Vykartáčovaný Hamlet nadchne i zklame

  1:00aktualizováno  1:00
Hamlet ve studiovém Dejvickém divadle se nebude podobat inscenaci Hamleta třeba na scéně Národního divadla, to jediné lze říci s jistotou předem.
Divadlo - ilustrační foto

Divadlo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kdo očekával experiment, nový pohled na klasickou tragédii, nemohl být zklamán. Koho zajímalo herecké obsazení, musel být překvapen. V titulní roli Jaroslav Plesl, jako Claudius Jiří Langmajer, coby Duch Hamletova otce Stanislav Zindulka.

V úloze Gertrudy se představila Hana Seidlová, jako Polonius Václav Mareš a v roli Ofélie Vanda Hybnerová. Představitelé natolik odlišných hereckých stylů, až můžeme režiséra Miroslava Krobota podezřívat, že nesourodost zde byla záměrem.

Hamlet novýma očima
Krobot  však vycházel z pokusu přečíst Hamleta jakoby novýma očima. Určujícím scénografickým prvkem jsou plechové šatní skříňky: po nurý hrad Elsinor se tím proměnil v domácké zázemí jakési fabriky či hotelu, kam si i král zajde na skleničku.

V druhé části se ze šatny přeneseme na pobřeží Baltu; lehátkový koš proti studenému větru nám připomene někdejší dovolené v NDR. Hudební předěly pak mají hektický rytmus módní balkánské dechovky.

Na takovémto hřišti se potkávají Shakespearovy postavy podle nového "jízdního řádu", který jim napsal dramaturg Karel Fr. Tománek. Odpadly kupříkladu monology. Herci si je říkají do očí: "Být, či nebýt" adresuje Hamlet Ofélii, Claudius pokání svěřuje přímo Hamletovi.

Hlavním stylotvorným prostředkem je však jazyk a jeho modulace. V hovorově znějícím překladu Jiřího Joska herci intonují, jako by si házeli repliky ze současné hry. Zejména Pleslův Hamlet vystupuje jako ironický kreativec z reklamní agentury: připadá-li mu nějaký výraz nadnesený, přidá mu ve výrazu postmoderní uvozovky.

Se stejným výsledkem sahají herci po vzájemném zlehčování; trapných odmlčení a očí obrácených v sloup bychom se nedopočítali.

Záměr to je více než čitelný: jak se budou jevit postavy a jejich vztahy v notoricky známém příběhu po vyhřebelcování kartáčem ozvláštňování a zcizování? Nutno uznat, že poměrně dlouho přináší tato omlazující kúra překvapivé i zábavné momenty. Stejně dobře vychází režisérovi i zmiňovaná nesourodost v obsazení.

Skončí kralevic dříve?
Langmajer či Hybnerová, herci schopní velkého emotivního gesta nebo dokonalé groteskní stylizace, účinně napomáhají svým zjevným potenciálem k vytváření napětí mezi hraným civilismem a náznaky tragédie.

Podobného účinku dosáhli i Stanislav Zindulka, Hana Seidlová či Václav Mareš, jejichž prvky psychologického realismu stačily ukotvit bárku fantazie a situační vynalézavosti pana režiséra a dramaturga.

Snad jenom ten revolver, který Hamletovi srazí Gertruda, když míří na Claudia, už začínal budit smích i zbytečná očekávání: Hamlet v Dejvickém skončil dříve a jinak, než jsme zvyklí. Není třeba odkazovat k pirátským vydáním Hamleta, důvod bude jinde. Prostě se přetrhla guma představivosti a Hamlet by zůstal jaksi nahý, kdyby měl pokračovat.

Jsem si jist, že divák přicházející do Dejvického na trochu jiné divadlo, bude nadšený. Mně osobně zbývá spíše zklamání: režiséru Krobotovi se tolik zalíbilo v objevování nového stylu, že se už nedostal k tomu, něco nového také říci.

WILLIAM SHAKESPEARE - Hamlet
Dejvické divadlo Praha. Překlad Jiří Josek, scénář a dramaturgie Karel Fr. Tománek, režie a spolupráce na scénáři Miroslav Krobot. Délka představení 180 minut.
Hodnocení MF DNES:

Autor:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Sláva a pád krále Otakara. Poprvé u nás uvedou hru, již Češi nenáviděli

Motiv z plakátu inscenace Sláva a pád krále Otakara s Martinem Pechlátem v...

U nás kdysi hodně nenáviděná a dnes zapomenutá, v Rakousku jedno ze stěžejních dramatických děl. To je kontroverzní hra...

V Plzni se píše Olze, Průhonice citují z Havla. Podzim patří festivalům

Záběr ze zkoušek Dopisů Olze

V divadelním světě znamená přelom léta a podzimu především nálož divadelních přehlídek, které vedle hlavního města...

Šansonové příběhy Bez hany. Zuzana Mauréry poctí Hanu Hegerovou

Záběr ze zkoušek představení Bez hany

Pražské Rokoko chystá poctu Haně Hegerové k jejím blížícím se 88. narozeninám. V novince nazvané Bez hany hraje a zpívá...

Thálie se vrací v novém hávu. Šanci na cenu má Cina, Dyk i Rašilov

Jan Cina v divadelním představení Malý princ

Nominace na letošní Ceny Thálie jsou známy. Tradiční divadelní ocenění provází v aktuálním ročníku mnoho novinek. Vedle...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz