Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Uměl lidi motivovat a inspiruje i dnes, říká Adam Dvořák k filmu o Baťovi

  7:56
Stojí spoustu peněz, vyžadují specifický přístup a divácký úspěch je vždy nejistý. Přesto má střihač a producent Adam Dvořák pro historické snímky slabost. „Baví mě studovat historii, zavrtávat se do ní a prožívat tak různé doby znovu a znovu,“ svěřil se týdeníku 5plus2 muž, který stojí za velkofilmem Lidice a nyní připravuje snímek o Tomáši Baťovi.
Filmový producent a střihač Adam Dvořák

Filmový producent a střihač Adam Dvořák | foto:  Dan Materna, MAFRA

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Za normálních okolností by se v těchto dnech dostávaly přípravy na natáčení nového životopisného snímku o jednom z nejproslulejších podnikatelů v české historii Tomáši Baťovi pozvolna do cílové rovinky. Producent filmu a střihač Adam Dvořák však bude muset na první klapku připravovaného snímku s pracovním názvem Baťa počkat o něco déle, než měl původně v plánu. 

„I kdybychom měli pohromadě všechny peníze, stejně bychom nemohli začít,“ říká a odkazuje tím na potřebu získat ještě značnou část z plánovaného 85 milionového rozpočtu. Když připočte dopady koronavirové krize na filmový průmysl a nejistotu kolem získání různých grantů, je jasné, proč většina příprav nyní stojí. 

O to víc se tak v těchto týdnech Adam Dvořák ponořuje do historie a ještě hlubšího poznávání světa Tomáše Bati. „Když si člověk pročítá různé prameny, vidí, že osud tohoto obuvnického impéria je poznamenán několika krizemi. Společnost z nich ale vždycky vyšla silnější. Její expanzi pomohlo nastartovat zlevňování, což je lék, který u filmu naordinovat nemůžeme, i tak je ale zajímavé hledat v Baťově příběhu jisté paralely s dneškem,“ zamýšlí se zkušený producent, který má na kontě osm celovečerních snímků včetně dobového velkofilmu Lidice, na němž se podepsal rovněž jako střihač. 

Podnikatelský fenomén

Tomáš Baťa byl v tehdejším podnikatelském světě zvláštní úkaz. Boty například zkoušel sám na sobě, a aby celý testovací proces zrychlil, nosil na každé noze jinou. Ne vždy ovšem vše funguje na sto procent, a tak i v největším obuvnickém závodě vyrobili čas od času vadné kusy. „V rámci svých jednotek měli zaměstnanci motivaci k co největší produktivitě. Přesto občas vyrobili nějaký zmetek. Kdyby se na to přišlo, museli by na chybu doplatit ze svého,“ líčí Dvořák. 

A tak se občas stávalo, že tyhle nepovedené kusy zakopávali pracovníci na pozemku továrny. „Nešlo o to, že by někde zakopali čtyři páry bot. Představte si, že odlijete nějaký velký konstrukční díl, který má pět šest metrů, váží několik tun, a ono se to nepovede. Takové věci se ještě dodnes nacházejí v zemi na bývalých pozemcích Baťových závodů právě proto, že se lidé báli, aby jim ztráta nebyla stržena z výplaty,“ vysvětluje. Podobnými perličkami je příběh slavného českého továrníka protkaný. 

Žiju s příběhem filmu

Filmového producenta na něm však fascinovala ze všeho nejvíc jeho schopnost pozitivně motivovat lidi. „I to je svým způsobem aktuální téma. V rámci éry zlevňování se například stalo, že Baťa předstoupil před své pracovníky a řekl, že jim sníží mzdu o čtyřicet procent. Dovedete si něco takového představit?“ ptá se Dvořák, ale hned si i odpovídá: „Dnes možná vlastně i ano. Každopádně tehdy jim řekl: Společnost buď skončí, nebo vaše mzda klesne o 40 procent, ale budu vám ztrátu revanšovat tím, že vám ve svých prodejnách dám základní potraviny za nákladové ceny. Fenomén toho být ‚baťovec‘ byl tak silný, že lidé i s takto drastickým opatřením souhlasili a věřili v něj,“ vypráví se zájmem filmař, který má pro historická témata slabost, byť dobové snímky nejsou zdaleka jedinou položkou v jeho střihačské a producentské filmografii. 

