Mandlové nehoda, Haas a kokain. Jak by se psalo o aférách první republiky?

  6:54aktualizováno  6:54
Adina Mandlová a její průšvih s autem, kokainové trapasy Hugo Haase, ale také změna pohlaví úspěšné sportovkyně. Prvorepublikový bulvár byl plný senzačních zpráv. A někdy i ten za protektorátu. Přečtěte si, jak by tehdejší kauzy celebrit dnes popisovali novináři týdeníku 5plus2.

Adina Mandlová | foto: © Slavia Film

SKANDÁL MILOVNÍKA MLADÝCH MUŽŮ
Filmový magnát a šéf barrandovských ateliérů Miloš Havel je sice mimořádně vlivný a společenský muž, přesto se snaží držet stranou zájmu novinářů. Důvod? Je to kvůli homosexuální orientaci. Nyní navíc vyplynulo na povrch, že svěřil režii filmu Jarní píseň jistému nezkušenému herci jménem Rudolf Hrušínský. Proč asi… Přizná někdy, že jde o odměnu za náklonnost mladého kumštýře?

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

FAKTA: V českých zemích až do roku 1950 platil zákon trestající styk lidí stejného pohlaví vězením. S příchodem nacistů začala být situace pro homosexuály ještě více nebezpečná a Havla samotného několikrát vyslýchalo gestapo. Pravdou je, že se rád obklopoval mladými muži. Mnohdy mělo jít o nadějné herce i tvůrce. Častokrát se v této spojitosti zmiňovalo například jméno režiséra Františka Čápa. A zmiňovaná „aféra“ spojená s Rudolfem Hrušínským? Ta se v tisku odehrála v roce 1944. Novináři a především Havlovi odpůrci v ní zavdali klepům, které se v té době kolem lidí od filmu točily.

HAAS SI TAJNĚ KUPUJE PŘEDRAŽENÝ KOKAIN
To zase byla ostuda. Populární herec a komik Hugo Haas opět nezvládl svou náklonnost ke kokainu. Jak přiznala jeho milenka Adina Mandlová, trpí často záchvaty beznaděje a rozmrzelosti, když šňupe a droga přestává účinkovat. „Všechny peníze utratil po barech za předražený, tajně kupovaný kokain, každou chvilku mu pak nezbývalo na domácnost,“ lomila rukama naštvaná Mandlová.

FAKTA: Experimentování s omamnými látkami, zejména s kokainem, patřilo ke zlaté éře Barrandova a jeho slavným tvářím. Haas rozhodně nebyl jediným, který by se těmto „radovánkám“ oddával. Zmíněné vzpomínky na trable Haase s bílým práškem Mandlová skutečně popsala, ale až mnohem později a dávno poté, co už s Haasem nežila.

MANDLOVÁ ZAVINILA TRAGICKOU NEHODU
Filmová sexbomba Adina Mandlová svou lehkovážností způsobila tragédii. Při projížďce vozem milence Hugo Haase svěřila řízení svojí kamarádce Bertě. Ta však při jízdě, která jí evidentně moc nešla, srazila chodce. Jeho zranění z počátku nevypadalo fatálně, a tak Mandlová vzala vinu na sebe a tvrdila, že řídila ona. Muž posléze zemřel, údajně kvůli tomu, že jeho zranění zkomplikovala silná cukrovka, kterou trpěl. Slavná herečka však z průšvihu vybruslila. Jak jinak než díky konexím.

Fotogalerie

FAKTA: Tato tragická událost se skutečně odehrála na jaře roku 1935. Mandlové pak už veřejnost nevěřila, že nehodu nezavinila. Zvláště, když byla nakonec všech obvinění zbavena.

ŠOK! REKORDWOMENKA ZMĚNILA POHLAVÍ
Spekulacím je definitivní konec, naše úspěšná atletka Zdena Koubková je ve skutečnosti muž! „Běží nádherným, mužským půlkařským krokem. Bílé zuby září ve snědé chlapecké tváři,“ stojí v knize Zdenin světový rekord. Je toto očekávané doznání veřejnosti, jak to se světovou rekordmankou v běhu na 800 metrů ve skutečnosti je? Jistě. A  nejen to! Pražský ilustrovaný zpravodaj otiskl také přiznání ve formě seriálu na pokračování se vše všeříkajícím názvem: Zdeněk Koubek – Příběh světové rekordwoman.

FAKTA: Prvorepubliková sportovní hvězda Zdena Koubková byla ve 30. letech titulována jako „rekordwoman“, vždyť v roce 1933 vytvořila světový rekord na osmisetmetrové trati a třetí místo vybojovala na stovce. Zdena nikdy nepůsobila příliš žensky, ale až kniha z roku 1935, ze které je citováno, dala všem pochybnostem za pravdu. Po vydání knihy funkcionáři rozhodli, že Koubková už na závodní okruhy nevkročí.

V době vydání druhé zmiňované knihy už měla za sebou Koubková řadu prohlídek u odborníků, kteří usoudili, že u ní převažují mužské znaky a doporučili jí operaci. Tu úspěšně podstoupila a stala se mužem – Zdeňkem Koubkem. Ten se o svůj příběh podělil s veřejností v rámci několikaměsíčního turné po USA. Později se oženil a pracoval jako úředník.

Autor:

Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Za Freddiem Mercurym zaostal i Bruce Willis v novince Skleněný

Z filmu Skleněný

I po dvanácti týdnech vede víkendový žebříček návštěvnosti našich kin Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho...

Na DVD vychází Sedláčkův Palach, německá tragikomedie i pravěké drama Alfa

Trailer k filmu Palach

Chvilku po televizní premiéře vychází na DVD snímek Roberta Sedláčka Jan Palach. Z dalších žánrů se do distribuce...

Lva získá Toman, Jan Palach, Všechno bude, Zlatý podraz, či Tlumočník

Nová podoba sošky Český lev od roku 2018

Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace 26. ročníku filmových cen Český lev. Nejvíce, třináct, jich má...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz