Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. června 2020 Tamara

Nevracej vstupenku, zachraň divadlo? Jen Národní vrací za dvacet milionů

  10:59aktualizováno  10:59
Hned v prvních dnech nařízení vlády, který v podstatě zakázal veškerou divadelní produkci, se začala internetem šířit výzva „Nevracej vstupenku, zachraň divadlo!“. Jak se po prvních týdnech projevila na účtech divadel?

Projekt Divadla na Vinohradech Hrajeme i v karanténě začal 23. března. Na programu streamovaných představení budou inscenace nastudované divadlem od roku 2012. | foto: ČTK

„Pokud jste zakoupili vstupenky na divadlo, koncert, výstavu atd., ponechejte si prosím svou vstupenku a nenárokujte si vrácení vstupného (pokud nemohly být vypsané náhradní termíny) - pomůžete tak divadlům, spolkům a organizacím přežít. Pokud to cítíte podobně, přidejte se také k této výzvě a dejte o ní vědět dále,“ píše se například na portálu i-divadlo.cz, které se věnuje českému divadlu. 

Web výzvu šířil na základě akce, kterou na Facebooku vytvořil uživatel se jménem Dvojkař Kubíček a která zde zaujala na 1500 dalších uživatelů. iDNES.cz oslovil několik předních českých divadel, zda se akce nějak projevila na jejich ztrátách. Národní divadlo hlásí na vstupenkách ztrátu dvacet milionů. Z dalších scén zní, že na přesná čísla je zatím brzy, přesto se nějaké trendy vysledovat dají.

„Denně máme okolo dvou set mailů a nespočet telefonátů,“ uvádí k situaci na pokladnách Městských divadel pražských Lucie Korbeliusová. „Polovina diváků chce náhradní termín. Z té druhé poloviny se to zase dělí tak na půl - polovina chce vrátit peníze, druhá polovina si vstupenky vyměňuje za dárkové poukazy,“ pokračuje. 

Fotogalerie

Zmíněné poukazy na produkci divadel ABC, Komedie a Rokoko jsou platné až do konce roku 2020, diváci si tedy mohou termín vybrat sami i v pozdějších datech. „My momentálně máme nasazeno jen do června,“ upřesňuje Korbeliusová. „A část nám vyjadřuje podporu a peníze ani vrátit nechce,“ dodává mluvčí scény. Data za poslední dva týdny nemají přesně spočítaná ani ověřená. „Jsou to pocity několika lidí, kteří momentálně nedělají nic jiného, než zvedají telefony a odpovídají na maily,“ doplňuje ještě.

Národní divadlo vrací za 20 milionů

V Národním divadle k úterku v souvislosti s mimořádnou situací stornovali téměř 23 tisíc vstupenek v celkové hrubé tržbě přesahující 16 milionů. „Za zrušená představeni všech našich souborů ve všech našich divadelních budovách do konce března vrátíme na vstupném více než 20 milionů,“ uvedl mluvčí Tomáš Staněk. Obří rozdíl oproti ostatním divadlům je dán i tím, že naše první scéna nabízí téměř nepřetržitý provoz hned ve čtyřech vysokokapacitních budovách zároveň.

„Desítky diváků nás kontaktují, že vstupné za zrušená představení nechtějí vrátit. Možnost ‚nepřijmout vratku‘ lze prostřednictvím sbírkového účtu Národního divadla. Dárci budou odměněni benefity, které náleží členům Mecenášského klubu,“ pokračuje Staněk.

Vstupné za neodehraná představení prý Národní divadlo vrací automaticky při platbě online, fakturou nebo platební kartou. „Vracení za hotovostní nákupy odbavujeme, po dobu uzavření pokladen, přes internetový formulář. Podrobnosti na webu divadla nebo na infolince. Předplatitelům budou nabídnuty náhradní termíny,“ upřesnil. Od vyhlášení mimořádné situace 10. března prodalo Národní divadlo naopak přes 923 vstupenek a to na představení konající se od Velikonoc do srpna.

