Adina Mandlová, femme fatale i raubířka, by dnes oslavila stovku

  12:06aktualizováno  12:06
Pouze nenápadná pamětní deska připomíná, že v domě č. p. 252 na třídě Václava Klementa v Mladé Boleslavi prožila část svého života slavná česká prvorepubliková herečka Adina Mandlová. Strávila v něm dětství plné lásky a rozmazlování, ale také samoty a chudoby. Od jejího narození dnes uplynulo přesně sto let.

Oldřich Nový a Adina Mandlová ve filmu Kristián - Oldřich Nový a Adina Mandlová ve filmu Kristián | foto: archiv

Ve svém rodném městě však po sobě mnoho stop nezanechala. Vyrůstala zde, navštěvovala obecnou dívčí a měšťanskou a poté také rodinnou školu. "Její jméno se objevuje v třídních protokolech, ale také často v zápisech z jednání pedagogické rady, protože byla pěkné kvítko," vypráví mladoboleslavský historik Luděk Beneš.

Adina Mandlová a Raoul Schránil"Kvůli krádežím květin nebo zeleniny ze školní zahrady, které podnikala se spolužačkou, ji vyhodili z reálky. Byla to však spíš jen poslední kapka, jíž přetekl pohár trpělivosti pedagogického sboru," doplňuje historik.

Adina, pokřtěná Jarmila Anna Františka Marie, se jako vymodlená dcera stala mazlíčkem svého otce. Rodiče i bratři jí vykali.

"Jako malá holka jsem byla nesnesitelná, protože mě tatínek rozmazloval. Hned jak jsem se narodila, začal pro mě dělat plány do budoucnosti. Musím studovat hudbu a vzdělání dokončit ve švýcarském penzionátu. Protože jsem byla něco extra, tak mi tatínek vykal a kluci mi museli vykat taky. Já jim ovšem tykala," vzpomíná na své dětství Adina Mandlová ve svých pamětech nazvaných Dneska už se tomu směju.

Byl to právě otec, inspektor c. k. státních drah a přednosta provozu v Mladé Boleslavi, který jí začal říkat Adina. Speciální jméno jí našel ve své oblíbené opeře Elixír lásky. Když jí bylo necelých osm let, zemřel. A její dětství nabralo úplně jiné obrátky.

Peněz měla rodina málo, Adina Mandlová se doma cítila osamělá a neměla ani kamarády. V rodném městě ji v podstatě nic nedrželo.

V sedmnácti letech odjela studovat do Paříže. Také z pařížské školy ji kvůli nevhodnému chování vyhodili. "Když jsem se konečně vrátila domů, Mladá Boleslav po Paříži a Drážďanech byla pro mě strašně malinká a život v naší domácnosti zoufale jednotvárný," popsala Mandlová v pamětech své pocity po návratu do svého rodného města. V Boleslavi vydržela ještě rok, pak odjela definitivně. Její kroky vedly do Prahy a pak do dalších světových velkoměst. "Celkově to vypadá, že nevzpomínala na rodné město příliš v dobrém. K srdci jí asi nejvíce přirostlo městské divadlo, kde skutečně trávila mnoho hodin. Navštěvovala většinu představení," hodnotí její vztah k Mladé Boleslavi Luděk Beneš.

Nezvedená holčina Adina

Na konci třicátých let si v tamním divadle dokonce pohostinsky zahrála. Přestože se z ní stala jedna z nejslavnějších filmových hereček první republiky, žádné zvláštní akce pro ni v Boleslavi nepořádali. "Pořád ji brali jako tu nezvedenou holčinu," vysvětluje Luděk Beneš.

V průběhu života domů zavítala jenom zřídka. "Už jako slavná herečka se sem vracela za matkou i za bratry, dokud zde žili. Z emigrace navštívila rodné město, alespoň podle jejích vzpomínek, dvakrát v šedesátých letech. To ještě její matka žila v původním domě," dodává historik.

Přestože na Mladou Boleslav nevzpomínala příliš v dobrém, město na ni nezapomnělo a při příležitosti výročí jejího narození se v průběhu ledna konala řada vzpomínkových akcí.

Výstavy o Adině

Adina Mandlová aneb Zlatý věk filmových hvězd plakáty, filmové materiály
Kde:
Muzeum Mladoboleslavska
Kdy: 14. ledna až 14. března
Otevřeno: 9.00-12.00, 13.00-16.00

Odívání v době Adiny oblečení, módní časopisy
Kde: Dům kultury Mladá Boleslav
Kdy: 27. ledna až 19. února
Otevřeno: 9.00-11.00, 12.00-17.00

Velkou návštěvnost má výstava v Muzeu Mladoboleslavska nazvaná Adina Mandlová aneb Zlatý věk filmových hvězd. Představuje například 25 originálních plakátů z filmů, v nichž hrála, a také zhruba 40 originálních filmových fotografií. V muzeu bude do 14. března. Další výstavou je Odívání v době Adiny, tu zahájili ve středu v mladoboleslavském domě kultury, trvá do 19. února.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

RECENZE: Ráj s Coca-Colou. Sněžný kluk ukazuje Čínu jako zemi zaslíbenou

V originále se jmenuje Abominable neboli odporný, do našich kin vstupuje animovaný příběh s distribučním názvem Sněžný...

Premium

Sourozenci Štréblovi z Ulice: Nežárlíme na sebe, do zelí si nelezeme

Celý život dělají hlavně divadlo. V poslední době však můžeme sourozence Annu a Jiřího Štréblovy vidět i v denním...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz