. Cimrman na DVDVše o cimrmanovských DVD za skvělou cenu ve speciální příloze www.idnes.cz/cimrman |
Originál hry Němý Bobeš zničil v roce 1911 Cimrmanův soused Padevět. Jednoho dne požádal Cimrmana, zda by mu nemohl půjčit nějaké noviny. Dramatik však noviny nečetl, tak sousedovi půjčil četbu hodnotnější, tedy svoji hru. Jenže nevěděl, že jeho žádost "nebyla motivována touhou číst". Padevět na vypůjčeném papíru chtěl sušit houby, kterých se toho léta urodilo rekordní množství. Pro budoucí badatele se tak dochovalo jen pár stran textu ze slepených listů a slova pod zátěžemi, které nevyšisovalo slunce.
Jak si hra vede u fanoušků
"Ta hra se mi líbí hlavně proto, že to vlastně ani žádná hra není," říká Cimrmanův osmnáctiletý fanda Jakub Frydecký z Uherského Hradiště. Ostatní příznivci vědí, o čem hovoří. "Herci se ji přímo na jevišti pokouší rekonstruovat na základě neúplných informací a v každém pojetí vyzní úplně jinak. Scéna s vesničanem Papouškem, jehož ve vídeňské verzi hraje pták v kleci, patří k nejvtipnějším vůbec. Hoďte na něj deku, nebo ho zabiju - to je zase moje nejoblíbenější hláška. A moc mě baví rozplétání spleti několikanásobných, až nepřehledných retrospektiv."
Oblíbené hlášky* Je na malinách. |
Tenkrát poprvé
Představení Němý Bobeš výjimečně není rozděleno na dvě části - odborný seminář a vlastní hru, ale obojí se zde poprvé mísí. Diváci sledují jevištní rekonstrukci (až na pár řádků textu) zcela nedochované hry. Úplnou verzi českých restaurátorů i konkurenční pojetí vídeňského cimrmanologa Fiedlera.
Proč má rád Němého Bobše
Genadij Rumlena: "V této hře jsem, dá se říct, kariérně rostl. Začínal jsem jako starej Papoušek, pak jsem povýšil na Bobše. A teď hraju dokonce pana doktora. 'Vejš' už nic není. Bobeš je kouzelná hra, skoro filmová, jsou v ní vracečky a prostřihy do minulosti a hned zase zpátky, je to živé představení, vůbec ne statické."
Když se řekne Němý BobešJaké pasáže fanoušci rádi citují Malé hvězdičky, kol nichž se velké točí |