek.

Dvakrát, díky kostýmům a výpravě, uspěl Velký Gatsby. Po jednom Oscaru si zásluhou titulní postavy v podání Cate Blanchettové připsaly Jasmíniny slzy a za původní, vskutku originální scénář snímku Ona jeho režisér Spike Jonze. A to je všechno.

Nic nevyhrál okouzlující podvodník Vlk z Wall Street s pěti šancemi. Nic nedostal nervní Kapitán Phillips ani něžná Nebraska, hýčkající v obou případech šest želízek v ohni. Nic nezbylo ani na krimikomedii Špinavý trik s deseti nominacemi. Což v důsledku nahrává hlasům, že devět titulů v nejvyšší kategorii je pouhá vějička, jak přilákat další diváky i hosty do sálu.

Fotogalerie

Kdo je tedy skutečným vítězem Oscarů? Společnost Warner Bros, která si připsala deset cen, více než ostatní studia dohromady. Spadají pod ni totiž tituly Ona, Velký Gatsby a hlavně Gravitace - byť paradoxně právě kolem Gravitace, která se jim bohatě vyplácí prestiží i v tržbách, producenti původně přešlapovali.

Na to ostatně narážel režisér Alfonso Cuarón, když s lehkou ironií děkoval "moudrým lidem z Warner Bros" a vysvětloval, že Gravitace se rodila dlouho, "protože jsme museli projít nejdřív přes jedno a pak přes druhé vedení firmy".

Domácí mají smůlu

Nejenže mimouměleckými ohledy umolousala výsledky hlasování, ve dvou ohledech akademie poškodila i vnější lesk vlastního večera. Čestné Oscary, jež obdrželi mimo jiné herci Angela Lansbury a Steve Martin, totiž rozdala předem na jiné slavnosti, čímž finále připravila o jeden z vrcholů programu, přirozený majestát pocty legendám.

Od hollywoodského tisku to pořadatelé schytali i za neobratnost, kterou však mohli těžko předvídat a změnit. Oscara v nejvyšší kategorii za film roku totiž kuriózně uváděl Will Smith, který pouhých čtyřiadvacet hodin předtím vyhrál spolu se synem pravý opak, nelichotivou anticenu Zlatá malina pro nejhorší herce loňské sezony.

Ovšem vstřícnou velkorysost světáků si akademici uchovali. Dali vyniknout cizincům: drama otroka točil Brit, vesmírnou poému Mexičan, umírání v klubu Kanaďan. Domácí měli smůlu. 

Autor:

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Dvouminutový záchvat smíchu. Jak se rozloučí Teorie velkého třesku

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Ve Státech už se rozloučila, v české verzi se kultovní Teorie velkého třesku uzavře v pondělí večer na Prima Cool...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Simba jako živý. Nový Lví král má být vyvrcholením přetočených disneyovek

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Když hrdinové animovaného Lvího krále před pětadvaceti lety pozvedli malého Simbu nad hlavu se slovy „Tohle je váš nový...

Najdete na iDNES.cz