Zkoušky muzikálu Dáma s kaméliemi vrcholí

  10:53aktualizováno  10:53
Divadlo Ta Fantastika uvede 22.a 23. listopadu novou muzikálovou inscenaci na motivy románu Alexandra Dumase ml. s Bárou Basikovou a Lucií Bílou v titulních rolích.

Příběh o nešťastné  lásce pařížské kurtizány Markéty Gautierové a mladého, nezkušeného advokáta Armanda Duvala zhudebnil Michal Pavlíček. Libreto, které posunuje klasický příběh do současnosti, připravila režisérka Viktorie Čermáková společně s dramatikem Karlem Steigerwaldem.

V titulní roli Markéty budou alternovat Lucie Bílá a Bára Basiková, v roli Adama (románového Armanda Duvala) se představí Vojtěch Dyk a Miloslav König. Markétina movitého přítele a producenta Barona ztvární Kamil Střihavka a Václav Noid Bárta.

"Téma celé hry je pro mě krásné. Spojuje romantiku, lásku, neštěstí, smrt. Původní předloha se stala jen inspirací pro konečnou verzi textu. Nechtěli jsme, aby hlavní postava muzikálu byla prostitutka, jako je tomu v románu. Využili jsme naopak motivu vztahu starší ženy k mladšímu muži. Já i obě hlavní představitelky Markéty máme stejnou osobní zkušenost. Vyprávíme ten příběh očima muzikantů z pětičlenné kapely, která na jevišti interprety živě doprovází. Stojíme o to, aby byl muzikál přitažlivý i pro mladé diváky", říká režisérka Viktorie Čermáková, která v divadle Ta Fantastika režírovala činoherní představení 8 žen.

Na přípravě libreta se výrazně podílel dramatik a spisovatel Karel Steigerwald. "Bavilo mě hledání současnosti v textu. Hlavními tématy jsou láska a neštěstí. Láska, která se nemůže uskutečnit z nějakých vnějších důvodů a postupně přechází v neštěstí. Dáma s kaméliemi je vlastně velmi tragická postava, která se vzdá lásky k muži, protože ho miluje. Tohle všichni lidé znají a zažívají, a proto by to pro diváky mělo být velmi zajímavé téma, které je ale podáno s humorem a šarmem."

Michal Pavlíček připravuje pro divadlo Ta Fantastika již třetí muzikál. Na repertoáru je pátou sezónu jeho Excalibur a třetí sezónu Obraz Doriana Graye. K novému muzikálu, který bude doprovázet pětičlenná kapela Michal Pavlíček říká: "Koncepce hudby není tak extrémní jako v mých předchozích muzikálech. Hudba, kterou jsem vytvořil pro Dámu s kaméliemi, je sentimentálnější, přímočařejší a emotivně laděná do melancholické polohy.“

Román Dáma s kaméliemi definitivně proslavil francouzského spisovatele a dramatika Alexandra Dumase ml., nemanželského syna slavného otce Alexandra Dumase, autora Tří mušketýrů nebo Hraběte Monte Christa.

Kniha vyšla v roce 1848. Příběh vášnivé, osudové lásky kurtizány a mladého právníka dojímal a bořil tabu. Titulní hrdinka vykupující život vydržované ženy čistotou citu a nakonec i smrtí – to bylo v literatuře téma velmi skandální.

Úspěšnou knihu následovala Dumasova vlastní dramatizace. Ta byla pro tehdejší cenzuru natolik provokativní, že po premiéře v únoru 1852 nesměla být nějakou dobu znovu uvedena. Satisfakcí pro Dumase ovšem bylo, že podle jeho příběhu vzniklo v roce 1853 první významné operní dílo na současný společenský námět – Verdiho opera La Traviata.

Nejslavnějším filmem podle Dámy s kaméliemi je Camille hollywoodského režiséra a scénáristy Georga Cukora z roku 1936 s Gretou Garbo a Robertem Taylorem v hlavních rolích.

ZDE MŮŽETE SOUTĚŽIT O VSTUPENKY NA DÁMU S KAMÉLIEMI

Autor: Filter

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Po stopách Marthy. Nultý bod letos přiveze hudbu i dosídlení Sudet

Ilustrace k jednomu z představení letošní nabídky festivalu Nultý bod

Do letních časů, kdy divadelní dění naplno ovládají produkce pod širým nebem, každoročně vstupuje festival Nultý bod...

RECENZE: Španělský vír proti proudu času zaujal, japonský tanec zklamal

Motiv k představení Things Easily Forgotten

Právě uzavřený jedenáctý ročník festivalu Nultý bod do Prahy opět přivezl výběr toho nejlepšího, co nabízí současný...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Najdete na iDNES.cz