Zajít si na nový muzikál Baron Prášil? Není důvod

  1:43aktualizováno  1:43
Kdyby neexistoval důkaz, že i český muzikál dokáže zaujmout, jednoduše bych zde napsal, že prostě na tenhle žánr nemáme buňky. Jenže Dracula, Tajemství, Adéla ještě nevečeřela nebo Pornohvězdy jsou důkazem opaku. Škoda, že každý další nový se nesnaží ty předcházející překonat, třeba s ambicí přiblížit se londýnským či newyorským produkcím.

Danielu Hůlkovi více slušel démon s rozervaným srdcem než dobrodruh létající na kouli. | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

Promítané kulisy, odvážný experiment

Nový muzikál Baron Prášil, který si odbyl premiéru v pražském Divadle Hybernia, možná tenhle pomyslný krok udělat chtěl. Kaskadérskými kousky a hlavně ojedinělým řešením scény, kterou z větší části tvoří trojrozměrná projekce na bílé kulisy.

Odvaha, za niž si Prášil zaslouží procenta navíc, dala vzniknout nejhezčím momentům představení. Projekce totiž umí obsáhnout celou scénu, a tím také vystřihnout působivou atmosféru. A stačí k tomu třeba jen promítat jiskřící vodopád k romantické písni. Dokonce zamrzí, že těch velkých ploch není více – když projekce slouží pouze jako interiér penzionu s pár lidmi uvnitř, prostor scény je pohltí.

Děj? Žádný není

Jenže při vší úctě k experimentu, muzikál musí nejprve vyrůst ze zdravých kořenů. Z příběhu, hudby, libreta, pěveckých a hereckých výkonů. A tenhle svět si ani Baron Prášil vykouzlit nedokázal.

Muzikál Baron Prášil režiséra Filipa Renče.Muzikál Baron Prášil režiséra Filipa Renče.

Sedí ve svém penzionu v New Yorku, odolává snahám, které ho o nemovitost chtějí připravit, a mezitím vypráví neuvěřitelné příběhy ze svých cest. Toliko děj, který však ve skutečnosti žádným dějem ani není, spíše těžce skládaným leporelem bez výraznějšího obsahu.

Jenže pokud se děj pohybuje někde kolem nuly, u textů už vzhledem k jejich naprosté banalitě pořádně mrazí. Dozvíme se, že "láska je světlice i neřízená střela", že "poklad je poklad, to každý ví", ale že je to též "doklad, že se máš". Nakonec, vlastně největším úskalím textů je, že tyhle pravdy už skutečně tak nějak každý zná. Zhruba od základní školy.

Známé melodie

Ani hudebně se Prášil nijak nevyznamenal. Každý z baronových výletů chce stylizovat do jiného žánru, přitom několikrát je tu patrná inspirace odjinud. Jako bychom slyšeli Money Money Money od Abby nebo Tears in Heaven Erika Claptona, dokonce si můžeme vzpomenout i na domácího Krysaře. Bez nápadu jsou romantické písně, a i když se řadě muzikálů v minulosti podařilo poslat nějaký song do hitparád, Baron Prášil takovou ambici mít nemůže.

Muzikál Baron Prášil režiséra Filipa Renče.

Muzikál Baron Prášil režiséra Filipa Renče.

Na takových základech by se neudržel žádný muzikál. Díry na záplaty neobstarají ani kostýmy, které sice stály miliony, ale někde působí obscénní přeplácaností (hodnostáři), jinde spořivá varianta učinila ze služebných hvězdičky peep show.

Vtipy, ty nemohou chybět

Ani tentokrát se neobejdeme bez dvou komických figurek, zde pánů Nomen a Omen, kteří mají Prášila zbavit svéprávnosti, aby penzion mohl získat jeho sok Wilcox. A zase je tu český model. Zatímco jinde hrají role perfektní zpěváci a tanečníci a komika pak vychází z jejich herectví, u nás stačí navléknout do kostýmu "baviče".

Muzikál Baron Prášil režiséra Filipa Renče.Muzikál Baron Prášil režiséra Filipa Renče.

Muzikál Baron Prášil režiséra Filipa Renče.

Výsledkem je jejich lopotivý zpěv i tanec, vše korunované hláškami typu "pojď, maličká, ukážu ti kočičáka", když se Zdeněk Izer žene za jednou z dívek. Je nutné dodávat, že v základu jde asi o zvířátko?

Hůlka zazpívá dobře, ale je i zadýchaný

Daniel Hůlka zůstane dál Draculou, Prášil bude jen epizoda, nikoliv milník. Sice se prohání nad diváky na dělové kouli, ale démon s rozervaným srdcem mu kdysi slušel o mnoho víc než rozvážný dobrodruh na odpočinku, který svoje příběhy vypravuje s kantorskou důsledností filmů pro pamětníky. V náročných pasážích je jistý, na druhou stranu už při třetí písni zadýchaný.

Standard ostatních překonala na premiéře pouze Kateřina Brožová – k pěvecké jistotě dovedla přidat i výraz, jehož absence naopak sráží pěvecky nadprůměrný výkon Romana Vojtka.

Avšak ve zpěvu bída muzikálu Baron Prášil netkví. Ta je ukrytá v chatrném základu, který nedokážou zakrýt emotivní projekce ani režie, jež se nevymanila ze šablony a nedodala muzikálu potřebné napětí.

Příznivcům muzikálů Tři mušketýři nebo Mona Lisa se bude líbit i Baron Prášil. Ti ostatní nechť se mu vyhnou – dobré světlo na český muzikál kromě několika hezkých nápadů (oživlé obrazy na stěnách) věru nevrhá.

Zdeněk Barták, Petr Markov: Baron Prášil
Divadlo Hybernia, Praha. Hudba Zdeněk Barták. Scénář a texty písní Petr Markov. Režie Filip Renč.
Hodnocení MF DNES: 30 %

Autor:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Lednová divadla zvou na zvukovou virtuální realitu i intimitu z ráje

Binaurální mikrofon je součástí techniky, kterou využívá divadelní novinka NoDu...

Tím, jak začnou divadelníci po Novém roce usilovně zkoušet, přináší obvykle druhá polovina ledna větší množství...

Je tu Bond / Medea. Mediální magnátka Chýlková potká falešného agenta 007

Záběr ze zkoušek kusu Bond / Medea v pražském divadle Studio DVA

Ivana Chýlková, Jan Kraus, Petra Nesvačilová, ale třeba i Petr Fejk vstupují na prkna pražského divadla Studio DVA v...

Jak to bylo s myšokem v Národním muzeu, rád prozradí Cabaret Calembour

Milan Šotek, Igor Orozovič a Jiří Suchý z Tábora jako Cabaret Calembour

Všechno nejlepší. Tak se jmenuje kniha, která shrnuje dosavadní tvorbu Cabaretu Calembour. Uskupení okolo Igora...

Najdete na iDNES.cz