Závěr sezony je bohatý na premiéry

  0:01aktualizováno  0:01
Závěr divadelní sezony se odehraje ve znamení premiér. Na dnešní den připadá první uvedení hned tří inscenací. Dvě patří letním produkcím - Letním shakespearovským slavnostem a Studiu DVA ve Švandově divadle, třetí Činohernímu klubu.

Na Hradě dnes startuje Romeo a Julie v režii Martina Huby, ve Švandově divadle česká premiéra textu amerického dramatika Richarda Nelsona Madame Melville s Ivanou Chýlkovou.

Činoherní klub ukončí sezonu hrou klasika moderního dramatu Harolda Pintera Správce obsazenou trojicí Matěj Dadák, Vladimír Javorský a Oldřich Navrátil.

Správce v režii Ivo Krobota bude do začátku prázdnin uveden jen dvakrát, pak se na repertoár vrátí v září.  "Máme s tím dobré zkušenosti. Přes letní přestávku inscenace dojde jak kvašené okurky," prohlásil ředitel scény Vladimír Procházka.

S létem neskončí ani inscenace Madame Melville a Romeo a Julie. Veronští milenci se vrátí sérií představení za rok, svobodomyslná učitelka Claudie alias Madame Melville v podání Ivany Chýlkové zůstane nadále na programu Studia DVA.

Madame Melville je příběhem subtilního vztahu mezi učitelkou francouzské literatury a jejím sedmnáctiletým studentem. Madame Melville uvádí Carla do světa jemné erotiky i evropské literatury.

"Hra vypovídá o křehkých, a přitom klíčových okamžicích, které dovedou změnit vnitřní svět člověka na celý život," popsal inscenaci její režisér Patrik Hartl.

K Romeovi a Julii se váže hned několik návratů. Poprvé se tato tragédie na Hradě dávala v roce 1995. Vrací se i Martin Huba, režisér Krále Leara, který se stal dosud nejúspěšnější inscenací v historii Letních shakespearovských slavností. Huba letos nevsadil na známou tvář, jakou byl před v Learovi Jan Tříska, ale hledal nové talenty.

Hlavní role milenců obsadil mladými herci a doplnil je hvězdami, například Emílií Vášáryovou nebo Markem Vašutem. Huba popisuje inscenaci jako vitální a roztančenou. Překvapením by měla být scéna Josefa Cillera, který s Hubou spolupracoval již na Learovi. 

"V Learovi jsme se poklonili prostoru Hradu. Letos budeme ještě minimalističtější, ale magičnost místa zůstane zachována," naznačuje Huba.
Vstupenky na Romea a Julii jsou k dostání v síti Ticketpro a v pokladně přímo na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve...

Najdete na iDNES.cz