„Když děláte komedii, je to levnější a možná leccos probíhá víc v poklidu. Navíc když na filmu pracuju jako střihač, tak se nálada z plátna přenáší i do střižny. Díváte se na ten příběh a žijete v něm, což je v případě komedie fajn. Když jsem ale například dělal na Lidicích, tak se deprese příběhu dostávala i přímo do střižny,“ popisuje. V případě Bati nic takového nečeká jednak díky charakteru příběhu, ale i díky skutečnosti, že v době, kdy dojde na střih, z něj už opadne stres, který bude zcela jistě prožívat coby producent, a to nejen kvůli dodržení mnohamilionového rozpočtu.

Adam Dvořák

■ Narodil se 6. prosince 1973. 
■ Vystudoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění v Praze.
■ Je producentem a střihačem, za svou práci byl třikrát nominovaný na Českého lva za nejlepší střih.
■ V roce 1999 založil produkční a postprodukční společnost MOVIE s.r.o.
■ Producentsky a střihačsky se podepsal například pod snímky Rafťáci, Bobule, 2Bobule, Lidice, Martin a Venuše, Gangster KA, Gangster KA Afričan, Ten, kdo tě miloval.
■ Stojí také za střihem filmů Snowboarďáci, Sametoví vrazi, Tajnosti, Líbáš jako bůh, Líbáš jako ďábel,

Filmový producent a střihač Adam Dvořák

Právě rozpočty dobových projektů se tradičně pohybují v podstatně jiných sférách než v případě komedií a dramat ze současnosti. O tom se ostatně Adam Dvořák přesvědčil před lety, když vznikal již zmiňovaný snímek Lidice s Karlem Rodenem. Tehdy v závěru fáze shánění peněz na film oslovil veřejnost se sbírkou. 

Nabídl také lidem možnost zahrát si ve snímku jako neplacený komparz výměnou za zážitek vidět se na stříbrném plátně a pozorovat při práci Karla Rodena. Nevylučuje, že na podobný scénář dojde i v případě Bati, i když projekt je o poznání komornější. 

„Pro Lidice jsme potřebovali ohromný stotisícový dav. Pomáhali jsme si tehdy efekty, i tak ale přišly tři a půl tisíce lidí, což bylo skvělé,“ vzpomíná. 

Pro historický film, ať už se odehrává v jakékoliv době, je zásadní, aby ji zobrazil co nejvěrněji. Autentičnost má ale podle Dvořáka své limity. „Největší problém, který jde filmovými triky vykompenzovat jen velmi špatně, je to, jak lidé dříve vypadali a jak vypadají dnes. Můžete odstranit z obrazu cedule a dráty, obstarat si stará auta, můžete zasypat povrchy silnic, protože cesty byly prašné nebo dlážděné… Poradíte si s lecčím, a kde to nejde, pomohou vám triky. U lidí je to ale něco jiného,“ vysvětluje Dvořák s tím, že divák si na druhou stranu už zvykl vídat současné typy v historických úlohách, a vlastně to i svým způsobem vyžaduje. 

Rytíř ze středověku nemůže vypadat jako kulturista

V amerických filmech to podle něj jde někdy až do extrému, když je to na plátně samá modelka a model. „Lidé dříve pracovali a také cvičili jinak. Jejich postava byla namáhána spíše jednostranně a podle toho také vypadali. Středověký rytíř může na plátně vypadat jako statný kulturista s vyrýsovanou figurou, ale ve skutečnosti měl do takového předobrazu hodně daleko,“ líčí Dvořák. 