Situaci v Hudebním divadle Karlín popsal Matěj Huleš. „Výměnu všech vstupenek provedeme až po ukončení mimořádných opatření. Doposud registrujeme požadavek na vrácení peněz jen za nějakých 30 zakázek od lidí, kteří chtěli vrátit peníze za každou cenu. Zbytek, tedy cca 18 tisíc majitelů vstupenek zatím postupuje dle našich pokynů a vstupenku si ponechává na pozdější výměnu po ukončení mimořádných opatření,“ uvedl Huleš a dodal, že výše uvedená čísla zahrnují pouze březnová představení.

„Asi 60 % diváků si vstupenky ponechává a chce je vyměnit za jiný termín, až se situace vyjasní,“ uvádí za Divadlo na Vinohradech Zuzana Paulusová. Menší část diváků si prý přeje vrátit peníze. „Jsou mezi nimi jednak středoškolští studenti, kteří měli představení zhlédnout v rámci výuky či předmaturitní přípravy, což se stalo bezpředmětným. Dále jde také o seniory, kteří se např. už v květnu přesunou na chaty a chalupy a nepočítají s tím, že by byli v Praze a navštívili představení v náhradním termínu,“ upřesňuje Paulusová. 

„Asi 2 % diváků peníze zpět nepožaduje a až bude jasný program na další měsíce, vstupenky na zvolené představení si znovu koupí,“ dodává ještě za vinohradskou scénu.

Menší scény zatím netuší

Menší scény často prodávají vstupenky přes zprostředkovatele. „Předprodejní síť GoOut, přes kterou fungujeme, nabídla všem zákazníkům směnitelný voucher. Nevraceli jsme tedy tentokrát vstupné plošně. V podstatě se to nyní, ale vyjma faktu, že si nikdo nekupuje vstupenky na červen, nebo podzim, když už snad bude vše zpátky v normálu, vysledovat nedá,“ uvádí za pražské Studio Hrdinů Madla Zelenková.

Podobná situace panuje i v Divadle Na zábradlí. „Asi třetinu vstupenek prodáváme přímo u nás na pokladně. Jelikož jsme ji zavřeli a diváci budou mít možnost vracet lístky až to celé pomine, nedokážeme to teď moc odhadnout,“ uvádí za divadlo Alexandra Poláková.

  • Nejčtenější

S Pilarovou se přišla rozloučit Bohdalová či Zagorová, Gondík ministroval

Eva Pilarová, jedna z nejvýraznějších českých zpěvaček, zemřela 14. března ve věku 80 let. Pohřbu se tehdy kvůli...

RECENZE: Nemachruju, já jsem hvězda. Jiří Langmajer skoro na Oscara

Svépomocný internetový seriál sKORO NA mizině, který lze sledovat na YouTube, zveřejnil druhý díl. Jmenuje se Profík a...

Zemřel herec Guy Bedos. Ztratil jsem bratra, smutní Jean-Paul Belmondo

„Zlomilo mi to srdce. Bylo to vůbec můj první přítel v tomto oboru. Když jsme začínali, bylo mu 16, mně 17,“ reagoval...

Devadesátiletý kovboj, který si vystřílel sbírku Oscarů. Clint Eastwood

Tak dlouho jej nebrali vážně, až se představitel drsných pistolníků postavil sám za kameru a donutil posměváčky k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Zpátky do práce. Jak mateřská frustrace zplodila solidní komedii

Seriál Zpátky do práce, v angličtině známý jako Workin’ Moms, zdaleka není prvním, ve kterém se parta mladých matek...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Geniální přítelkyně je jen výchozí bod, popisuje Goetzová Ferrante Club

Veleúspěšná tetralogie Geniální přítelkyně tajuplné autorky Eleny Ferrante inspirovala nejnovější divadelní premiéru...

Láska za koronu. Novinka snad už v září nebude aktuální, zní z Tramtarie

V rekordním čase prý vznikla nejnovější inscenace olomouckého Divadla Tramtarie nazvaná Láska za koronu. „Od napsání...

Stejně jednají v Čelákovicích, Hnidošicích i v Big Cherry, míní Ruml

Jednou z prvních divadelních premiér oznamujících ústup koronavirové kalamity bude novinka divadelního spolku Kašpar...

Smích publika v dnešních divadlech oznamují jen pohyby roušek

Tři divadelní scény už obnovily provoz, další se přidají od 1. června. Prázdná sedadla, roušky a další omezení prý...

Najdete na iDNES.cz