Vojcek jinak - a přece jen nakonec stejně

  1:00aktualizováno  1:00
Režisér Dodo Gombár si pro svou první režii v pražském Švandově divadle vybral Büchnerova Vojcka, jeden z nejtemnějších textů světové dramatiky. Tragickým hrdinou se zde poprvé v divadelních dějinách stal bezvýznamný sociální ztroskotanec.

Omezený vojenský sluha sice trpně snáší nesmyslné ponižování ze strany nařízených, kvůli nevěře však zavraždí svou milenku, jedinou osobu, k níž jej váže silný citový vztah. Büchnerova hra je tu však tentokrát podkladem pro víceméně samostatnou autorskou kreaci; Gombárovo spoluautorství potvrzuje i změna titulu inscenace na Vojcek - Der Romantiker.

Úprava vychází z nového rámce celého příběhu. Za Vojckem čekajícím ve vězení na popravu přichází manželka jednoho z trapitelů a vyznává se mu ze své lásky; následuje řada snových průhledů do Vojckovy minulosti. Dodo Gombár si tímto jednoduchým trikem jako režisér rozvázal ruce - s motivy a scénami původní Büchnerovy hry si může dělat víceméně cokoli.

Vojcek Milana Kačmarčíka kolísá mezi šílencem a prokletým básníkem, režie nicméně nachází zalíbení především v groteskních výstupech příslušníků "honorace" a rozervaně lyrickém rozehrávání Vojckova vztahu k dvojici protikladných žen - kontrast k rafinované svůdnosti tajemné Markéty v podání Kláry Pollertové-Trojanové tvoří živočišnost Vojckovy milé Marie (tu hraje Klára Cibulková). Publikum však není ušetřeno ani živě zpívaných písní, jejichž banalita v drsně elektronicko-industriálním balení nemá daleko k nechtěné parodii.

Žoviální brutalitu bezcitné a cynické společnosti, podtrhuje finále: poté, co Vojcek zabije Marii, konstatuje čtveřice jeho trapitelů, že to byla "krásná vraždička", a odchází ze scény s tím, že je nutné rychle najít náhradníka, s nímž bude stejná legrace jako s tímhle. Je to příznačné. Dodo Gombár se sice snaží z významově nesmírně bohaté hry připomenout co nejvíce, značně svévolně působící skrumáži však nakonec stejně dominuje motiv nejběžnější a nejtradičnější.

GEORG BÜCHNER, DODO GOMBÁR - Vojcek - Der Romantiker
Švandovo divadlo Praha. Překlad Dagmar Čiripová a Dodo Gombár, režie Dodo Gombár, hudba David Rotter, scéna Michaela Hořejší, kostýmy Kamila Polívková.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Záviše, satiru i sexy burlesku slibuje divadelní stan Mighty Sounds

Koťátko zkázy

Hudebně-divadelní stan jako stabilní součást doprovodného programu festivalu Mighty Sounds nabídne širokou škálu...

RECENZE: K milostnému trojúhelníku od Havlíčka opravdu stačí tři

Denisa Pfauserová, Lukáš Jurek a Stanislava Jachnická v inscenaci Ta třetí

Podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka připravili ve Vršovickém divadle Mana inscenaci Ta třetí se Stanislavou...

Trhni si, otče! A ze skříní začnou v Ungeltu padat kletby i kostlivci

Bára Štěpánová a Petr Stach během zkoušek Trhni si, otče!

Bláznivá komedie, kterou světoznámý dramatik Peter Quilter napsal přímo pro Divadlo Ungelt. Tak uvádí pražská scéna...

Najdete na iDNES.cz