Filmová fikce má však své kouzlo a některým historickým dobám dokázala dodat dokonce i šmrnc, díky kterému si je dnes idealizujeme. Jedním příkladem za všechny jsou westerny. Skuteční pistolníci se od těch, které známe z filmů, dost lišili. „Chlapi, kteří od sebe stáli deset metrů, se do sebe ve skutečnosti často ani netrefili. Střílet totiž pořádně neuměli, protože náboje byly extrémně drahé. Nemohli si někde trénovat na plechovkách nebo sklenicích, jak to známe z plátna,“ líčí. 

„Takže když se dva chtěli opravdu zastřelit, buď k sobě museli jít blíž, nebo na sebe museli vysypat úplně všechno, co kde měli schované po kapsách. Umíte si představit, že by se něco takového natočilo do filmu? (smích) Vidíte, vlastně ani nechceme, aby všechno bylo tak autentické,“ uzavírá producent. 

Baťa je náš, tvrdí Indové

Roli jednoho z koproducentů filmu Baťa, v němž ztvární titulní roli Martin Hofmann, by například kromě Kanaďanů měli sehrát také Indové. Právě k Indii měla totiž společnost pod vedením Tomáše Bati poměrně intenzivní vztah, který přežil dodnes. „V současnosti představuje Indie v podstatě nejsilnější část baťovského impéria,“ říká Dvořák s tím, že na úplném začátku zájmu českého podnikatele byl, velmi zjednodušeně řečeno, plán obout bosou zemi. „To bylo v době, kdy člověku vystačilo pět párů bot za život. 

V současnosti už by taková strategie byla poněkud mimo. Každopádně dnes má v Indii Baťa kolem čtyř a půl tisíce prodejen, což se s Českou republikou nedá srovnat,“ líčí producent chystaného filmu Adam Dvořák. „Zajímavé také je, že v Indii si myslí, že vedle společnosti ‚Tata‘ je i společnost ‚Bata‘ – jak se kromě Česka a Slovenska všude jinde ve světě říká, jejich. Když jsem mluvil s naším indickým koproducentem, říkal mi, že jejich filmové hvězdy se fotily na festivalu v Cannes v prodejnách Bati jenom proto, aby řekli: Podívejte, i tady je kus Indie,“ dodává pobaveně Adam Dvořák.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Ray Stevenson zemřel při natáčení nového filmu, hrál v Thorovi i seriálu Řím

Irský herec Ray Stevenson náhle zemřel. Objevil se ve marvelovské filmové sérii o Thorovi, snímcích Kat: Válečná zóna...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...

Zemřela představitelka průvodčí z filmu Proč?, Milce Zimkové bylo 71 let

Zemřela slovenská herečka Milka Zimková, bylo jí 71 let. Na Slovensku se proslavila především hlavní rolí ve snímku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trójanka už není Stropnická. Chtěla jsem jméno jako manžel, říká Grundmanová

Premium Anna Stropnická po loňské svatbě působí jako Anna Grundmanová. „Líbí se mi to. Myslím, že to muži ocení,“ říká herečka...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

RECENZE: Godla na vývoz! Po Invalidovi hostuje i v komedii Villa Lucia

Hned tři čeští herci, Hana Vagnerová, Robert Nebřenský a Zdeněk Godla, účinkují ve slovenské novince našich kin Villa...

Zemřela představitelka průvodčí z filmu Proč?, Milce Zimkové bylo 71 let

Zemřela slovenská herečka Milka Zimková, bylo jí 71 let. Na Slovensku se proslavila především hlavní rolí ve snímku...

TELEVIZIONÁŘ: Teče evropská krev. Netflix si pomáhá z Polska i Německa

Ani streamovací služba velikosti Netflixu se neobejde bez programové výpomoci evropských filmařů. Víkendovou nabídku...

KOMENTÁŘ: Fučík, Kriegel, Indiana Jones. Opravdu pravda nudí?

Premium Od letitého majora Zemana po aktuálního Františka Kriegla platí totéž: Filmům se nemá slepě věřit! Když už, tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...