RECENZE: Zapomenuto v polích. Moravské lidovky se na jih Čech nehodí

  13:58aktualizováno  13:58
Nezařaditelné divadlo Continuo vytvořilo v okolí svého jihočeského venkovského sídla působivou hru, která však úplně rezignovala na místo, kde vznikala. Zapomenuto v polích přináší skvělé hudební, výtvarné i pohybové výkony. Obsahově si však klade příliš vysoké nároky.

Záběr ze site-specific představení Zapomenuto v polích | foto: Continuo

Příběhy pamětníků, vzpomínky nabrané na autentických místech, které více než historické dokumenty či hodiny dějepisu dokážou přiblížit ducha doby a divákovi ukázat, jaký dopad měly velké dějiny na ty nejmenší. Divadlo Continuo uspořádalo v jihočeských Malovicích site-specific představení Zapomenuto v polích, kterým dle vlastních slov završilo tříletý výzkum orální historie v nejbližším okolí. Pro diváky připravilo speciální stezku po okolí zrekonstruovaného statku Švestkový dvůr, aby je autenticky provedlo obdobím od předvečera druhé světové války až po euforii květnového osvobození a hlavně jeho důsledků.

Fotogalerie

Poloha Švestkového dvora na okraji historického regionu Zbudovských blat v kombinaci se slibovaným sběrem lokálních zážitků přímo vybízí ke svědectví z konkrétního místa. V rukou Continua však vzniká představení spíše obecného rázu. Ano, lidé byli zklamaní z nedokončené mobilizace, báli se gestapa, kolaborovali, po válce pak často Němce hnali ti, kdo se s nimi ještě před několika měsíci bratříčkovali. Tohle všechno jsou poutavé příběhy, které tu však už tak nějak byly a které divák zná. Tvůrci více než s konkrétními vzpomínkami pracují se známými archetypy. Když pak zazní moravská lidovka, působí to ve zmíněné jihočeské krajině až nepatřičně a naivně. Průvodní pozvánka přitom zve do polí, „která byla svědky řady událostí zmiňovaných v citovaných vzpomínkách“.

Podobnou tematiku ve stejné formě nedávno zpracoval pražský soubor VOSTO5. Dechovka v režii Jiřího Havelky však skutečně vypráví příběh dobronínského masakru. I když pracuje s příbuznými motivy a dojde k témuž závěru jako nyní Continuo, vyznívá Dechovka díky pevnému a konkrétnímu zasazení lépe.

Velké ambice

Je to však škoda, Continuo totiž jinak vytvořilo hru o velice silných obrazech. Patří k nim už úvodní moment, kdy se diváci shromáždí na poli a zírají na roztroušené postavy s nasazenými koňskými hlavami, zatímco v dáli začíná do ticha soumraku hrát hudba. Silně vyznívá motiv vyhnání Němců, kdy herci opakovaně proudí uličkou mezi diváky a zbědovaně zakopávají o odložené věci, či třeba scéna z hospody s pliváním na Hitlerův obraz.

Zapomenuto v polích

Continuo (Švestkový dvůr)

premiéra 20. srpna 2015

Hodnocení­: 65 %

Povedené momenty navíc podtrhuje skvěle zahraná živá hudba i pěvecký doprovod, nasvícení a samozřejmě pohybová složka, která patří ke znakům souboru. Zajímavá je i výtvarná stránka Heleny Štouračové, koňská hlava, kterou si většina herců průběžně nasazuje, symbolizuje sepětí s venkovem, rodnou zemí, ale i třeba stádnost, za kterou se mnohé ošklivé činy dobře skryjí.

Continuo tedy vytvořilo po technické a formální stránce velice zajímavou hru, po obsahové stránce si však klade příliš vysoké nároky, kterým nedokáže dostát.
Na druhou stranu však velké ambice malovické scéně sluší, Švestkový dvůr je ojedinělý projekt se silným geniem loci, který si pozornost zaslouží.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Jestli si chcete poplakat, musíte jinam, popisuje Čtvrtníček Hvězdné léto

Petr Čtvrtníček v představení Láska v přímém přenosu

Na nezvyklém místě se letos hlásí o slovo nová letní scéna. V srdci pražského Žižkova, přímo pod televizní věží, totiž...

Záviše, satiru i sexy burlesku slibuje divadelní stan Mighty Sounds

Koťátko zkázy

Hudebně-divadelní stan jako stabilní součást doprovodného programu festivalu Mighty Sounds nabídne širokou škálu...

Metráže - honoráže. Jak Vodňanskému rýmoval přes oceán sám Voskovec

Jiří Voskovec

O Jiřím Voskovcovi, vztahu k němu, společné korespondenci, jednom výjimečném setkání z roku 1976 a vlastně tak trochu i...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz