Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

  10:29aktualizováno  12:07
Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou. Během smutečního obřadu v historické budově promluvili Jan Burian, David Prachař, Dana Němcová či Jan Hančil. Proslovy proložily ukázky z tvorby Chramostové i recitace Zuzany Stivínové.

Na otevření historické budovy čekala většinou s květinou v ruce asi stovka lidí. Zástup smutečních hostí, mezi kterými byli i herci Taťana FischerováMiloslav Mejzlík či politici Jana Maláčová, Jan Hamáček a Jiří Drahoš, vedl za roh z Národní třídy na Masarykovo nábřeží.

Jeviště první scény zaplnily květiny. Během půlhodinového obřadu se u rakve postupně vystřídali herečtí kolegové Chramostové, například Jiřina Bohdalová, Jana Boušková, Zuzana Stivínová, Miroslav Donutil, Bolek Polívka, David Prachař, Ondřej Pavelka, Miluše Šplechtová, Jan Hrušínský či Vladimír Javorský, dále i Karel Schwarzenberg, Daniel Špinar a mnoho dalších.

Fotogalerie

Obřad zahájil proslovem ředitel Národního divadla Jan Burian. 

„Byla tu ráda. A byla s kolegy činohry ráda i v letech, kdy už nevystupovala na jevišti. Přála si, abychom se sešli právě tady,“ zdůraznil Burian a ocitoval dobovou kritiku z šedesátých let hodnotící Chramostové talent.

„Herectví Vlasty Chramostové je temperamentní. Dovede sršet zraňující ironií, její postavy jsou krevnaté, živé hravé, ...“ zaznělo mimo jiné.

Burian zmínil, že herečka byla v Národním divadle poprvé zaměstnána už za normalizace a dále shrnul její hereckou dráhu.

„V jejich rolích byla neochvějnost a zvláštní neústupnost. Nepateticky věcná byla i její poslední velká úloha, Babička v dramatizaci Boženy Němcové, se kterou se ztotožnila,“ řekl ředitel první scény. „Když se loučila s Národním divadlem, pronesla: Návrat do hereckého světa vyžadoval mnoho nadhledu a tolerance, ale stálo to za to,“ ocitoval Burian.

Jednotlivé řečníky střídaly záznamy hereččiných divadelních i filmových rolí. Herečky současné Činohry ND Magdalena Borová a Pavla Beretová pak na jevišti zazpívaly píseň Snila jsem, ó snila.

„Měla by radost je vyprodáno a že jsou všechny místa obsazená,“ navázal na Buriana proslovem David Prachař. Poděkoval všem, kteří za herečkou chodili do jejích posledních chvil a zdůraznil, že jich nebylo málo. „Vznikl dokonce adresář návštěv,“ zdůraznil herec. 

Vlast, chrám, most

„V jejím jméně je obsaženo ‚vlast‘, ‚chrám‘ a ‚most‘. To je dost neuvěřitelné. To byla Vlasta, všechno tohle dohromady,“ uvedl dále herec a vzpomenul, jak s herečkou a režisérem Ivanem Rajmontem chystali inscenaci Tři životy.

„K představení jsme dělali dotáčky a dostali se až do Skryjí, odkud její rodina pocházela. Bylo to dojemné, protože tu vesnici nemohla najít. Ona tak teatrálně chodila po poli a hledala. A říkala režiséru Rajmontovi: ‚Tady to někde je, Ivane, kde to je,‘“ vzpomínal Prachař. „Nakonec jsme ten pomníček našli a ona nám představila svoje předky,“ dodal.

Prachař následně ocitoval text Thomase Eliota a svůj proslov zakončil citací ze Cyrana. „Vivat Vlasta!“ zvolal Prachař nakonec.

„Nechci pateticky mluvit o tvé oběti. Svou životní roli jsi přijala svobodně. Mělas odvahu být sama sebou. Děkujeme ti, budeš nám chybět. Bude nám chybět tvé i Standovo umění a humor, vaše přátelství,“ navázala na Prachaře
psycholožka a disidentka komunistického režimu Dana Němcová.

Mistrem slova, které se stává skutkem

„Vlasta byla mistrem slova, které se stává skutkem. Věděla, že její slova budou mít následky, ale stálo jí to za to,“ řekl rektor Akademie múzických umění Jan Hančil a zmínil, jak mu herečka na oslavě devadesátin řekla, že bude mluvit na jejím pohřbu. „Věděla, že divadlo nelze dělat stejně, jak před dvaceti třiceti lety,“ uvedl Hančil mimo jiné. „Zdravím tě do života čtvrtého,“ zakončil pak svůj proslov.

Jako poslední zarecitovala Zuzana Stivínová. Obřad vyvrcholil státní hymnou, dlouhotrvajícím potleskem a symbolickým vynesením rakve z divadla.

Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let. Nad úmrtím umělkyně vyjádřili lítost umělečtí kolegové, politici i lidé z disentu. Kromě hereckých kvalit ocenili také její statečnost.

Dana Němcová uctívá památku Vlasty Chramostové (14. října 2019)
Herec David Prachař uctil památku herečky Vlasty Chramostové (14. října 2018)
Ředitel Národního divadla Jan Burian při projevu během rozloučení s Vlastou...

V souvislosti s nedávným odchodem populárního zpěváka Karla Gotta vznikla debata nad tím, kdo kromě nejvyšších představitelů státu a armády by měl mít nárok na státní pohřeb. Gott měl pohřeb se státními poctami. Předseda Ústavního soudu a stejně jako Chramostová signatář Charty 77 Pavel Rychetský uvedl, že pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě Chramostová. Podobně se vyslovily i některé další osobnosti.

Jak připomíná ČTK, život divadelní a filmové herečky Vlasty Chramostové s několika zásadními událostmi v sobě reflektuje vývoj české společnosti druhé poloviny 20. století. Byla výraznou postavou disentu, předtím ale podepsala souhlas se spoluprací s komunistickou Státní bezpečností, což upřímně popisovala ve svých pamětech. V 60. letech byla jmenována zasloužilou umělkyní, po podpisu Charty 77 měla zakázáno veřejné vystupování, a hrála tak jen s přáteli ve svém bytě.

Po sametové revoluci byla dvě desítky let členkou Národního divadla, za zásluhy o demokracii a lidská práva jí prezident Václav Havel v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Návrat Dagmar Havlové ke komedii zařídili jiskřiví Vlastníci

Místo Dvanácti rozhněvaných mužů sedí kolem stolu čtrnáct majitelů bytů. Nečekaně zábavnou domovní schůzi zprostředkují...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Posázavská love story. V Divadle Kámen inscenují Jáchyma Topola S citem

Posázavskou love story slibuje malé pražské Divadlo Kámen, které na čtvrtek chystá premiéru inscenace S citem. Tu její...

Divoká a živočišná. Větrná hůrka v nás odhalí zvíře, věří Marie Štípková

Milostný román, psychologické drama i gotický horor nabídne novinka pražského Švandova divadla Na Větrné hůrce. K...

RECENZE: Těžký a dusivý Kosmos dal kameře na jevišti konečně smysl

Úzkost, zmar, nenaplněné sexuální touhy, a především dusivá nejistota ze sebe sama vyčnívají z nejnovější inscenace...

Saxana potřetí. Pak už na mě s tou čarodějnicí nechoďte, říká Černocká

Po slavném filmu Dívka na koštěti z roku 1971 a jeho naopak dost neslavném pokračování Saxána a Lexikon kouzel z roku...

Najdete na iDNES.cz