Zvítězil Morávkův Čechov Čechům

  15:43aktualizováno  15:43
Morávkův cyklus tří čechovovských inscenací Čechov Čechům v podání královéhradeckého Klicperova divadla zvítězil v tradiční anketě Divadelních novin o nejlepší inscenaci roku. Těsně za ním skončila inscenace Bulgakovovy novely Psí srdce, kterou v Česku usazený ruský režisér Sergej Fedotov zdramatizoval a nastudoval v ostravské Aréně.

Do ankety přispělo 122 divadelních a kulturních publicistů. "Poprvé za jedenáctiletou historii hlasování se nevyčlenila inscenace, která by jednoznačně převýšila ostatní," řekl dnes ČTK redaktor tohoto čtrnáctideníku a organizátor ankety Vladimír Hulec.

Třetí se umístila další Fedotovova inscenace - dramatizace Dostojevského Idiota, kterou připravil pro Divadelní společnost Petra Bezruče v Ostravě.

Vítězství Morávkova projektu je podle Hulce o to cennější, že ho Klicperovo divadlo uvedlo jen dvakrát - v červnu na Festivalu evropských regionů v Hradci Králové a v říjnu na přehlídce ...příští vlna/next wave... v Praze.

Také Morávek neměl ve výsledcích jen jednoho "koně". Mezi tipy se třikrát objevil i jeho Romeo a Julie v Národním divadle Praha (skončil jedenáctý), po jednom hlasu získaly další jeho inscenace v Klicperově divadle Othello a Racek. "Co do celkového počtu bodů však byl Fedotov jako režisér úspěšnější," uvedl Hulec.

Celkem bylo v anketě zmíněno 73 inscenací a projektů. V první desítce dále skončily Pražské komorní divadlo a ústecké Činoherní studio s inscenací Kanibalové režiséra Jana Nebeského, opera Smrt Klinghoffera, kterou v Národním divadle Praha (ND) připravili režisér Jiří Nekvasil a dirigent František Preisler, Kráska a zvíře (režie Petr Forman, ND Praha), Stísněná 22 (režie Jiří Pokorný, ND Praha), Náměstí Hrdinů (režie Juraj Nvota, Divadlo na zábradlí) a Amatéři Černých šviháků z Kostelce nad Orlicí (text a režie Josef Tejkl).

"Poprvé se tak v anketě výrazně projevila inscenace amatérů. Zabodovala však nejen ona. Z amatérské produkce uvedli letos tipující dalších šest inscenací, jen jediná - Pastýřka svitavských Tlupatlapa - získala víc než jeden hlas," řekl Hulec.

I z pohledu divadel a měst jsou výsledky odlišné od minulých ročníků. Vedle Prahy a díky Morávkovi i Hradce Králové zabodovala letos i Ostrava, ne však Národním divadlem moravskoslezským.

Praha získala celkem 65,5 hlasu, Ostrava 19, Hradec Králové 14,5 a Brno 9,5 hlasu. Pozoruhodná podle Hulce byla účast 12 inscenací a projektů pražského Národního divadla a velké množství baletních a operních inscenací. "Zdá se, že i o Ceny Alfreda Radoka budou letos soupeřit tři projekty, tři divadla a dva režiséři," dodal.

Vladimír Morávek.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Na partičku neškodných školaček zvou diváky až od patnácti let

Záběr z příprav představení Sopranistky

Pamatujete si na svůj první zásadní školní mejdan? Na mejdan, po kterém jste věřili a doufali, že už budete konečně...

Činoherák, Švanďák, Provázek. Kam noví šéfové nasměrují tradiční scény

Herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol v pořadu iDNES.cz Rozstřel

Tři výrazné divadelní scény, tři noví umělečtí šéfové. Brněnská Husa na provázku, pražské Švandovo divadlo i Činoherní...

RECENZE: Playboy Galileo vrátil muzikálového diváka o patnáct let zpět

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Muzikál Galileo nabízí návrat do období vrcholné renesance. Ovšem nejen to, obnovená premiéra patnáct let starého díla...

Najdete na iDNES.cz