Výtvarnice Richterová se vzdala nominace na Radoka

  16:57aktualizováno  18:20
Martin Černý, s nímž byla Veronika Richterová nominována za scénu ke hře Milada v pražském Divadle Na zábradlí, dál zůstává ve hře. Prestižní ocenění Alfréda Radoka sochařka odmítá právě kvůli spoluautorství.

Z inscenace Milada | foto: Divadlo Na zábradlí


Ředitelka divadla Doubravka Svobodová ale pokládá  autorský vklad Martina Černého za legitimní. Držitelé cen budou vyhlášeni v neděli v pražském Divadle Kolowrat.

"Režisér Jiří Ornest si vybral k výtvarnému řešení této hry Veroniku Richterovou, protože znal její originální koncepci a dlouholetou tvorbu takzvaného PET-artu. Protože to pro ni byla první scénografická zkušenost, po vzájemné domluvě jsme se rozhodli zapojit do práce scénografa Martina Černého. Návrh této spolupráce Veronika Richterová uvítala s vědomím, že jinak by se její výtvarné řešení nedalo prakticky realizovat," uvedla Svobodová.

Veronika Richterová - PET-artPodle ní byla výtvarnice, která vyniká v práci s plastovými PET lahvemi, od počátku seznámena s faktem, že Černý bude uveden v programu jako spoluautor. "Divadlo Na zábradlí neupírá Veronice Richterové zásadní podíl na výtvarném provedení scény. Současně trvá na tom, že bude i nadále uvádět Martina Černého jako spoluautora, a to především proto, že jím vskutku byl," dodala Svobodová.

Richterová: Černý byl nominovaný za rutinní práci
Jméno Martina Černého dočasně zmizelo i z oficiálních stránek Divadla Na zábradlí. "Richterová bez našeho svolení po premiéře oslovila webmastera, aby jméno Černého z materiálů vymazal. A on to udělal, protože ho nenapadalo, že by to s námi nekonzultovala. Jméno jsme tedy k inscenaci Milada opět doplnili," uvedla šéfdramaturgyně divadla Ivana Slámová.

V otevřeném dopise Richterová vyjádřila nespokojenost nad tím, že ačkoli je "výlučným a jediným výtvarníkem scény", u inscenace je Černý uváděn jako spoluautor neprávem.

Přiznává, že na tom nadační fond Alfréda Radoka jako vyhlašovatel těchto cen nenese vinu. Jen převzal, jak napsala, zavádějící informace, které Divadlo Na zábradlí dodnes poskytuje.

Z inscenace Milada"V žádném případě nešlo o naši společnou tvůrčí činnost. Jako profesionální sochařka tedy nechápu postoj tohoto profesionálního scénografa, který se rozhodl svou nominaci přijmout i přesto, že odvedl pouze rutinní pomocnou práci a na mém atypickém výtvarném ztvárnění scény se nijak nepodílel," trvá si na svém Richterová, která scénu složila z více dvou tisíc PET lahví.

Černý má stále šanci, že Radoka dostane
Nominace na Radokovy ceny byly oznámeny 26. února. Výtvarnice na ně zareagovala až po dvou týdnech. Dalšími nominovanými v oblasti scénografie jsou Matěj Forman (Dobře placená procházka, Národní divadlo Praha), Tomáš Rusín (Smrt Pavla I., Městské divadlo Brno) a Krystýna Täubelová za výpravu k inscenaci Z knihy džunglí v pražském Divadle Minor.

Přestože se Richterová vzdala nominace, možnost, že by ji získal Černý, existuje. "Technicky vzato to možné je. Pan Černý ovšem na nedělní udělování cen s největší pravděpodobností nedorazí, protože v momentu, kdy se výtvarnice celou kauzu rozpoutala, se i on chtěl ceny vzdát," řekla tajemnice správní rady Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka Klára Procházková

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

Continuo mění starou vodárnu v břicho velryby, připomene i Dagmar Šimkovou

Záběr ze zkoušek představení V břiše velryby

Břicho velryby je prý symbolické místo, kde člověka pohltí neznámo a kde se rodí hrdina schopný vzdorovat osudu, době,...

Vášáryová, Lasica, Huba i Kňažko. Léto velké slovenské hvězdy nevynechá

Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Milan Lasica ve hře Rybárik kráľovský

Hned v prvním představení, které v úterý večer zahajuje v pražském divadle Studio DVA tradiční přehlídku Léto...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz