Zkoušky muzikálu Dáma s kaméliemi vrcholí

  10:53aktualizováno  10:53
Divadlo Ta Fantastika uvede 22.a 23. listopadu novou muzikálovou inscenaci na motivy románu Alexandra Dumase ml. s Bárou Basikovou a Lucií Bílou v titulních rolích.

Příběh o nešťastné  lásce pařížské kurtizány Markéty Gautierové a mladého, nezkušeného advokáta Armanda Duvala zhudebnil Michal Pavlíček. Libreto, které posunuje klasický příběh do současnosti, připravila režisérka Viktorie Čermáková společně s dramatikem Karlem Steigerwaldem.

V titulní roli Markéty budou alternovat Lucie Bílá a Bára Basiková, v roli Adama (románového Armanda Duvala) se představí Vojtěch Dyk a Miloslav König. Markétina movitého přítele a producenta Barona ztvární Kamil Střihavka a Václav Noid Bárta.

"Téma celé hry je pro mě krásné. Spojuje romantiku, lásku, neštěstí, smrt. Původní předloha se stala jen inspirací pro konečnou verzi textu. Nechtěli jsme, aby hlavní postava muzikálu byla prostitutka, jako je tomu v románu. Využili jsme naopak motivu vztahu starší ženy k mladšímu muži. Já i obě hlavní představitelky Markéty máme stejnou osobní zkušenost. Vyprávíme ten příběh očima muzikantů z pětičlenné kapely, která na jevišti interprety živě doprovází. Stojíme o to, aby byl muzikál přitažlivý i pro mladé diváky", říká režisérka Viktorie Čermáková, která v divadle Ta Fantastika režírovala činoherní představení 8 žen.

Na přípravě libreta se výrazně podílel dramatik a spisovatel Karel Steigerwald. "Bavilo mě hledání současnosti v textu. Hlavními tématy jsou láska a neštěstí. Láska, která se nemůže uskutečnit z nějakých vnějších důvodů a postupně přechází v neštěstí. Dáma s kaméliemi je vlastně velmi tragická postava, která se vzdá lásky k muži, protože ho miluje. Tohle všichni lidé znají a zažívají, a proto by to pro diváky mělo být velmi zajímavé téma, které je ale podáno s humorem a šarmem."

Michal Pavlíček připravuje pro divadlo Ta Fantastika již třetí muzikál. Na repertoáru je pátou sezónu jeho Excalibur a třetí sezónu Obraz Doriana Graye. K novému muzikálu, který bude doprovázet pětičlenná kapela Michal Pavlíček říká: "Koncepce hudby není tak extrémní jako v mých předchozích muzikálech. Hudba, kterou jsem vytvořil pro Dámu s kaméliemi, je sentimentálnější, přímočařejší a emotivně laděná do melancholické polohy.“

Román Dáma s kaméliemi definitivně proslavil francouzského spisovatele a dramatika Alexandra Dumase ml., nemanželského syna slavného otce Alexandra Dumase, autora Tří mušketýrů nebo Hraběte Monte Christa.

Kniha vyšla v roce 1848. Příběh vášnivé, osudové lásky kurtizány a mladého právníka dojímal a bořil tabu. Titulní hrdinka vykupující život vydržované ženy čistotou citu a nakonec i smrtí – to bylo v literatuře téma velmi skandální.

Úspěšnou knihu následovala Dumasova vlastní dramatizace. Ta byla pro tehdejší cenzuru natolik provokativní, že po premiéře v únoru 1852 nesměla být nějakou dobu znovu uvedena. Satisfakcí pro Dumase ovšem bylo, že podle jeho příběhu vzniklo v roce 1853 první významné operní dílo na současný společenský námět – Verdiho opera La Traviata.

Nejslavnějším filmem podle Dámy s kaméliemi je Camille hollywoodského režiséra a scénáristy Georga Cukora z roku 1936 s Gretou Garbo a Robertem Taylorem v hlavních rolích.

ZDE MŮŽETE SOUTĚŽIT O VSTUPENKY NA DÁMU S KAMÉLIEMI

Autor: Filter

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Je libo specialitu Pralin? Malá inventura ochutná Berlín všemi smysly

Ukázka z představení Poledne, které Divadlo Continuo hraje ve Švestkovém dvoře...

Už sedmnáctý ročník zavedeného divadelního festivalu Malá inventura láká na hosty z Berlína. Vedle nové programové...

Romeo, Julie a tma. V Dlouhé ožije největší protektorátní láska

Promofotografie k inscenaci Romeo, Julie a tma v Divadle v Dlouhé

Tragický příběh lásky studenta Pavla a židovské dívky Ester v temné atmosféře Prahy za heydrichiády. Novela Jana...

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

Najdete na iDNES.cz