Alice Nellis začíná točit snímek o náhodách, které vedly k vyhlazení Lidic

  12:17aktualizováno  12:17
Ambiciózní válečné drama Lidice, k němuž napsal scénář Zdeněk Mahler, se po dlouhých odkladech konečně dočká první klapky. Režisérka Alice Nellis by k ní měla zavelet v druhé polovině listopadu nedaleko skutečné obce Lidice.

Alice Nellis se nezastaví: jeden film dokončuje, další začíná točit. A se třetím pomohla Janu Svěrákovi.. | foto: Petr TopičiDNES.cz

Hlavní část natáčení nicméně začíná až v únoru příštího roku. „To abychom měli na plátně všechna roční období,“ vysvětluje ředitel společností Bioscop a AQS, střihač a producent Adam Dvořák.

Látku Zdeňka Mahlera mohli původně na plátno převést také režisér Jiří Svoboda či polská filmařka Angnieszka Hollandová. Loni na Karlovarském festivalu však producenti oznámili, že počítají s Alicí Nellis. Výsledek by se měl v kinech objevit v prosinci příštího roku.

Cipísek, Mamas, Papas a další

Čtěte Jan Svěrák točí loutkového Indianu Jonese. S růžovým medvědem

Ta byla v poslední době pilná. Vedle toho, že pomohla Janu Svěrákovi s nízkorozpočtovým projektem Kuky se vrací, ve kterém by měli diváci už v květnu 2010 na plátně vidět psa Cipíska a hračku jménem Kuky v hlavních rolích, natočila letos i vlastní autorský snímek s pracovním názvem Mamas & Papas. -

Do díla vznikajícího poněkud v ústraní angažovala například Zuzanu Bydžovskou, Marthu Issovou a Petra Fraňka. Mozaika osudů manželských či partnerských dvojic bude mít premiéru v březnu 2010.

Z natáčení nového Svěrákova filmu Kuky se vracíZ natáčení nového Svěrákova filmu Kuky se vrací

I do válečného dramatu Lidice obsadila režisérka Bydžovskou, Issovou a spolu s nimi například Karla Rodena, Václava Jiráčka, Jakuba Prachaře a Ivana Trojana. Téměř třetinu z rozpočtu 65 milionů korun pokryje grant fondu kinematografie.

Mahler získal za původní scénář, tehdy nazvaný Nokturno, v roce 2008 Cenu Sazky. Snímek vznikne v koprodukci s Dariusem Jablonským ze společnosti Apple Film, která se podílela i na Michálkově snímku Je třeba zabít Sekala.

Láska a osudové náhody

Podle mluvčí projektu Martiny Rekové tvůrci nepůjdou cestou klasického válečného filmu; tragédii Lidic přiblíží skrz mezilidské vztahy. Především lásku, která stojí na počátku celého příběhu.

Téma považuje Alice Nellis za osobní. Jako děcko totiž prázdniny trávila v ateliéru akademické sochařky Marie Uchytilové, která téměř celý svůj život zasvětila pomníku lidických dětí. A tak jsou pro ni Lidice nejživějším obrazem války, ke kterému se osobně přiblížila.

Událost, jež otřásla celým světem, začíná jako příběh obyčejného sukničkáře. Václav Fiala se zamiluje do Aničky ze Sudet, doma ho však čeká těhotná žena. Dopis, ve kterém Aničku lživě informuje, že „něco“ podnikl a musí do ústraní, posloužil krátce po atentátu na Reinharda Heydricha jako záminka k vyhlazení Lidic.

Skutečnou událostí je inspirován i příběh druhého hrdiny Františka Šímy, který nešťastnou náhodou při opilecké rvačce zabil svého syna. O vyhlazení Lidic se ve vězení nedozvěděl, po válce se vrátil domů, kde ho však čekala holá pláň. Stal se tak paradoxně jediným lidickým mužem, který přežil tuto tragédii.

V době tragického konce v červnu 1942 měly Lidice za sebou dějiny trvající nejméně šest staletí. Nacisté popravili všechny lidické muže; ženy a děti nechali převézt do koncentračního tábora, některé děti poslali na převýchovu.

Celková bilance: 192 popravených mužů, 58 žen zemřelo v koncentračních táborech a 88 dětí bylo posláno do plynu. Obec Lidice byla vymazána z map a srovnána se zemí. Na protest proti nacistickému barbarství byla jménem Lidice přejmenována města a obce v Mexiku, Brazílii, USA i Austrálii.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Když Karel Kryl maloval a Václav Neckář skákal. Dva poklady archivů

Záběr ze záznamu Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Cannes nadšeně tleskající československému popu včetně tria Golden Kids; rok poté jen tabule, křída, houba, kytara a...

VIDEO: Máme dvojčata a vinobraní na krku, hlásí hrdinové filmu 3Bobule

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Natáčení komedie z vinařského prostředí 3Bobule skončilo, na světě je první ukázka. Tak jako v předešlých dvou dílech...

Matrix bude mít čtvrtý díl. Účast potvrdili Wachowski, Reeves i Mossová

Padající recept na Sushi si v roce 1999 podmanil celý filmový svět.

Svět Matrixu znovu otevře své virtuální brány. Lana Wachowski podle svého vlastního scénáře natočí čtvrté pokračování...

Najdete na iDNES.cz