Americký psychopat má originální nápady

  10:22aktualizováno  10:22
Černá komedie Americké psycho režisérky Mary Harronové budí u diváků protichůdné reakce, které se pohybují mezi absolutním přijetím a úplným odsouzením. Krutá satira na americký způsob života osmdesátých let zachycuje příběh mladého ambiciózního psychopata. Navenek zosobňuje úspěšný manažer Patrick Bateman americký sen o dokonalosti. Pod luxusním zevnějškem se však skrývá netvor, jehož zálibami jsou bizarní mučení a vraždy.

Patrick Bateman je mladý ambiciózní Newyorčan neodolatelného vzhledu. Má skvěle placenou práci finančníka, luxusní byt, snoubenku, milenku a hromadu přátel. Plně podléhá společenským a materiálním konvencím manhattanské smetánky. Za osudovou potupu považuje mít vizitky z levnějšího papíru, než mají jeho kolegové. Co se však skrývá pod Batemanovou maskou úspěchu?

Americké psycho
Kanada/USA 2000
Režie: Mary Harronová
Scénář: Mary Harronová, Bret Easton Ellis
Kamera: Andrzej Sekula
Hudba: John Cale
Hrají: Christian Bale, Willem Dafoe, Jared Leto, Chloë Sevignyová, Josh Lucas, Samantha Mathisová ad.
V noci se "pan dokonalý" mění ve vášnivého a krvavého zabijáka, kterého z klidu nevyvede ani policejní vyšetřování zmizelého kolegy, kterého Bateman rozčtvrtil a jeho tělo zmrazil. Jako jemu podobní muži Bateman nenávidí chudé a aby se odreagoval, vraždí je. Podobně opovrhuje ženami. Než je zabije, zkouší si na nich různé bizarní způsoby mučení. Žádný nástroj mu není cizí, ale pro jistotu si oblékne pláštěnku, aby si nepotřísnil elegantní oblek.

Režisérka Mary Harronová román adaptovala společně s autorem předlohy Bretem Eastonem Ellisem. Za kameramana si vybrala Andrzeje Sekulu, který stál u zrodu kultovního Tarantinova filmu Pulp Fiction. Nezávislý film Americké psycho je nepřístupný dětem do patnácti let.

Přečtěte si recenzi Mirky Spáčilové
Americké psycho: svět sám pro sebe

Stylizace a zase jen stylizace vládne snímku Americké psycho s programovou důsledností: od kapek krve kanoucích do úvodních titulků přes vybrané lahůdky servírované ve výtvarných kreacích až po vybroušený design obchodních vizitek, kterými se v hořkosměšné scéně hrdinové trumfují jako kluci při mariáši. V čem vlastně spočívá zvláštní, nejspíše generační přitažlivost kasty vymydlených mladíčků s manažerskými kufříky a bezednými platebními kartami, jejichž jedinou povinností je hlídat si svou fasádu?

"Nemám emoce, jen chamtivost a znechucení," říká hlavní postava v dokonale chladném, jen kradmo sebeironickém ztvárnění Christiana Balea. Izolovaný svět sám pro sebe, jehož je reprezentantem, diktuje vyvoleným "přípustné" typy oblečení, chování, prostředí, úsměvů, vhodných témat věcně odtažitých debat o Srí Lance či komerci... A pak se příslušník smetánky obrovsky baví, když se z Jekylla stane Hydem, uhlazený slovník vystřídá hrubými výhrůžkami a surově ubije bezdomovce se psem.

Baleův psychopat pod maskou úspěšného obchodníka možná zavraždil krutě, sebevzhlíživě i vynalézavě na desítky lidí, poté uskladněných ve skříních mondénního bytu - a možná se orgiím oddával jen ve svých morbidních představách. Nejednoznačnost výkladu může část diváků roztrpčit, Americké psycho však nechce být detektivkou. Zápletka jako by poskytla holou kostru pro "obal" - a obal, černá i zábavná studie stylu i rituálů smetánky, stojí v tomto filmu nejvýše. O dokonale postiženém tvaru není pochyb - ale koho takoví hrdinové zajímají? Ležérní, přezíravě cyničtí panáci, od pohledu klonovaní dvojníci s týmž sestřihem, nosící stejné značkové obleky a brýle, používající shodný typ luxusní kosmetiky a soutěžící o vysněný stůl v téže exkluzivní restauraci...

Sami bez vztahů a citů, těžko vzbudí emoce u diváků, ani vstřícné, ani odmítavé; působí neživě, jako by stáli za sklem výkladů. A Baleův schizofrenik, jenž týrání prostitutek vždy zahajuje groteskně znaleckou, kultivovanou přednáškou o svých hudebních oblíbencích a při aktu sám sebe zálibně sleduje v zrcadle a snímá videokamerou, namísto odporu či soucitu vyvolá jen chladné přihlížení. Americké psycho patří k nové vlně snímků, jež - slovy Baleovy postavy - nenese "katarzi ani nové poznání"; civilizační úzkost kreslí z formálních designérských ornamentů. Ve Volném pádu zešílevší hrdina také bezhlavě zabíjel - ale měl motiv, spouštěcí mechanismus v oné poslední kapce, jíž přeteče pohár zdánlivých lapálií; absurdně napravoval svět násilím, když to nejde po dobrém. Kdežto psychomanekýni žijí mimo dobro a zlo.

Americké psycho.

Americké psycho.

Americké psycho.

Americké psycho.

Americké psycho.

Americké psycho.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

DO KINA: Chudý týden zachrání nacista v britské lize a návrat mazlíčků

Trailer k filmu Tajný život mazlíčků 2

Ze čtyř novinek si divácký rekord nejspíše připíše animovaný příběh Tajný život mazlíčků 2, který může přivést do kin...

RECENZE: Druhý Tajný život mazlíčků stále baví, ale zároveň se moc drobí

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Na animovaný snímek Tajný život mazlíčků přišlo před třemi lety jen v Česku do kin více než půl milionu diváků a...

Najdete na iDNES.cz