Jak si Martha Issová zkusila pštrosa a vyrazila na barevné králíky

  8:52aktualizováno  8:52
Martha Issová předstoupí před diváky a obdrží od Štěpána Kubišty, ředitele pražského prostoru Jatka78, zapečetěnou obálku. Herečka ji otevře a teprve v ten moment začíná pomalu tušit, co ji i diváky ten večer čeká.

Martha Issová před představením White Rabbit Red Rabbit | foto: Jatka78

Právě začíná únorové vydání představení White Rabbit Red Rabbit, jež holešovická scéna od ledna uvádí každý měsíc. „Šíleně jsem se na to těšila. Mám ráda tato dobrodružství, kdy vůbec nevím, kam mne to zavede. A to se moc často člověku nestává, že by šel hrát představení, o kterém neví vůbec nic a vůbec netuší, co ho čeká,“ přibližuje své zážitky těsně po konci úterního večera herečka.

Fotogalerie

White Rabbit Red Rabbit (v překladu bílý a červený králík) totiž představuje speciální koncept, kdy herec předstupuje na pódium zcela nepřipraven, obsah obálky a děj hry jsou mu přísně utajené. 

Autorem kusu, který si i díky úspěchu na divadelním festivalu Fringe v Edinburghu postupně získal popularitu po celém světě, je Íránec Nassim Soleimanpour. Ten, protože se vyhnul povinné vojenské službě, nesměl vycestovat ze země, a tak v roce 2010 napsal hru, jež po světě cestuje za něj. Její obsah prozradit nemůžeme, aby diváky i herce čekalo i příště potřebné překvapení.

„Jsem velká milovnice Marjane Satrapi, Persepolis a všech jejích komiksů. A tak nějak intuitivně jsem tušila, že mě to bude bavit a že to bude z tohoto ranku,“ přibližuje Issová. „Přes tátu znám arabský svět a vím, že když se v této oblasti urodí někdo takto nadaný, většinou bývá opravdu dobrý. Mám revoltující blízkovýchodní hlas hrozně ráda,“ dodává.

Sílu večeru dodává fakt, že jedna z židlí musí zůstat volná, zarezervovanou ji má totiž sám autor a symbolicky se tak účastní každého uvedení.

Společný zážitek

„Instrukce jsou: nic si nezjišťovat, po ničem nepátrat, nic nevědět,“ upozorňuje Issová. Jen jednu jedinou scénku si mohla připravit, a to imitaci pštrosa. Issová se prý tajemné výzvy nebála. „Měla jsem takovou těšící trému. Byla jsem zvědavá, co tam spolu s diváky zažijeme,“ vypráví nadšeně a dodává, že z publika, které má na výsledku večera taktéž svůj podíl, cítila velkou otevřenost.

Koncept White Rabbit Red Rabbit se už před časem objevil v pražském Paláci Akropolis, před diváky zde postupně předstoupili Lenka Dusilová, Miroslav Petříček či třeba Halka Třešňáková. První představení na Jatkách patřilo Jiřímu Macháčkovi, po Issové se představí Aňa Geislerová, Petr Čtvrtníček, Vojtěch Dyk i Jiří Bartoška.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Labutí jezero přiveze před Vánocemi moskevský soubor do Brna a Ostravy

V době adventu se v Ostravě a Brně opět představí mezinárodně uznávaný baletní soubor Royal Moscow Ballet. Letos k nám...

RECENZE: Nejen Stárková zdobí Bowieho muzikál. Chybí však trochu odvahy

Pěvecký i herecký výkon Eriky Stárkové a vůbec hudební a pěvecké nastudování je ozdobou české verze Bowieho muzikálu...

RECENZE: Skvělý Vančura, čirá hravost. Putinovy agenty však forma přemohla

Kdo se do pražského prostoru Jatka78 chystá na jarní reprízu Putinových agentů, nechť dál nečte. O nejnovějším počinu...

Miloslav König si mezi odpornými muži zahraje terapeuta s komplexem

V pátek večer má v Divadle Na zábradlí premiéru novinka zabývající se fenoménem terapeutických sezení a kurzů. V kusu...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz