Mandlové nehoda, Haas a kokain. Jak by se psalo o aférách první republiky?

  6:54aktualizováno  6:54
Adina Mandlová a její průšvih s autem, kokainové trapasy Hugo Haase, ale také změna pohlaví úspěšné sportovkyně. Prvorepublikový bulvár byl plný senzačních zpráv. A někdy i ten za protektorátu. Přečtěte si, jak by tehdejší kauzy celebrit dnes popisovali novináři týdeníku 5plus2.

Adina Mandlová | foto: © Slavia Film

SKANDÁL MILOVNÍKA MLADÝCH MUŽŮ
Filmový magnát a šéf barrandovských ateliérů Miloš Havel je sice mimořádně vlivný a společenský muž, přesto se snaží držet stranou zájmu novinářů. Důvod? Je to kvůli homosexuální orientaci. Nyní navíc vyplynulo na povrch, že svěřil režii filmu Jarní píseň jistému nezkušenému herci jménem Rudolf Hrušínský. Proč asi… Přizná někdy, že jde o odměnu za náklonnost mladého kumštýře?

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

FAKTA: V českých zemích až do roku 1950 platil zákon trestající styk lidí stejného pohlaví vězením. S příchodem nacistů začala být situace pro homosexuály ještě více nebezpečná a Havla samotného několikrát vyslýchalo gestapo. Pravdou je, že se rád obklopoval mladými muži. Mnohdy mělo jít o nadějné herce i tvůrce. Častokrát se v této spojitosti zmiňovalo například jméno režiséra Františka Čápa. A zmiňovaná „aféra“ spojená s Rudolfem Hrušínským? Ta se v tisku odehrála v roce 1944. Novináři a především Havlovi odpůrci v ní zavdali klepům, které se v té době kolem lidí od filmu točily.

HAAS SI TAJNĚ KUPUJE PŘEDRAŽENÝ KOKAIN
To zase byla ostuda. Populární herec a komik Hugo Haas opět nezvládl svou náklonnost ke kokainu. Jak přiznala jeho milenka Adina Mandlová, trpí často záchvaty beznaděje a rozmrzelosti, když šňupe a droga přestává účinkovat. „Všechny peníze utratil po barech za předražený, tajně kupovaný kokain, každou chvilku mu pak nezbývalo na domácnost,“ lomila rukama naštvaná Mandlová.

FAKTA: Experimentování s omamnými látkami, zejména s kokainem, patřilo ke zlaté éře Barrandova a jeho slavným tvářím. Haas rozhodně nebyl jediným, který by se těmto „radovánkám“ oddával. Zmíněné vzpomínky na trable Haase s bílým práškem Mandlová skutečně popsala, ale až mnohem později a dávno poté, co už s Haasem nežila.

MANDLOVÁ ZAVINILA TRAGICKOU NEHODU
Filmová sexbomba Adina Mandlová svou lehkovážností způsobila tragédii. Při projížďce vozem milence Hugo Haase svěřila řízení svojí kamarádce Bertě. Ta však při jízdě, která jí evidentně moc nešla, srazila chodce. Jeho zranění z počátku nevypadalo fatálně, a tak Mandlová vzala vinu na sebe a tvrdila, že řídila ona. Muž posléze zemřel, údajně kvůli tomu, že jeho zranění zkomplikovala silná cukrovka, kterou trpěl. Slavná herečka však z průšvihu vybruslila. Jak jinak než díky konexím.

Fotogalerie

FAKTA: Tato tragická událost se skutečně odehrála na jaře roku 1935. Mandlové pak už veřejnost nevěřila, že nehodu nezavinila. Zvláště, když byla nakonec všech obvinění zbavena.

ŠOK! REKORDWOMENKA ZMĚNILA POHLAVÍ
Spekulacím je definitivní konec, naše úspěšná atletka Zdena Koubková je ve skutečnosti muž! „Běží nádherným, mužským půlkařským krokem. Bílé zuby září ve snědé chlapecké tváři,“ stojí v knize Zdenin světový rekord. Je toto očekávané doznání veřejnosti, jak to se světovou rekordmankou v běhu na 800 metrů ve skutečnosti je? Jistě. A  nejen to! Pražský ilustrovaný zpravodaj otiskl také přiznání ve formě seriálu na pokračování se vše všeříkajícím názvem: Zdeněk Koubek – Příběh světové rekordwoman.

FAKTA: Prvorepubliková sportovní hvězda Zdena Koubková byla ve 30. letech titulována jako „rekordwoman“, vždyť v roce 1933 vytvořila světový rekord na osmisetmetrové trati a třetí místo vybojovala na stovce. Zdena nikdy nepůsobila příliš žensky, ale až kniha z roku 1935, ze které je citováno, dala všem pochybnostem za pravdu. Po vydání knihy funkcionáři rozhodli, že Koubková už na závodní okruhy nevkročí.

V době vydání druhé zmiňované knihy už měla za sebou Koubková řadu prohlídek u odborníků, kteří usoudili, že u ní převažují mužské znaky a doporučili jí operaci. Tu úspěšně podstoupila a stala se mužem – Zdeňkem Koubkem. Ten se o svůj příběh podělil s veřejností v rámci několikaměsíčního turné po USA. Později se oženil a pracoval jako úředník.

Autor:

Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

Fanoušci Hry o trůny tipují, že seriál bude mít svého vlastního hobita

První záběry z poslední řady Hry o trůny

Pro toho, kdo o seriál Hra o trůny dosud ani nezavadil, budou následující otázky, které hýbou světem internetu a...

VIDEO: Představte si, že přišli o všechno. Pohled do zákulisí Avengers

Film o filmu - Hrdinové ve finále

Ve filmu o filmu Avengers: Endgame, který vstupuje do kin 25. dubna, nechávají do zákulisí velkého finále nahlédnout...

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz