Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Nevracej vstupenku, zachraň divadlo? Jen Národní vrací za dvacet milionů

  10:59aktualizováno  10:59
Hned v prvních dnech nařízení vlády, který v podstatě zakázal veškerou divadelní produkci, se začala internetem šířit výzva „Nevracej vstupenku, zachraň divadlo!“. Jak se po prvních týdnech projevila na účtech divadel?

Projekt Divadla na Vinohradech Hrajeme i v karanténě začal 23. března. Na programu streamovaných představení budou inscenace nastudované divadlem od roku 2012. | foto: ČTK

„Pokud jste zakoupili vstupenky na divadlo, koncert, výstavu atd., ponechejte si prosím svou vstupenku a nenárokujte si vrácení vstupného (pokud nemohly být vypsané náhradní termíny) - pomůžete tak divadlům, spolkům a organizacím přežít. Pokud to cítíte podobně, přidejte se také k této výzvě a dejte o ní vědět dále,“ píše se například na portálu i-divadlo.cz, které se věnuje českému divadlu. 

Web výzvu šířil na základě akce, kterou na Facebooku vytvořil uživatel se jménem Dvojkař Kubíček a která zde zaujala na 1500 dalších uživatelů. iDNES.cz oslovil několik předních českých divadel, zda se akce nějak projevila na jejich ztrátách. Národní divadlo hlásí na vstupenkách ztrátu dvacet milionů. Z dalších scén zní, že na přesná čísla je zatím brzy, přesto se nějaké trendy vysledovat dají.

„Denně máme okolo dvou set mailů a nespočet telefonátů,“ uvádí k situaci na pokladnách Městských divadel pražských Lucie Korbeliusová. „Polovina diváků chce náhradní termín. Z té druhé poloviny se to zase dělí tak na půl - polovina chce vrátit peníze, druhá polovina si vstupenky vyměňuje za dárkové poukazy,“ pokračuje. 

Fotogalerie

Zmíněné poukazy na produkci divadel ABC, Komedie a Rokoko jsou platné až do konce roku 2020, diváci si tedy mohou termín vybrat sami i v pozdějších datech. „My momentálně máme nasazeno jen do června,“ upřesňuje Korbeliusová. „A část nám vyjadřuje podporu a peníze ani vrátit nechce,“ dodává mluvčí scény. Data za poslední dva týdny nemají přesně spočítaná ani ověřená. „Jsou to pocity několika lidí, kteří momentálně nedělají nic jiného, než zvedají telefony a odpovídají na maily,“ doplňuje ještě.

Národní divadlo vrací za 20 milionů

V Národním divadle k úterku v souvislosti s mimořádnou situací stornovali téměř 23 tisíc vstupenek v celkové hrubé tržbě přesahující 16 milionů. „Za zrušená představeni všech našich souborů ve všech našich divadelních budovách do konce března vrátíme na vstupném více než 20 milionů,“ uvedl mluvčí Tomáš Staněk. Obří rozdíl oproti ostatním divadlům je dán i tím, že naše první scéna nabízí téměř nepřetržitý provoz hned ve čtyřech vysokokapacitních budovách zároveň.

„Desítky diváků nás kontaktují, že vstupné za zrušená představení nechtějí vrátit. Možnost ‚nepřijmout vratku‘ lze prostřednictvím sbírkového účtu Národního divadla. Dárci budou odměněni benefity, které náleží členům Mecenášského klubu,“ pokračuje Staněk.

Vstupné za neodehraná představení prý Národní divadlo vrací automaticky při platbě online, fakturou nebo platební kartou. „Vracení za hotovostní nákupy odbavujeme, po dobu uzavření pokladen, přes internetový formulář. Podrobnosti na webu divadla nebo na infolince. Předplatitelům budou nabídnuty náhradní termíny,“ upřesnil. Od vyhlášení mimořádné situace 10. března prodalo Národní divadlo naopak přes 923 vstupenek a to na představení konající se od Velikonoc do srpna.

Situaci v Hudebním divadle Karlín popsal Matěj Huleš. „Výměnu všech vstupenek provedeme až po ukončení mimořádných opatření. Doposud registrujeme požadavek na vrácení peněz jen za nějakých 30 zakázek od lidí, kteří chtěli vrátit peníze za každou cenu. Zbytek, tedy cca 18 tisíc majitelů vstupenek zatím postupuje dle našich pokynů a vstupenku si ponechává na pozdější výměnu po ukončení mimořádných opatření,“ uvedl Huleš a dodal, že výše uvedená čísla zahrnují pouze březnová představení.

„Asi 60 % diváků si vstupenky ponechává a chce je vyměnit za jiný termín, až se situace vyjasní,“ uvádí za Divadlo na Vinohradech Zuzana Paulusová. Menší část diváků si prý přeje vrátit peníze. „Jsou mezi nimi jednak středoškolští studenti, kteří měli představení zhlédnout v rámci výuky či předmaturitní přípravy, což se stalo bezpředmětným. Dále jde také o seniory, kteří se např. už v květnu přesunou na chaty a chalupy a nepočítají s tím, že by byli v Praze a navštívili představení v náhradním termínu,“ upřesňuje Paulusová. 

„Asi 2 % diváků peníze zpět nepožaduje a až bude jasný program na další měsíce, vstupenky na zvolené představení si znovu koupí,“ dodává ještě za vinohradskou scénu.

Menší scény zatím netuší

Menší scény často prodávají vstupenky přes zprostředkovatele. „Předprodejní síť GoOut, přes kterou fungujeme, nabídla všem zákazníkům směnitelný voucher. Nevraceli jsme tedy tentokrát vstupné plošně. V podstatě se to nyní, ale vyjma faktu, že si nikdo nekupuje vstupenky na červen, nebo podzim, když už snad bude vše zpátky v normálu, vysledovat nedá,“ uvádí za pražské Studio Hrdinů Madla Zelenková.

Podobná situace panuje i v Divadle Na zábradlí. „Asi třetinu vstupenek prodáváme přímo u nás na pokladně. Jelikož jsme ji zavřeli a diváci budou mít možnost vracet lístky až to celé pomine, nedokážeme to teď moc odhadnout,“ uvádí za divadlo Alexandra Poláková.

  • Nejčtenější

O nás už nejde, teď mysleme na děti, vzkazuje herec Martin Dejdar

Nejen natáčení nových dílů seriálu Specialisté musel herec Martin Dejdar kvůli karanténě škrtnout ze svého diáře. „Zato...

PRVNÍ DOJMY: Viděli astronauti ufony? Z Vetřelců dávnověku je detektivka

Premiérová řada cyklu Vetřelci dávnověku startuje v pátek na stanici Prima Zoom celovečerní epizodou UFO konspirace....

Právě točím ve Státech s Tarantinovým kameramanem, líčí Jana Hojdová

Americký kameraman Robert Richardson, nositel tří Oscarů, teď sám stojí před kamerou Jany Hojdové. Česká...

GLOSA: Youtuber Kovy řeší dějiny. Ale televizní štáb mohl nechat doma

Sám se ještě nedávno učil k maturitě, takže s ním studenti mluví bez ostychu, navíc je youtuber Karel „Kovy“ Kovář...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Eddie Stoilow se rozcházejí, důvodem jsou neshody uvnitř kapely

Čtyři z pěti členů Eddie Stoilow, jmenovitě David Šmídt, Jakub Lenz, Martin Puškař a Lukáš Kuneš, bez velkých gest...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Také Cirque du Soleil hraje online, fanoušky bude bavit každý týden

Časy pandemie koronaviru přinášejí přesun živého umění z pódií do obýváků. Po vzoru hudebních hvězd, které vysílají své...

Ungelt čekala pocta. Místo světové premiéry ale herci zkouší přes Skype

Nestává se často, aby přední britský dramatik nabídl svůj nejnovější text českému divadlu pro uvedení ve světové...

VIDEO: Podívejte se, jak se Pucholt vrátil do zlatých časů Činoherního klubu

Je to už dva roky, co se Vladimír Pucholt alespoň částečně vrátil ke své herecké profesi. Záznam tehdejšího výjimečného...

Národní odkládá většinu jarních premiér na podzim, několik oper ruší

Patová situaci na kulturním poli způsobená pandemií nemoci COVID-19 donutila pražské Národní divadlo rozhodnout o osudu...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ ELEKTRONIKY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz