PRVNÍ DOJMY: Sestřih, záznam, výběr. Televizní silvestr z konzervy

  23:59aktualizováno  23:59
Karel Gott? Jistě. Karel Šíp? Ovšemže. Michal David? Jak jinak. Jan Kraus? Nemůže chybět. A všichni takříkajíc z konzervy. Silvestrovské televize vesměs zabalily navoněnou bídu do sloganu „to nejlepší z uplynulého roku“, počínaje Všechnopárty a konče cyklem Tvoje tvář má známý hlas.

Silvestr v TV Barrandov | foto: TV Barrandov

U Novy to nepřekvapí, v Tváři měla jediné své eso, takže „nejlepší vystoupení z obou ročníků soutěže“ s pohledy do zákulisí natáhla na více než tříhodinový blok včetně výkřiků „exkluzivní premiéra jedině u nás“. Popůlnoční, rovněž archivní koncert Michala Davida úspornou taktiku jenom korunoval.

Prima zvolila podobnou skladbu. Nejprve střihový díl Show Jana Krause aneb „čemu jste se nejvíc nasmáli“, poté Český mejdan s Impulsem, tedy záznam podzimního koncertu (mimo jiné) s Gottem a Davidem. Dokonale bezpracná, bezpečná a bezpohlavní kulisa postfederálního popu k rodinnému tlachání.

Střihová taktika zarazí spíš u veřejnoprávní obrazovky včetně ČT2, kde se Cimrman prokládal archivními ukázkami z cyklu stand-up comedy čili sólových bavičů Na stojáka. Těmi nejlepšími, samozřejmě. Ale že ČT1 i místo tradičního speciálu Šípovy talk show pořídila „střihák“ dílů za několik let, bilo do očí.

Fotogalerie

V premiéře tak Kavčí hory vyrobily silvestrovská vydání pouze dvou cyklů, licenčních Zázraků přírody a domácké veselice Do roka a do dna s dvojicí Zedníček-Paulová. Což je pořad, který přitom vypadá pokaždé stejně, i když dbá, aby se písničky, herecké osobnosti a jejich historky alespoň lehce měnily. Série ježíšovských anekdot zařadila letos milou výhybku.

V Zázracích přírody se zase bůhvíproč soutěžilo ve vábení jelenů, což nebyl právě vrcholný nápad roku, ovšem i tady se na finále novinky nalepil sestřih „co vše jsme letos podnikli“. Obecně platí, že jestli napříč stanicemi opěvované „best of“ bylo vážně tím nejlepším, co jsme za dvanáct měsíců na obrazovce zažili, pak díky bohu, že už to máme za sebou. A bilanční sebechválu ať televize provozují na interních schůzích.

Paradoxně jediný nový celovečerní blok estrády dodala TV Barrandov - a tamní zábava vážně bolí, hlavně v propagačních scénkách na motivy vlastních pořadů, o něž peoplemetry nezavadí. Mísí usedlý podnikový mejdan s náladou 80. let, Kateřina Brožová má výraz hlasatelky i při zpěvu a publikum řičí, když slyší, že „alkohol nepatří za volant, ale do řidiče“. Jenže divácky se silvestr Barrandovu vyplácí podobně jako ČT pohádky: proto, že nikdo jiný to nedělá.

Nicméně fakt, že tentokrát většina stanic někdejší silvestrovskou soutěž o co největší show vzdala předem, možná dává naději, že už pochybnou tradici zcela opustí a začnou se chovat jako zahraniční stanice. Ty většinou nasadily koncerty. A vděčnou alternativu nabídl na Super RTL maraton Mr Beana.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

VIDEO: V helmě i v pokleku. Jiří Suchý ví, jak Lehce s životem se prát

Trailer k filmu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Semafor byl tehdy jediný pramen živé vody, líčí Miloš Forman v dokumentu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát, který...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz